AMEA Dil Komissiyasının iclasında Orfoqrafiya lüğətinin hazırlanma qaydaları ilə bağlı müzakirələr aparılıb
Noy 09, 2017 | 13:30 / Konfranslar, İclaslar
Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron Akt zalında AMEA Dil Komissiyasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyində etdiyi proqram xarakterli çıxışında dilimizin inkişafı ilə bağlı çağırışları istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Alim bildirib ki, ölkə başçısının çağırışlarına cavab olaraq AMEA-da ardıcıl işlər həyata keçirilir.
Qeyd olunub ki, AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətində aparılmış tədqiqatlar haqqında elmi məruzə dinlənilib. Bundan başqa, müstəqillik dövrünün Orfoqrafiya lüğətinin yaradılmasına dair AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə təşkilat komitəsi və işçi qrupu yaradılıb. Ana dilimizə sevgi yaratmaq, gənclərdə milli vətənpərvərlik ruhunu aşılamaq məqsədilə keçirilən “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsi də bu istiqamətdə həyata keçirilən uğurlu layihələrdəndir.
Daha sonra çıxış edən Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu müsabiqə haqqında məlumat verib. Bildirib ki, komissiyaya müsabiqədə iştirak etmək üçün 140 ərizə daxili olub və onlardan 75 nəfəri müsabiqədə iştirak edib. İştirakçılar beş mərhələdən - inşa, ifadə yazısı, dialektlər, görkəmli şəxsiyyətlər üzrə yazı və bədii qiraət mərhələlərindən keçiblər.
İclasda professorlar Sayalı Sadıqova, Əlizadə Əsgərli, Qəzənfər Kazımov, İsmayıl Kazımov çıxış edərək müsabiqənin keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Tədbirdə, həmçinin Orfoqrafiya lüğətinin hazırlanması qaydaları və prinsipləri ilə bağlı son vəziyyət müzakirə edilib.
Sonda akademik İ.Həbibbəyli vurğulayıb ki, ana dilimizin daha da inkişaf etdirilməsi naminə keçirilən “Ana dilimiz - milli varlığımızdır” müsabiqəsi əhəmiyyətli layihədir. Akademik layihənin gələn ildən etibarən hər il davamlı keçirilməsini və təkcə Bakıda deyil, regionlarda da təşkilinin zəruri olduğunu bildirib.

На заседании Языковой комиссии НАНА состоялись обсуждения касательно правил подготовки орфографического словаря Ноя 09, 2017 | 13:30 / Конференции, собрания
В Электронном актовом зале Института литературы им. Низами Гянджевисостоялось очередное заседание Языковой комиссии НАНА.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о работе, проделанной в направлении развития нашего языка. Напомнив о выступлении Президента Ильхама Алиева на 70-летнем юбилее НАНА, ученый отметил, что в академии проводится последовательная работа в ответ на призывы главы государства.
Было отмечено, что на заседании Президиума НАНА был заслушан доклад о научных исследованиях, проведенных в направлении сохранения чистоты азербайджанского языка. Кроме того, под руководством президента НАНА, академика Акифа Ализаде созданы организационный комитет и рабочая группа в связи с подготовкой орфографического словаря периода независимости. Конкурс «Родной язык - наше национальное достояние» - один из проектов, осуществляемых с целью привития молодежи любви к родному языку и духа патриотизма.
Затем, выступив, директор Института языкознания имени Насими, академик Мохсун Нагисойлу проинформировал о конкурсе. Сказал, что для участия в конкурсе было подано 140 заявлений, из которых 75 человек получили право на участие в конкурсе. Участники должны пройти 5 этапов - сочинение, изложение, эссе о диалектах и выдающихся личностях, художественное чтение.
На заседании профессора Саялы СадыговаГазанфар Кязимов, Ализаде Аскерли, Исмаил Кязимов рассказали о значении проведения конкурса.
На мероприятии также было обсуждено текующее состояние подготовки орфографического словаря.
В заключение академик И.Габиббейли подчеркнул, что конкурс «Родной язык – наше национальное достояние» - важный проект, реализуемый во имя дальнейшего развития нашего родного языка. Академик отметил необходимость устойчивого проведения конкурса в Баку и регионах со следующего года.