10 noyabr - Dünya Elm Günüdür
Dünya Elm Günü YUNESKO-nun qərarı ilə təsis edilib. 2001-ci ildə YUNESKO-nun baş konfransının 31-ci sessiyası 10 noyabr gününü “Sülh və inkişaf naminə dünya elm günü” elan edib.
İlk dəfə 2002-ci il noyabrın 10-da keçirilən bayram həmin vaxtdan etibarən hər il bütün dünyada qeyd olunur. Məqsəd beynəlxalq və milli səviyyədə elmin rolunu yüksəltmək, eləcə də elmin nəticələrinin cəmiyyətin dinc və sabit inkişafına təsirini artırmaqdır. Davamlı cəmiyyətin yaradılmasında elm və alimlər mühüm rol oynayır, vətəndaşların elmi nailiyyətlər haqqında məlumatlandırılması və bu proseslərdə iştirakı isə vacib amillərdəndir.
Dünya Elm Günü YUNESKO-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən elmi iclaslar, seminarlar, konfrans və festivallarla qeyd edilir və hər il müəyyən bir mövzuya həsr olunur.
Bu gün dünyanın bir çox yerlərində olduğu kimi, Azərbaycanda da bu bayram böyük qürur hissi ilə keçirilir. Çünki ölkəmizdə dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri elm və təhsil sahəsinə göstərilən qayğının ardıcıl davam etdirilməsi, elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılmasıdır. Bu gün respublikamızda elm və təhsil sahəsində yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması, cəmiyyətdə elmi işçilərin nüfuzunun artırılması istiqamətində bir sıra mühüm qərarların qəbul edilməsi ən aktual məsələlərdəndir.

November 10 is the World Science Day
World Science Day was established by the UNESCO. In 2001, the 31st session of the UNESCO General Conference called November 10 as "World Science Day for Peace and Development."
For the first time since 2002, November 10 is celebrated worldwide every year. The goal is to raise the role of science at international and national levels, as well as to increase the impact of science on the peaceful and sustainable development of society. Scientists and academics play an important role in establishing a sustainable society, and citizens' awareness of and scientific progress is an important factor.
World Science Day is celebrated by scientific conferences, workshops, conferences and festivals held by UNESCO and is dedicated to a specific topic every year.
Today, as in many parts of the world, this holiday is held in Azerbaijan with great pride. Because Azerbaijan is among the countries that have made great contributions to world science. Significant achievements in the field of science and education have been gained in our country.