Madriddə “İslam həmrəyliyi və dinlərarası dialoqun sülhə və multikultural həyata töhfəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Noy 07, 2017 | 12:49 / Konfranslar, İclaslar
Noyabrın 6-da İspaniyanın paytaxtı Madriddə “İslam həmrəyliyi və dinlərarası dialoqun sülhə və multikultural həyata töhfəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Prezident İlham Əliyevin elan etdiyi “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində keçirilən konfransda geniş tərkibdə Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirak edib.
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi, İspaniyanın Ədliyyə Nazirliyi və Evsen Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransı açan “Evsen Group”un rəhbəri Əli Evsen tədbirin əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra çıxış edən Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə beynəlxalq konfrans iştirakçılarına Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamını və xoş arzularını çatdırıb, tədbiri sülhə inamın artmasına daha bir addım kimi qiymətləndirib. O, son zamanlar dünyada baş verən faciəvi hadisələrin dini və milli zəmində ekstremizmin tüğyan etməsinə təkan verdiyindən təəssüfləndiyini vurğulayıb. Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə bildirib ki, törədilən silsilə terror aktları, insan qırğını, maddi və qeyri-maddi mədəni irsin məhvi, separatizm, ksenofobiya, islamofobiya təzahürləri sivilizasiyalar arasında qütbləşməni dərinləşdirən, dinlərarası və millətlərarası dialoqa vurulan ciddi zərbədir.
Yaşanan böhranlara baxmayaraq, hələ də dünyamızı məhvərindən çıxmağa qoymayan əbədi mənəvi dəyərlərin mövcud olduğunu qeyd edən şeyxülislam Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin elan etdiyi istər Multikulturalizm, istər İslam Həmrəyliyi illərinin ümumi, bəşəri məramlara xidmət etdiyini xatırladıb. Bildirib ki, separatizmdən uzun illər əziyyət çəkən xalq olaraq, biz dünyanın müxtəlif nöqtələrində zühur edən separatizm kabusunun bütün formalarını qətiyyətlə pisləyirik.
Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə qeyd edib ki, Azərbaycan dünyada bütün dövlətlərin, o cümlədən İspaniyanın ərazi bütövlüyünü tanıyır və hörmətlə yanaşır. Ölkəmizin 20 faiz ərazisinin Ermənistanın işğalı altında olmasına baxmayaraq, xalqımız uzun illər davam edən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində, beynəlxalq hüququn normaları əsasında ədalətli sülh yolu ilə həllini istəyir. O, bu əsnada, bu yaxınlarda erməni katalikosu II Qareginlə üçtərəfli görüşün təşkilatçısı olan Rus Pravoslav Kilsəsinin münaqişənin sülh yolu ilə həlli yönündə vasitəçilik missiyası yüksək dəyərləndirilib.
Daha sonra çıxış edən İsrailin baş sefard ravvini Şlome Moşe Amar terrorla mübarizə üçün dini konfessiyaların birliyinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı çıxışında İslam həmrəyliyi ideyasını günün aktual mövzusu adlandırmaqla yanaşı, bunun heç bir halda başqa mədəniyyətlərə qarşı yönəlmədiyini vurğulayıb. Burada əsas məqsəd müsəlman ölkələrində daxili sabitlik zəminində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsidir ki, bu da təkcə İslam dünyasında deyil, bütün dünyada sülhün və rifahın təmin olunmasına böyük töhfə verə bilər.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmovrəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının bütün fakültələrində multikulturalizm fənninin tədris edildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsində dünyanın bütün dinləri ilə bağlı dərslər keçirilir. Həmçinin universitetdə İslamşünaslıq Elmi-Tədqiqat Mərkəzi fəaliyyət göstərir, İslam dini ilə yanaşı, digər dinlərlə bağlı maraqlı tədqiqatlar aparılır.
Azərbaycanın İspaniyadakı səfiri Anar Məhərrəmov isə çıxışında Madriddə keçirilmiş tədbirin əhəmiyyətini bir daha vurğulayıb, insani dəyərlərin vacibliyini önə çəkib.
Konfransda Milli Məclisin deputatı, akademik Rafael Hüseynov, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının baş katibi Ramil Həsənov, İspaniyanın ədliyyə naziri Rafael Katala Polo, İsrailin sosial bərabərlik naziri Gila Gamliel, İspaniya Müsəlmanları Cəmiyyətinin sədri Riay Tatari Baki və başqaları çıxış edərək bildiriblər ki, belə tədbirlərin keçirilməsində əsas məqsəd dinlərin birgə fəaliyyəti, əməkdaşlığı ilə din adından məkrli, siyasi məqsədlər üçün sui-istifadənin, dünyadakı terrorların, müharibələrin qarşısının alınmasına yardım etməkdir.

International Conference on " Contribution of Islamic Solidarity and Interreligious Dialogue to the Peace and multicultural life " held in Madrid
Nov 07, 2017 | 12:49 / Conferences, assemblies
An international conference titled "Contribution of Islamic Solidarity and Interreligious Dialogue to the Peace and multicultural life" was held in Madrid, Spain on November 6. The Azerbaijani delegation attended the conference, which was held under President Ilham Aliyev's "Islamic Solidarity Year".
The head of Evsen Group, Ali Evsen, who opened a conference, organized jointly by the State Committee for Work with Religious Organizations of the Republic of Azerbaijan, the Caucasian Muslims Office, the Spanish Ministry of Justice and the Evsen Foundation, spoke about the importance of the event.
Afterwards, Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazade, Chairman of the Caucasian Muslims Office, conveyed the greetings and best wishes of Azerbaijani President Ilham Aliyev to participants of the international conference as a step to increase confidence in peace.
Notwithstanding the ongoing crisis, Sheikh ul-Islam reminded that multiculturalism, or Islam Solidarity, announced by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, served all mankind.
Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazade noted that Azerbaijan recognizes and respects the territorial integrity of all states in the world, including Spain. Despite the fact that 20% of our country is under the occupation of Armenia, our people wants a fair settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict within the territorial integrity of Azerbaijan within the norms of international law.
Later on, Israeli Chief Rabbi Shlomo Moshe Amar emphasized the importance of the unity of religious confessions in the fight against terrorism.
Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations, Mubariz Gurbanli, called the idea of Islamic solidarity as an urgent topic of the day and underlined that it was never directed against other cultures. The main goal here is to strengthen mutually beneficial cooperation on the basis of internal stability in Muslim countries, which can make a great contribution not only to the Islamic world, but also to peace and prosperity all over the world.
Rector of Baku State University, academician Abel Maharramov noted that multiculturalism was taught in all faculties of the university. He noted that at the faculty of Theology at Baku State University classes on all religions of the world are held. There is also a Scientific Research Center for Islamic Studies in the university.
Azerbaijani ambassador to Spain Anar Maharramov emphasized the importance of the event held in Madrid and emphasized the importance of human values.
MP Rafael Huseynov, Secretary General of the Cooperation Council of Turkic Speaking States Ramil Hasanov, Spanish Minister of Justice Rafael Katala Polo, Minister of Social Equality of Israel Gila Gamliel, Chairman of the Spanish Muslim Society Riay Tatari Baki and others noted that the goal is to help prevent religious activities.