Akademik Murtuza Nağıyevin 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Noy 03, 2017 | 11:22 / Mühüm hadisələr
2018-ci ilin may ayında Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimi, əməkdar elm xadimi, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, akademik Murtuza Fətulla oğlu Nağıyevin anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Murtuza Nağıyev zəngin fəaliyyəti sayəsində Azərbaycan elminə dəyərli töhfələr vermiş və kimya üzrə yeni istiqamətin yaradıcısı kimi yüksək nailiyyətlər qazanmış alimlərdəndir. O, kimya texnologiyası ilə əlaqədar komplekslərin riyazi modelləşdirilməsinin bünövrəsində dayanan nəzəriyyənin əsas prinsiplərini işləyib hazırlamış, kimyəvi proseslərin tədqiqində klassik ənənələrdən fərqlənən yeni yanaşma üsulu müəyyən etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycanda kimya elminin, neft kimyası və texnologiyasının inkişaf etdirilməsi, həmçinin yüksək ixtisaslı kimyaçı kadrların hazırlanması sahəsində mühüm xidmətlərini nəzərə alaraq akademik Murtuza Nağıyevin 110 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Murtuza Nağıyevin 110 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики "О проведении 110-летнего юбилея академика Муртузы Нагиева" Ноя 03, 2017 | 11:22 / Важные события
В мае 2018 года исполняется 110 лет со дня рождения выдающегося азербайджанского ученого-химика, заслуженного деятеля науки, Героя Социалистического труда, академика Муртузы Фатулла оглу Нагиева.
Муртуза Нагиев - ученый, который благодаря содержательной деятельности внес ценный вклад в азербайджанскую науку и достиг больших успехов как основатель нового направления в химии. Он разработал основные принципы теории, лежащей в основе математического моделирования комплексов, связанных с химическими технологиями, определил новый метод подхода в исследовании химических процессов, отличающийся от классических традиций.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 110-летнего юбилея академика Муртузы Нагиева, учитывая его важные заслуги в области развития химической науки, химии и технологии нефти, а также подготовки высококвалифицированных кадров химиков, постановляю:
1. Национальной Академии Наук Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, связанных со 110-летним юбилеем академика Муртузы Нагиева.