Madriddə “İslam həmrəyliyi və dinlərarası dialoqun sülhə və multikultural həyata töhfəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Noy 07, 2017 | 12:49 / Konfranslar, İclaslar
Noyabrın 6-da İspaniyanın paytaxtı Madriddə “İslam həmrəyliyi və dinlərarası dialoqun sülhə və multikultural həyata töhfəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Prezident İlham Əliyevin elan etdiyi “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində keçirilən konfransda geniş tərkibdə Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirak edib.
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi, İspaniyanın Ədliyyə Nazirliyi və Evsen Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransı açan “Evsen Group”un rəhbəri Əli Evsen tədbirin əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra çıxış edən Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə beynəlxalq konfrans iştirakçılarına Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamını və xoş arzularını çatdırıb, tədbiri sülhə inamın artmasına daha bir addım kimi qiymətləndirib. O, son zamanlar dünyada baş verən faciəvi hadisələrin dini və milli zəmində ekstremizmin tüğyan etməsinə təkan verdiyindən təəssüfləndiyini vurğulayıb. Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə bildirib ki, törədilən silsilə terror aktları, insan qırğını, maddi və qeyri-maddi mədəni irsin məhvi, separatizm, ksenofobiya, islamofobiya təzahürləri sivilizasiyalar arasında qütbləşməni dərinləşdirən, dinlərarası və millətlərarası dialoqa vurulan ciddi zərbədir.
Yaşanan böhranlara baxmayaraq, hələ də dünyamızı məhvərindən çıxmağa qoymayan əbədi mənəvi dəyərlərin mövcud olduğunu qeyd edən şeyxülislam Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin elan etdiyi istər Multikulturalizm, istər İslam Həmrəyliyi illərinin ümumi, bəşəri məramlara xidmət etdiyini xatırladıb. Bildirib ki, separatizmdən uzun illər əziyyət çəkən xalq olaraq, biz dünyanın müxtəlif nöqtələrində zühur edən separatizm kabusunun bütün formalarını qətiyyətlə pisləyirik.
Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə qeyd edib ki, Azərbaycan dünyada bütün dövlətlərin, o cümlədən İspaniyanın ərazi bütövlüyünü tanıyır və hörmətlə yanaşır. Ölkəmizin 20 faiz ərazisinin Ermənistanın işğalı altında olmasına baxmayaraq, xalqımız uzun illər davam edən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində, beynəlxalq hüququn normaları əsasında ədalətli sülh yolu ilə həllini istəyir. O, bu əsnada, bu yaxınlarda erməni katalikosu II Qareginlə üçtərəfli görüşün təşkilatçısı olan Rus Pravoslav Kilsəsinin münaqişənin sülh yolu ilə həlli yönündə vasitəçilik missiyası yüksək dəyərləndirilib.
Daha sonra çıxış edən İsrailin baş sefard ravvini Şlome Moşe Amar terrorla mübarizə üçün dini konfessiyaların birliyinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı çıxışında İslam həmrəyliyi ideyasını günün aktual mövzusu adlandırmaqla yanaşı, bunun heç bir halda başqa mədəniyyətlərə qarşı yönəlmədiyini vurğulayıb. Burada əsas məqsəd müsəlman ölkələrində daxili sabitlik zəminində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsidir ki, bu da təkcə İslam dünyasında deyil, bütün dünyada sülhün və rifahın təmin olunmasına böyük töhfə verə bilər.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmovrəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının bütün fakültələrində multikulturalizm fənninin tədris edildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsində dünyanın bütün dinləri ilə bağlı dərslər keçirilir. Həmçinin universitetdə İslamşünaslıq Elmi-Tədqiqat Mərkəzi fəaliyyət göstərir, İslam dini ilə yanaşı, digər dinlərlə bağlı maraqlı tədqiqatlar aparılır.
Azərbaycanın İspaniyadakı səfiri Anar Məhərrəmov isə çıxışında Madriddə keçirilmiş tədbirin əhəmiyyətini bir daha vurğulayıb, insani dəyərlərin vacibliyini önə çəkib.
Konfransda Milli Məclisin deputatı, akademik Rafael Hüseynov, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının baş katibi Ramil Həsənov, İspaniyanın ədliyyə naziri Rafael Katala Polo, İsrailin sosial bərabərlik naziri Gila Gamliel, İspaniya Müsəlmanları Cəmiyyətinin sədri Riay Tatari Baki və başqaları çıxış edərək bildiriblər ki, belə tədbirlərin keçirilməsində əsas məqsəd dinlərin birgə fəaliyyəti, əməkdaşlığı ilə din adından məkrli, siyasi məqsədlər üçün sui-istifadənin, dünyadakı terrorların, müharibələrin qarşısının alınmasına yardım etməkdir.

В Мадриде состоялась международная конференция «Вклад исламской солидарности и межрелигиозного диалога в мирную и мультикультуральную жизнь»
Ноя 07, 2017 | 12:49 / Конференции, собрания
6 ноября в столице Испании - Мадриде состоялась международная конференция «Вклад исламской солидарности и межрелигиозного диалога в мирную и мультикультуральную жизнь». В конференции, проведенной в рамках «Года исламской солидарности», объявленного Президентом Ильхамом Алиевым, приняла участие делегация Азербайджана в расширенном составе.
Открыв мероприятие, проведенное при совместной организационной поддержке Государственного комитета по работе с религиозными структурами Азербайджанской Республики, Управления мусульман Кавказа, Министерства юстиции Испании и Фонда Эвсен, глава “Evsen Group” Али Эвсен рассказал о значении конференции.
Выступив затем, председатель Управления мусульман Кавказа шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде передал участникам международной конференции приветствия и пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Он с сожалением подчеркнул, что происходящие в последнее время в мире трагические события придают импульс для бушевания экстремизма на религиозной и национальной почве. Шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде отметил, что серия терактов, резни, уничтожение материального и нематериального культурного наследия, проявления сепаратизма, ксенофобии, исламофобии углубляют цивилизационную поляризацию, наносят серьезный ущерб, межрелигиозному и межнациональному диалогу.
Отметив, что все еще существуют вечные духовные ценности, не позволяющие предотвратить уничтожение нашего мира, шейх уль-ислам довел до сведения, что объявление Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым «Года мультикультурализма» и «Года исламской солидарности» служит общечеловеческим целям. Сказал, что, будучи нацией, долгие годы страдающей от сепаратизма, мы решительно осуждаем все формы сепаратизма, господствующие в различных точках планеты.
Шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде отметил, что Азербайджан с уважением относится и признает территориальную целостность всех государств в мире, в том числе Испании. Несмотря на оккупацию Арменией 20 процентов территории нашей страны, наш народ хочет мирного справедливого разрешения многолетнего армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана, на основе норм международного права. Он высоко оценил направленную на мирное урегулирование конфликта посредническую миссию Русской Православной Церкви, которая недавно выступила организатором трехсторонней встречи с армянским католикосом Гарегином II.
Выступивший затем главный раввин Израиля Шломе Моше Амар отметил важность объединения религиозных конфессий для борьбы с терроризмом.
Председатель Госкомитета по работе с религиозными образованиями Мубариз Гурбанлы, в своем выступлении называя идею Исламской солидарности актуальной темой дня, подчеркнул, что это ни в коем случае не направлено против других религий. Здесь главная цель - укрепление внутренней стабильности в мусульманских странах на основе взаимовыгодного сотрудничества, которое может внести большой вклад в обеспечение мира и благополучия не только в Исламском, но и во всем мире.
На мероприятии ректор Бакинского государственного университета, академик Абель Магеррамов довел до внимания, что на всех факультетах руководимого им высшего учебного заведения осуществляется преподавание предмета мультикультурализма. Он отметил, что на факультете богословия Бакинского государственного университета проводятся занятия в связи со всеми религиями мира. Также в университете действует Научно-исследовательский центр исламоведения, в котором наряду с Исламской религией проводятся интересные исследования, связанные с другими религиями.
Посол Азербайджана в Испании Анар Магеррамов, в своем выступлении подчеркнув значение мероприятия, выдвинул на передний план важность человеческих ценностей.
На конференции депутат Милли Меджлиса, академик Рафаэль Гусейнов, генеральный секретарь Совета сотрудничества тюркоязычных государств Рамиль Гасанов, министр юстиции Испании Рафаэль Катала Поло, министр социального равенства Израиля Гила Гамлиэль, председатель Общества мусульман Испании Риай Татари Баки и другие выступившие отметили, что основная цель проведения подобных мероприятий - оказание помощи в предотвращении терроризма и войн, а также злоупотребления религий в всем мире.