Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğətinin yeni nəşri hazırlanacaq + Foto
Noyabrın 1-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğətinin yeni nəşrinin hazırlanması məsələsinə baxılıb.
Bu barədə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edib. Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirində dilimizin lüğət tərkibinin imkanları və ana dilimizin saflığının qorunması haqqında irəli sürdüyü fikirlərin dilçilik elminin qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu deyən İsa Həbibbəyli müstəqillik dövrünün yeni orfoqrafiya lüğətinin hazırlanmasının bu baxımdan böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
İclasda Azərbaycan dilinin yeni orfoqrafiya lüğətinin prinsiplərinin hazırlanması, mövzu ətrafında müzakirənin təşkili, lüğətin nəşri məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə Respublika Komissiyasının yaradılması təklif edilib. AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutuna bir ay müddətində aidiyyəti elmi qurumlarla birlikdə orfoqrafiya lüğətinin qayda və prinsiplərini hazırlayıb müzakirəyə vermək, eləcə də 2018-ci ilin may ayınadək yeni lüğətin hazırlanmasını təmin etmək tapşırılıb.

A new spelling dictionary of the Azerbaijani language to be prepared + Photo Nov 03, 2017 | 14:24 / New publications
A regular meeting of ANAS Presidium considered the issue of preparing a new spelling dictionary of the Azerbaijani language on November 1.
In this regard, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke. Noting that, the views put forward by President Ilham Aliyev at the jubilee event of ANAS concerning the possibilities of the vocabulary of the language and the preservation of the purity of the native language entrusted important tasks to linguistic science, Isa Habibbayli stressed that, the preparation of a new spelling dictionary of the period of independence is of great importance from this point of view.
At the meeting it was proposed to establish the Republican Commission under the leadership of the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh with the purpose of preparing the principles of the new spelling dictionary of the Azerbaijani language, organizing discussions on the topic, publishing the dictionary. ANAS Institute of Linguistics after Nasimi was instructed to prepare and introduce for discussion the rules and principles of the spelling dictionary together with relevant scientific structures within a month, and also to ensure the preparation of a new dictionary till May 2018.