Azərbaycanın gənc alimlərinin birinci qurultayının iştirakçılarına
Sizi Azərbaycanın gənc alimlərinin birinci qurultayının öz işinə başlaması münasibəti ilə səmimi qəlbdən təbrik edir, hər birinizə uğurlar arzulayıram!
Qloballaşmanın böyük vüsət aldığı müasir dövrdə elmin əhəmiyyətinin gündən-günə artması və yüksək texnologiya sahələrinin sürətlə genişlənməsi çevik innovasiya fəallığı və yeni yanaşmalar tələb edir. Mövcud şərait düşünən və araşdıran gəncliyin intellektual potensialının tam üzə çıxarılması üçün əlverişli zəmin hazırlanmasını ön plana çıxarır. Ümidvaram ki, gənc alimlərimizin ilk mötəbər məclisi zamanın çağırışlarına cavab olaraq bu istiqamətdə fəaliyyətin aparıcı meyillərinin müəyyənlik qazanmasına təkan verəcəkdir.
Mədəniyyətlər arasında əsrlər boyu körpü rolunu oynamış Azərbaycanın qədim dövrün elmi nailiyyətlərinin qorunub saxlanılmasında və dünya elm xəzinəsinin daha da zənginləşdirilməsində özünəməxsus yeri vardır. Tarixi ənənələrlə müasirliyin ahəngdar vəhdətində davamlı yeniləşən ölkəmizdə elmin prioritetləri dünya elminin hazırkı inkişaf tendensiyalarına uyğun olub, milli strateji maraqların konseptual şəkildə həllinə yönəlmişdir. Dinamik yüksəlişimiz də xalqımızın elmi potensialından yaradıcılıqla və səmərəli istifadənin nəticəsidir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və ali təhsil müəssisələrimizin fəaliyyəti respublikamızda kreativ düşüncəli və eyni zamanda dəyərlərimizə sadiq gənc alimlər nəslinin formalaşması baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Müvəffəqiyyətlə gerçəkləşdirilən “2007–2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” gənclərimizin elmə daha yaxından cəlb olunması və dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində atılmış mühüm addımlardandır. Proqram çərçivəsində beynəlxalq miqyasda tanınmış ali təhsil ocaqlarında təhsil alan gənclərimizin elmdə varislik prinsiplərini davam etdirərək sanballı tədqiqatları ilə ölkəmizin müasir dünya elm məkanında layiqli təmsilçiləri olacaqlarına inanıram.
Gənclərin həyatımızın bütün sahələrində fəal iştirakı və innovativ təşəbbüslərinin dəstəklənməsi Azərbaycanda gənclər siyasətinin başlıca prinsipləridir. Dövlətimizin daimi diqqət və qayğısı sayəsində gənc alimlərimiz, heç şübhəsiz, tükənməz enerji ilə çalışaraq müstəqil Azərbaycanın inkişafı naminə bundan sonra da töhfələrini əsirgəməyəcəklər.
Əminəm ki, qurultayınızda səmərəli fikir mübadiləsi aparılacaq, əhəmiyyətli təkliflər irəli sürüləcək və elmimizin gələcəyi ilə bağlı dolğun fəaliyyət proqramı qəbul olunacaqdır.

Участникам Первого съезда молодых ученых Азербайджана Дек 15, 2017 | 15:44 / Важные события
Сердечно поздравляю вас с началом работы первого съезда молодых ученых Азербайджана, желаю вам успехов!
Рост с каждым днем значения науки и стремительное расширение сфер высоких технологий на современном этапе, когда глобализация получила большой размах, требуют гибкой инновационной активности и новых подходов. Сложившиеся условия выдвигают на первый план подготовку благоприятной почвы для полного выявления интеллектуального потенциала думающей и исследующей молодежи. Надеюсь, что первый представительный форум наших молодых ученых, отвечая на вызовы времени, придаст импульс тому, чтобы основные тенденции деятельности в данном направлении приобрели определенность.
Азербайджану, веками игравшему роль моста между культурами, принадлежит особое место в сохранении научных достижений древнего периода и еще большем обогащении научной сокровищницы мира. В нашей стране, постоянно обновляющейся в гармоничном единстве исторических традиций и современности, приоритеты науки соответствовали нынешним тенденциям развития мировой науки, были направлены на концептуальные решения национальных стратегических интересов. Наш динамичный прогресс также является результатом творческого и эффективного использования научного потенциала народа.
Деятельность Национальной Академии Наук Азербайджана и высших учебных заведений представляет особое значение с точки зрения формирования в республике поколения молодых ученых с креативным мышлением, которые в то же время привержены нашим ценностям. Успешно реализуемая «Государственная программа по обучению азербайджанской молодежи в зарубежных странах в 2007-2015 годах» - один из важных шагов, направленных на более активное привлечение молодежи к науке и ее интеграцию в мировую науку. Уверен, что наша молодежь, обучающаяся в рамках программы в признанных в международном масштабе высших учебных заведениях, продолжая принципы преемственности в науке, своими солидными исследованиями будет достойно представлять нашу страну на современном мировом научном пространстве.
Активное участие молодежи во всех сферах жизни и поддержка ее инновационных инициатив – важнейшие принципы молодежной политики в Азербайджане. Благодаря постоянному вниманию и заботе государства наши молодые ученые, работая с неисчерпаемой энергией, несомненно, и впредь будут вносить вклад в развитие независимого Азербайджана.
Уверен, что на съезде будет проведен плодотворный обмен мнениями, выдвинуты важные предложения и принята полноценная программа деятельности, связанная с будущим нашей науки.