Akademik Vasim Məmmədəliyevin 75 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib + Foto
Bu gün Bakı Dövlət Universitetində (BDU) görkəmli şərqşünas alim, Əməkdar elm xadimi, Prezident təqaüdçüsü, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, akademik Vasim Məmmədəliyevin 75 illik yubileyinə həsr olunan elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbirdə BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov çıxış edərək alimin bütün həyatını xalqımızın mənəviyyatının zənginləşməsinə sərf etdiyini deyib. Bildirib ki, o, intellekti, dərin düşüncəsi ilə müsəlman Şərqinin müdrikliyini özündə birləşdirərək İslam dininin, dəyərlərinin təbliğində və düzgün yozulmasında böyük xidmətlər göstərib: "Sovet hakimiyyəti dövründə keçmiş SSRİ-nin bütün respublikalarında olduğu kimi Azərbaycanda da ateizm siyasəti nəticəsində bir sıra adət-ənənələrimiz yasaq edilib. Lakin xalqımız Vasim Məmmədəliyev kimi böyük alimlərdən nümunə götürərək Allah sevgisini müqəddəs əmanət kimi qoruyub saxlayıb, onu nəsildən-nəslə ötürüb".
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək görkəmli alimin Azərbaycan şərqşünaslıq elminin inkişafında, bu sahədə elmi kadrların hazırlanmasında müstəsna xidmətlərindən danışıb. O, Vasim Məmmədəliyevin universal dünyagörüşü və çoxcəhətli elmi-pedaqoji fəaliyyəti ilə digər alimlərdən fərqləndiyini qeyd edib. Akademik Vasim Məmmədəliyevin ərəb dilçiliyi ilə bağlı əsərlərinin keçmiş sovetlər məkanında elmi hadisə səviyyəsində qəbul olunduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, alimin elmi axtarışları ərəb dilçiliyi və ümumi dilçilik sahələrində, islamşünaslıqda, ərəb-Azərbaycan ədəbi-mədəni əlaqələrində geniş istifadə olunur.
AMEA-nın rəhbəri 1991-ci ildə “Qurani-Kərim”in mərhum akademik Ziya Bünyadov və akademik V.Məmmədəliyev tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcüməsinin ölkəmizin və bütövlükdə İslam dünyasının elmi-mədəni həyatında mühüm hadisə olduğunu vurğulayıb.
Konfransda “Mənalı alim ömrü” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı, professor Elxan Əzizov görkəmli alimin həyat və zəngin elmi fəaliyyətindən geniş bəhs edib, onun İslam dininə verdiyi töhfələrdən danışıb.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov, Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Bakı Mühəndislik Universitetinin rektoru, professor Havar Məmmədov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru, professor Cəfər Cəfərov, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynov, millət vəkili Ziyad Səmədzadə, akademik Teymur Bünyadov və digərləri çıxış edərək yubilyarı təbrik edib, ona yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıblar.
Daha sonra Abel Məhərrəmov M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, akademik Nərgiz Paşayevanın yubilyara ünvanlanmış təbrik məktubunu oxuyub.
Sonda çıxış edən akademik V.Məmmədəliyev tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

Состоялась научная конференция, посвященная 75-летнему юбилею академика Васима Мамедалиева + Фото
Сегодня в Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась научно-практическая конференция, посвященная 75-летнему юбилею видного ученого-востоковеда, Заслуженного деятеля науки, кавалера орденов «Шохрат» и «Шараф», Президентского стипендиата, академика Васима Мамедалиева.
На мероприятии ректор БГУ, академик Абель Магеррамов в своем выступлении отметил, что на всю свою жизнь ученый посвятил обогащению духовных ценностей нашего народа. Было доведено до внимания, что благодаря объединению в себе глубокого мышления, интеллекта и мудрости мусульманского Востока он вложил большой вклад в пропаганду Исламской религии и ее правильное толкование: «В период советской власти в результате политики атеизма как и во всех республиках бывшего СССР, так и в Азербайджане были запрещены некоторые обычаи и традиции. Но наш народ, следуя примеру таких видных ученых, как Васим Мамедалиев, сумел сохранить любовь к Богу и передать ее из поколения в поколение».
Затем, выступив, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о неоценимых заслугах видного ученого в развитии востоковедения в Азербайджане, подготовке научных кадров в этой области. Он отметил, что Васим Мамедалиев отличался от других ученых своим универсальным мировоззрением и многогранной научно-педагогической деятельностью. Подчеркнул, что труды академика Васима Мамедалиева, посвященные арабской лингвистике, воспринимались на постсоветском пространстве на уровне научного события. Он сообщил, что научные изыскания ученого широко используются в арабской лингвистике и общем языкознании, исламоведении, арабо-азербайджанских литературно-культурных связях.
Глава НАНА отметил, что перевод на азербайджанский язык Святого Корана в 1991 году покойным академиком Зией Буниятовым и академиком В.Мамедалиевым стал знаменательным событием в научно-культурной жизни нашей страны и всего Исламского мира.
На конференции декан факультета востоковедения БГУ, профессор Эльхан Азизов, выступивший с докладом «Содержательная жизнь ученого», рассказал о жизни и широкой научной деятельности видного ученого, а также о его вкладе в Исламскую религию.
На мероприятии директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов, заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, ректор Бакинского университета инженерии, профессор Хавар Мамедов, ректор Азербайджанского государственного педагогического университета, профессор Джафар Джафаров, ректор Сумгайытского государственного университета, профессор Эльхан Гусейнов, депутат Зияд Самедзаде, академик Теймур Буньядов и другие выступившие поздравили юбиляра и пожелали ему новых творческих успехов.
Затем Абель Магеррамов зачитал поздравительное письмо ректора бакинского филиала Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова, академика Наргиз Пашаевой, адресованное юбиляру.
Выступивший в заключение академик В.Мамедалиев выразил признательность организаторам и участникам мероприятия.