İyun 08, 2018 | 17:20 / Konfranslar, İclaslar
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyev, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli Əhmədov, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə, Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, müxtəlif dövlət qurumlarının və ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, institut və təşkilatlarının direktorları, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Ümumi yığıncağı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadəaçaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə Azərbaycan elminin inkişafında xüsusi xidmətləri olan görkəmli alimlərin xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra akademik Akif Əlizadə AMEA-nın beşillik fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib.
AMEA rəhbəri akademiyanın Rəyasət Heyətinin 2013-cü ildə seçilmiş tərkibinin beşillik fəaliyyət müddətinin başa çatdığını, bu müddətdə prioritet istiqamətlər üzrə bir çox nailiyyətlərə imza atıldığını bildirib: “Bu gün Akademiya elmi problemlərin həlli ilə bərabər, respublikamızın ictimai və iqtisadi inkişafında, strateji yol xəritələrinin həyata keçirilməsində yaxından iştirak edir”.
Akademik Akif Əlizadə AMEA-da həyata keçirilən sosial proqramlardan, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində fəaliyyətdən, hüquqi islahatlar, ictimaiyyətlə əlaqələrin qurulması sahələrindəki uğurlardan da söz açıb.
Natiq müasir dünyanın çağırışlarının, ölkəmizin inkişaf prioritetlərinin Azərbaycan elmi qarşısında yeni-yeni vəzifələr müəyyənləşdirdiyini deyib: “Azərbaycan alimləri kiber-fiziki sistemlər, molekulyar biologiya, molekulyar genetika, bioinformatika, texnologiyaların həyat proseslərinə kompleks tətbiqi, yaşıl təfəkkür, koqnitiv psixologiya, psixofizika, süni intellekt, neyrobiologiya, neyrofiziologiya, və başqa elm sahələrində ən müasir tədqiqatların müəllifləri olmalıdırlar. Biz Azərbaycan alimləri bütün qüvvələrimizi səfərbər edərək bu məqsədə doğru inamla addımlamalıyıq”.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair verilən suallar AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyevtərəfindən cavablandırılıb.
Daha sonra Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Asəf Hacıyev, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Teymur Bünyadov və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova çıxış ediblər.
Tədbirdə Ümumi yığıncağın qərar layihəsi müzakirə olunub. AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 2017-ci ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunaraq hesabat təsdiq edilib.
Qərarda “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda əks olunmuş elmi-nəzəri, praktiki və innovativ istiqamətlərdə vəzifələrin reallaşdırılması üçün beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi, beynəlxalq elmi əlaqələr, eləcə də yüksək texnoloji bizneslə əlaqələrin genişləndirilməsi, AMEA-da magistrant və doktorant hazırlığının dünya elminə inteqrasiya olunan, ölkədə bilik iqtisadiyyatını inkişaf etdirən perspektiv elmi istiqamətlər üzrə aparılması və digər məsələlərlə bağlı müddəalar yer alır.
Fasilədən sonra tədbir işini davam etdirib. Ümumi yığıncaqda AMEA-nın prezidenti vəzifəsinə və AMEA Rəyasət Heyəti üzvlüyünə seçkilər keçirilib.

An annual General Meeting of ANAS has been held
Head of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, academician Ramiz Mehdiyev, Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Ahmedov, Head of the Department of Humanitarian Policy of the Presidential Administration Farah Aliyeva, Education Minister Jeyhun Bayramov, Minister of Transport, Communications and High Technology Ramin Guluzade, Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev, Minister of Agriculture Inam Karimov, heads of various state institutions and universities, active and correspondent members of ANAS, directors of institutions and organizations, mass media representatives participated at the meeting.
Opening the meeting, Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, informed the participants about the issues on the agenda.
Memories of prominent scholars commemorated with a one-minute silence.
Then academician Akif Alizade made a report on ANAS's five-year activity.
The head of ANAS said that the five-year term of the Presidium of the Academy in 2013 has expired and many achievements have been achieved during this period. Today, the Academy is working to solve the problems of social and economic development of our republic, underlined President of ANAS.
Academician Akif Alizadeh also spoke about the achievements of social programs implemented in ANAS, activity in popularization of science, legal reforms and public relations.
Azerbaijani scientists have identified new tasks: cyber-physical systems, molecular biology, molecular genetics, bioinformatics, complex application of technology to life processes, cognitive psychology, psychophysics, artificial intelligence, neurobiology, neurophysiology, and other areas of science. We must mobilize all our forces and make sure of this goal, the scientist lined out.
Then the questions about scientific and scientific-organizational activity of the Presidium of ANAS in 2017 were answered by academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliev.
Education Minister Ceyhun Bayramov, Minister of Agriculture Inam Karimov, Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade, department chief of the Institute of Management Systems of ANAS, academician Asaf Hajiyev, head of department of Archeology and Ethnography Institute, academician Teymur Bunyadov and director of Molecular Biology and Biotechnology Institute, academician Irada Huseynova made reports.
The activity of the Presidium of ANAS in 2017 was considered satisfactory and the report was approved.
The resolution envisages carrying out of relevant activities taking into account international experience for implementation of tasks in the scientific-theoretical, practical and innovative directions reflected in the Law of the Republic of Azerbaijan "On Science", international scientific relations, as well as expansion of relations with high-tech business, training of masters and doctoral students.
After the break, the event continued. Elections were held at the General Assembly for the post of President of ANAS and the membership of Presidium of ANAS.