Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğətinin yeni nəşri hazırlanacaq + Foto
Noyabrın 1-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğətinin yeni nəşrinin hazırlanması məsələsinə baxılıb.
Bu barədə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edib. Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirində dilimizin lüğət tərkibinin imkanları və ana dilimizin saflığının qorunması haqqında irəli sürdüyü fikirlərin dilçilik elminin qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu deyən İsa Həbibbəyli müstəqillik dövrünün yeni orfoqrafiya lüğətinin hazırlanmasının bu baxımdan böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
İclasda Azərbaycan dilinin yeni orfoqrafiya lüğətinin prinsiplərinin hazırlanması, mövzu ətrafında müzakirənin təşkili, lüğətin nəşri məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə Respublika Komissiyasının yaradılması təklif edilib. AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutuna bir ay müddətində aidiyyəti elmi qurumlarla birlikdə orfoqrafiya lüğətinin qayda və prinsiplərini hazırlayıb müzakirəyə vermək, eləcə də 2018-ci ilin may ayınadək yeni lüğətin hazırlanmasını təmin etmək tapşırılıb.

Будет подготовлен новый орфографический словарь азербайджанского языка + Фото Ноя 03, 2017 | 14:24 / Публикации
1 ноября на очередном заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос о подготовке нового орфографического словаря азербайджанского языка.
В связи с этим выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Отметив, что мнения, выдвинутые Президентом Ильхамом Алиевым на юбилейном мероприятии НАНА касательно возможностей словарного состава языка и сохранения чистоты родного языка, возложили важные задачи перед лингвистической наукой, Иса Габиббейли подчеркнул, что подготовка нового орфографического словаря периода независимости обладает большим значением с данной точки зрения.
На заседании было предложено создание Республиканской комиссии под руководством президента НАНА, академика Акифа Ализаде с целью подготовки принципов нового орфографического словаря азербайджанского языка, организации обсуждений по теме, издания словаря. Институту языкознания имени Насими НАНА было поручено совместно с соответствующими научными структурами в месячный срок подготовить и внести на обсуждение правила и принципы орфографического словаря, а также обеспечить подготовку нового словаря по май 2018 года.