Elmin populyarlaşdırılması sahəsində fəaliyyətə görə mükafatın sahibləri məlum olub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında elmin populyarlaşdırılması sahəsində səmərəli fəaliyyətə görə AMEA Rəyasət Heyətinin mükafatının sahibləri məlum olub.
AMEA Rəyasət Heyətinin fevralın 14-də keçirilən növbəti iclasında elmin populyarlaşdırılması sahəsində səmərəli fəaliyyətlə bağlı müsabiqənin təşkil olunduğunu xatırladan AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev müsabiqəyə ayrı-ayrı şəxslər və kollektivlər tərəfindən ümumilikdə 22 işin təqdim edildiyini bildirərək artıq yekun qiymətləndirmənin sona çatdığını söyləyib.
Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən elmi bilik və nailiyyətlərin populyarlaşdırılması sahəsində səmərəli fəaliyyətinə, o cümlədən riyaziyyat elminin təbliğinə həsr olunmuş elmi və elmi-populyar əsərlərinə görə AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov və həmin institutun Elmi texniki informasiya şöbəsinin müdiri, professor Ramiz Aslanov mükafata layiq görülüblər.

Обнародованы имена обладателей премии за деятельность в сфере популяризации науки
Обнародованы имена обладателей премии Президиума Национальной академии наук Азербайджана за плодотворную деятельность в области популяризации науки.
В своем выступлении на очередном заседании Президиума НАНА, которое состоялось 14 февраля, начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиевнапомнил, что в связи с плодотворной деятельностью в сфере популяризации науки был организован конкурс, и сообщил, что в целом на конкурс были представлены 22 работы от отдельных лиц и коллективов. Он отметил, что итоговое оценивание подошло к концу.
Согласно постановлению Президиума, за плодотворную деятельность в области популяризации научных знаний и достижений, в том числе за научные и научно-популярные труды, посвященные пропаганде математической науки, премии были удостоены директор Института математики и механики НАНА, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов и заведующий Отделом научно-технической информации этого института, профессор Рамиз Асланов.