Bu gün Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günüdür
Bu gün Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günü kimi qeyd olunur. 1991-ci il may ayının 3-də Namibiyanın paytaxtı Vindhukda regional seminara toplaşan jurnalistlər bütün dünyada azad və müstəqil medianın təmin edilməsinə yardımçı olmağa çağıran “Vindhuk Bəyannaməsi”ni qəbul ediblər.
Bəyannamə YUNESKO tərəfindən dəstəklənib və həmin tarixin Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günü kimi qeyd olunması barədə Birləşmiş Millətlər Təşkilatına (BMT) müraciət edib. Nəhayət, 1993-cü il dekabrın 20-də BMT Baş Assambleyasının qərarı ilə mayın 3-ü Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günü elan olunub.
Bu gün dünyada jurnalistlərin beynəlxalq peşə bayramı kimi qeyd edilir.
Hər il bu gün keçirilən tədbirlər müəyyən bir mövzuya həsr olunur. YUNESKO tərəfindən 2018-ci ilin mövzusu "Hakimiyyəti nəzarətdə saxlamaq: media, ədalət və qanunun aliliyi"nə həsr olunub. Bu gün münasibətilə keçirilən tədbirlərdə söz və mətbuat azadlığının əsas prinsipləri, ifadə azadlığının inkişaf perspektivləri müzakirə edilir, mətbuatın müstəqilliyinin təmin olunması, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində medianın rolu və digər məsələlər araşdırılır.

Today is World Press Freedom Day
Every year, 3 May is a date which celebrates the fundamental principles of press freedom, to evaluate press freedom around the world, to defend the media from attacks on their independence and to pay tribute to journalists who have lost their lives in the exercise of their profession. World Press Freedom Day was proclaimed by the UN General Assembly in 1993 following a Recommendation adopted at the twenty-sixth session of UNESCO's General Conference in 1991. This in turn was a response to a call by African journalists who in 1991 produced the landmark Windhoek Declaration on media pluralism and independence.
Today marks the international professional holiday of journalists all over the world.
Every year, the events held on this day in connection with World Press Freedom Day are devoted to a certain topic. The theme of 2018 was "Control of power: the rule of media, justice and law." At the events timed to this day, the basic principles of freedom of speech and media, the prospects for the development of expression of opinions, ensuring the independence of the press, the role of the media in protecting human rights and freedoms are discussed.