2018-ci il üçün “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqələr elan edilib
Yan 31, 2018 | 14:59 / Mühüm hadisələr
“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə 2018-ci il üçün müsabiqələr elan edilib. Bu haqda qərar AMEA Rəyasət Heyətinin yanvarın 31-də keçirilən iclasında qəbul olunub.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalla təltif etmək səlahiyyətinin Prezident İlham Əliyevin 27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanına əsasən AMEA Rəyasət Heyətinə verildiyini xatırladıb. Akademik qeyd edib ki, bu mükafat ildə bir dəfə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları və əcnəbilərə mühüm fundamental və tətbiqi elmi nəticə, əsər, kəşf, ixtira, habelə elmin inkişafındakı xüsusi xidmətlərinə görə təqdim olunur.
Adlı mükafatlar üzrə müsabiqənin də önəmliyini qeyd edən akademiya rəhbəri vurğulayıb ki, AMEA-nın Nəsrəddin Tusi, Həsən bəy Zərdabi, Akademik Üzeyir Hacıbəyli, Akademik Mirəsədulla Mirqasımov, Akademik Yusif Məmmədəliyev, Akademik Musa Əliyev və Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına mükafatları elmin inkişafına böyük töhfələr verən və mühüm nailiyyətlər qazanan alimləri daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək məqsədilə təqdim edilir.
Qeyd edək ki, mükafatlara namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər. Namizədlər haqqında təqdimatlar müvafiq sənədlərlə birlikdə martın 1-dək Ekspert Komissiyasına təqdim edilməlidir.

Competition for the "Golden medal named after Nizami Ganjavi of Azerbaijan Republic" and the prizes of ANAS for 2018 announced
Jan 31, 2018 | 14:59 / Important events
Competition for the "Golden Medal named after Nizami Ganjavi of the Republic of Azerbaijan" and the nominal awards of ANAS for 2018 has been announced. The decision was made at the meeting of the Presidium of ANAS on January 31.
In accordance with the Decree of President Ilham Aliyev dated June 27, 2014, Presidium of ANAS has an authority to award the Nizami Ganjavi nomination, Academician Akif Alizadeh, the president of ANAS emphasized. Academician noted that this award once a year is provided to the citizens of the Republic of Azerbaijan and foreigners for the important fundamental and applied scientific result, work, discovery, invention and special services in the development of science.
Noting the importance of the competition for the awards, the head of the Academy underlined that, awards named after Nasreddin Tusi, Hasan bay Zardabi, Academician Uzeyir Hajibeyli, Academician Mirasadulla Mirgasimov, Academician Yusif Mammadaliyev, Academician Musa Aliyev and Abbasgulu Aga Bakikhanov are given to scientists who have earned important achievements to conduct higher-level research.
It should be noted that the candidates for prize can be nominated by active and correspondent members of ANAS, scientific departments of ANAS, scientific councils of scientific researches and universities, scientific societies, scientific and technical councils under the ministries and state committees. Presentations on candidates must be submitted to the Expert Commission by March 1 together with relevant documents.