Akademik Vasim Məmmədəliyevin 75 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib + Foto
Bu gün Bakı Dövlət Universitetində (BDU) görkəmli şərqşünas alim, Əməkdar elm xadimi, Prezident təqaüdçüsü, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, akademik Vasim Məmmədəliyevin 75 illik yubileyinə həsr olunan elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbirdə BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov çıxış edərək alimin bütün həyatını xalqımızın mənəviyyatının zənginləşməsinə sərf etdiyini deyib. Bildirib ki, o, intellekti, dərin düşüncəsi ilə müsəlman Şərqinin müdrikliyini özündə birləşdirərək İslam dininin, dəyərlərinin təbliğində və düzgün yozulmasında böyük xidmətlər göstərib: "Sovet hakimiyyəti dövründə keçmiş SSRİ-nin bütün respublikalarında olduğu kimi Azərbaycanda da ateizm siyasəti nəticəsində bir sıra adət-ənənələrimiz yasaq edilib. Lakin xalqımız Vasim Məmmədəliyev kimi böyük alimlərdən nümunə götürərək Allah sevgisini müqəddəs əmanət kimi qoruyub saxlayıb, onu nəsildən-nəslə ötürüb".
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək görkəmli alimin Azərbaycan şərqşünaslıq elminin inkişafında, bu sahədə elmi kadrların hazırlanmasında müstəsna xidmətlərindən danışıb. O, Vasim Məmmədəliyevin universal dünyagörüşü və çoxcəhətli elmi-pedaqoji fəaliyyəti ilə digər alimlərdən fərqləndiyini qeyd edib. Akademik Vasim Məmmədəliyevin ərəb dilçiliyi ilə bağlı əsərlərinin keçmiş sovetlər məkanında elmi hadisə səviyyəsində qəbul olunduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, alimin elmi axtarışları ərəb dilçiliyi və ümumi dilçilik sahələrində, islamşünaslıqda, ərəb-Azərbaycan ədəbi-mədəni əlaqələrində geniş istifadə olunur.
AMEA-nın rəhbəri 1991-ci ildə “Qurani-Kərim”in mərhum akademik Ziya Bünyadov və akademik V.Məmmədəliyev tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcüməsinin ölkəmizin və bütövlükdə İslam dünyasının elmi-mədəni həyatında mühüm hadisə olduğunu vurğulayıb.
Konfransda “Mənalı alim ömrü” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı, professor Elxan Əzizov görkəmli alimin həyat və zəngin elmi fəaliyyətindən geniş bəhs edib, onun İslam dininə verdiyi töhfələrdən danışıb.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov, Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Bakı Mühəndislik Universitetinin rektoru, professor Havar Məmmədov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru, professor Cəfər Cəfərov, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynov, millət vəkili Ziyad Səmədzadə, akademik Teymur Bünyadov və digərləri çıxış edərək yubilyarı təbrik edib, ona yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıblar.
Daha sonra Abel Məhərrəmov M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, akademik Nərgiz Paşayevanın yubilyara ünvanlanmış təbrik məktubunu oxuyub.
Sonda çıxış edən akademik V.Məmmədəliyev tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

The scientific-practical conference devoted to the 75th anniversary of academician Vasim Mammadaliyev, prominent orientalist, Honored Scientist, Laureate of "Glory" and "Honor" has been held at Baku State University (BSU).
He spent all his life on enrichment of our people's morality. He incorporated the wisdom of the Muslim East with deep intellectual insight into the propagation, spreading and writing of the Islamic religion, its value.Our people have been forbidden, but our people, like the great scholars Vasim Mammadaliyev, have kept God's love as a sacred trust and passed it from generation to generation, noted Rector of Baku State University, academician Abel Maharramov.
Then, academician Akif Alizadeh, President of ANAS, spoke about the outstanding scientist's exceptional services in the development of Oriental Studies in Azerbaijan and the development of scientific cadres in this field. Vasim Mammadaliyev differs from other scientists with his universal outlook and multifaceted scientific and pedagogical activity. Academician Vasim Mammadaliyev's works on Arabic linguistics have been accepted at the level of scientific events in the former Soviet Union. Scientist's scientific searches are widely used in Arabic linguistics and general linguistics, Islamic studies, Arabic-Azerbaijani literary-cultural relations, A.Alizadeh lined out.
A.Alizadeh said that the translation of the Koran by late scholar Ziya Bunyadov and academician V.Mammadaliyev into Azerbaijan in 1991 was an important event in the scientific and cultural life of our country and the Islamic world as a whole.
Dean of the Faculty of Oriental Studies, Professor Elkhan Azizov delivered a lecture on "The meaningful scientist's life" at the conference.
Director of the National Museum of Azerbaijan Literature Rafael Huseynov, Deputy of Education Minister Firudin Gurbanov, Rector of Baku Engineering University, Professor Havar Mammadov, Rector of Azerbaijan State Pedagogical University, Professor Jafar Jafarov, Rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Guseynov, MP Ziyad Samadzade, academician Teymur Bunyadov and others congratulated the scentist and wished him new creative successes.
Later, Abel Maharramov read a congratulatory letter from the rector of Baku branch of Moscow State University named after M. Lomonosov, academician Nargiz Pashayeva.