AMEA Dil Komissiyasının iclasında Orfoqrafiya lüğətinin hazırlanma qaydaları ilə bağlı müzakirələr aparılıb
Noy 09, 2017 | 13:30 / Konfranslar, İclaslar
Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron Akt zalında AMEA Dil Komissiyasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyində etdiyi proqram xarakterli çıxışında dilimizin inkişafı ilə bağlı çağırışları istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Alim bildirib ki, ölkə başçısının çağırışlarına cavab olaraq AMEA-da ardıcıl işlər həyata keçirilir.
Qeyd olunub ki, AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətində aparılmış tədqiqatlar haqqında elmi məruzə dinlənilib. Bundan başqa, müstəqillik dövrünün Orfoqrafiya lüğətinin yaradılmasına dair AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə təşkilat komitəsi və işçi qrupu yaradılıb. Ana dilimizə sevgi yaratmaq, gənclərdə milli vətənpərvərlik ruhunu aşılamaq məqsədilə keçirilən “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsi də bu istiqamətdə həyata keçirilən uğurlu layihələrdəndir.
Daha sonra çıxış edən Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu müsabiqə haqqında məlumat verib. Bildirib ki, komissiyaya müsabiqədə iştirak etmək üçün 140 ərizə daxili olub və onlardan 75 nəfəri müsabiqədə iştirak edib. İştirakçılar beş mərhələdən - inşa, ifadə yazısı, dialektlər, görkəmli şəxsiyyətlər üzrə yazı və bədii qiraət mərhələlərindən keçiblər.
İclasda professorlar Sayalı Sadıqova, Əlizadə Əsgərli, Qəzənfər Kazımov, İsmayıl Kazımov çıxış edərək müsabiqənin keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Tədbirdə, həmçinin Orfoqrafiya lüğətinin hazırlanması qaydaları və prinsipləri ilə bağlı son vəziyyət müzakirə edilib.
Sonda akademik İ.Həbibbəyli vurğulayıb ki, ana dilimizin daha da inkişaf etdirilməsi naminə keçirilən “Ana dilimiz - milli varlığımızdır” müsabiqəsi əhəmiyyətli layihədir. Akademik layihənin gələn ildən etibarən hər il davamlı keçirilməsini və təkcə Bakıda deyil, regionlarda da təşkilinin zəruri olduğunu bildirib.

Held the next meeting of the Language Commission of ANAS
The next meeting of the Language Committee of ANAS was held in the Electronic Act Hall of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi.
Opening the event, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayliinformed about the speech of the 70th anniversary of the National Academy of Sciences about the development of our language. Scientist said that, in response to the calls of the President, consistent work is being carried out at ANAS.
It was noted that the working group were established under the leadership of academician Akif Alizadeh, the President of ANAS to establish the Spelling dictionary of the independence period. The competition "Our mother tongue is our nationality" held in order to create love for our mother tongue, to instill a spirit of national patriotism in young people is one of the successful projects implemented in this direction.
Later on, director of the Institute of Linguistics named after Nasimi, academician Mohsun Naghisoylu informed about the competition. He said the commission had 140 applications for participation and 75 of them had participated in the competition. Participants passed through five stages - essays, expositions, dialects, writings about prominent personalities and literary stages.
Speakers Sayali Sadigova, Alizade Askerli, Gazanfar Kazimov and Ismayil Kazimov talked about the importance of the competition.
The event also discussed the latest situation regarding the rules and principles of the Spelling dictionary.
Finally, academician I.Habibbeyli underlined that the competition "Our mother tongue is our national existence", which is held for the further development of our mother tongue, is an important project. He said that it is necessary to hold the academic project every year since not only in Baku but also in the regions.