Akademik Əşrəf Hüseynovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Noy 16, 2017 | 13:48 / Mühüm hadisələr
2017-ci ildə Azərbaycanın görkəmli riyaziyyatçı alimi, tanınmış pedaqoq, əməkdar elm xadimi, akademik Əşrəf İsgəndər oğlu Hüseynovun anadan olmasının 110 illiyi tamam olmuşdur.
Əşrəf Hüseynov fundamental tədqiqatlar müəllifi kimi aldığı nəticələr, yaratdığı nəzəriyyə və açdığı yeni istiqamətlərlə Azərbaycanda çoxəsrlik tarixə malik riyaziyyat elmini daha da zənginləşdirmiş, onun müasir mərhələdə inkişafına dəyərli töhfələr vermişdir. Uzun illər pedaqoji sahədə fəaliyyət göstərən və riyazi biliklərə dərindən yiyələnmiş yüksək hazırlıqlı mütəxəssislər nəsli formalaşdıran alimin çoxsaylı yetirmələri mənsub olduqları elmi məktəbin nailiyyətlərini layiqincə davam etdirmişlər.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan elmi qarşısında mühüm xidmətlərini və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması işində səmərəli fəaliyyətini nəzərə alaraq, akademik Əşrəf Hüseynovun 110 illiyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birgə akademik Əşrəf Hüseynovun 110 illiyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o проведении 110-летия академика Ашрафа Гусейнова
Ноя 16, 2017 | 13:48 / Важные события
В 2017 году исполнилось 110 лет со дня рождения видного ученого – математика Азербайджана, известного педагога, заслуженного деятеля науки, академика Ашрафа Искендер оглу Гусейнова.
Ашраф Гусейнов как автор фундаментальных исследований полученными результатами, созданной теорией и открытыми новыми направлениями еще более обогатил математическую науку, имеющую многовековую историю в Азербайджане, внес ценный вклад в ее развитие на современном этапе. Многочисленные представители сформированного ученым поколения прекрасно подготовленных специалистов, многие годы осуществляющих деятельность в педагогической сфере и глубоко усвоивших математические знания, достойно продолжили достижения воспитавшей их научной школы.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, учитывая важные заслуги перед азербайджанской наукой и эффективную деятельность в деле подготовки высококвалифицированных кадров, в целях обеспечения проведения 110-летия академика Ашрафа Гусейнова, постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятия по 110-летию академика Ашрафа Гусейнова.