Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan müsabiqə keçiriləcək
AMEA Rəyasət Heyətinin 20 dekabr tarixli iclasında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş "Azərbaycan Cümhuriyyəti – 100" adlı elmi əsərlər müsabiqəsinin keçirilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli müsabiqənin "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və AMEA tərəfindən təşkil ediləcəyini bildirib. Qeyd olunub ki, məqsəd ölkə Prezidenti İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn layihələrin icrasını təmin etmək və gəncləri yeni elmi araşdırmalara cəlb etməkdir.

Пройдет конкурс, посвященный 100-летию Азербайджанской Демократической Республики Дек 20, 2017 | 17:14 / Важные события
На заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 20 декабря, было принято постановление о проведении конкурса научных трудов под названием «Азербайджанская Республика – 100», посвященного 100-летию Азербайджанской Народной Республики.
На мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейлисообщил, что конкурс пройдет при организационной поддержке Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» и НАНА. Было отмечено, что целью проведения конкурса является реализация проектов, предусмотренных в Распоряжении Президента Ильхама Алиева «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года, и привлечение молодежи к новым научным изысканиям.