Bu gün Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günüdür
Bu gün Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günü kimi qeyd olunur. 1991-ci il may ayının 3-də Namibiyanın paytaxtı Vindhukda regional seminara toplaşan jurnalistlər bütün dünyada azad və müstəqil medianın təmin edilməsinə yardımçı olmağa çağıran “Vindhuk Bəyannaməsi”ni qəbul ediblər.
Bəyannamə YUNESKO tərəfindən dəstəklənib və həmin tarixin Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günü kimi qeyd olunması barədə Birləşmiş Millətlər Təşkilatına (BMT) müraciət edib. Nəhayət, 1993-cü il dekabrın 20-də BMT Baş Assambleyasının qərarı ilə mayın 3-ü Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günü elan olunub.
Bu gün dünyada jurnalistlərin beynəlxalq peşə bayramı kimi qeyd edilir.
Hər il bu gün keçirilən tədbirlər müəyyən bir mövzuya həsr olunur. YUNESKO tərəfindən 2018-ci ilin mövzusu "Hakimiyyəti nəzarətdə saxlamaq: media, ədalət və qanunun aliliyi"nə həsr olunub. Bu gün münasibətilə keçirilən tədbirlərdə söz və mətbuat azadlığının əsas prinsipləri, ifadə azadlığının inkişaf perspektivləri müzakirə edilir, mətbuatın müstəqilliyinin təmin olunması, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində medianın rolu və digər məsələlər araşdırılır.

Сегодня Всемирный день свободы печати Мая 03, 2018 | 11:38 / Интересная информация
3 мая 1991 года африканские журналисты собрались в столице Намибии Виндхуке на региональный семинар по содействию независимым и плюралистическим средствам информации и подписали «Виндхукскую декларацию», призвавшую правительства государств всего мира обеспечивать свободу прессы и ее демократический характер. Виндхукская декларация стала первым документом, содержащим обязательства по защите свободы людей повсюду в мире выражать свое мнение и иметь доступ к разным независимым источникам информации.
Значение принятой на семинаре Виндхукской Декларации было столь велико, что Генеральная Ассамблея ООН 21 декабря 1993 года приняла решение именно 3 мая отмечать в международном масштабе как Всемирный день свободы печати.
Сегодня отмечается международный профессиональный праздник журналистов во всем мире.
Каждый год мероприятия, проводимые в этот день в связи с Всемирным днем свободы печати, посвящаются определенной теме. Предметом 2018 года стала тема «Контроль власти: верховенство медиа, правосудия и закона». На мероприятиях, приуроченных этому дню, обсуждаются основные принципы свободы слова и медиа, перспективы развития выражения мнений, обеспечение независимости прессы, роль средств массовой информации в защите прав и свобод человека.