Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan müsabiqə keçiriləcək
AMEA Rəyasət Heyətinin 20 dekabr tarixli iclasında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş "Azərbaycan Cümhuriyyəti – 100" adlı elmi əsərlər müsabiqəsinin keçirilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli müsabiqənin "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və AMEA tərəfindən təşkil ediləcəyini bildirib. Qeyd olunub ki, məqsəd ölkə Prezidenti İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn layihələrin icrasını təmin etmək və gəncləri yeni elmi araşdırmalara cəlb etməkdir.

A contest devoted to the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic to be held
At a meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences of, which was held on December 20, a resolution was adopted on holding a competition of scientific works entitled "Azerbaijan Republic - 100" dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijani People's Republic.
At the event, ANAS vice-president, academician Isa Habibbeyli said that, the competition will be held by the support of the Office of the State Historical and Architectural Reserve "Icherisheher" and ANAS. It was noted that, the purpose of the contest is the implementation of the projects envisaged in the Order of President Ilham Aliyev "On the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic" dated May 16, 2017 and attracting young people to new scientific research.