Filologiya problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb + Foto
İyun 20, 2018 | 10:41 / Konfranslar, İclaslar
AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə Elmi Şurasının 6-cı iclası keçirilib.
İclasda 10-u elmlər doktorluğu, 31-i isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 41 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub. Bunlardan 17-si müəyyən səbəblərdən təsdiq edilməyib və müraciət edənlərə müvafiq tövsiyələr verilib.
Elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş şəxslərdən AMEA Folklor İnstitutunun doktorantı Sönməz Abbaslının “Qarabağ folklor mühitinin tipologiyası”, Azərbaycan Dillər Universitetinin dissertantı Vüsalə Ağabəylinin “Bədii mətndə gender konseptinin linqvistik reprezentasiyası (İngilis və Azərbaycan dillərinin materialları əsasında)”, Bakı Slavyan Universitetinin doktorantı Gülbəniz İsmayılzadənin “Oğuz qrupu türk dillərində sintaktik sinonimlik”, Azərbaycan Dillər Universitetinin dissertantı Gülmar İsrafilovanın “Sabit söz komplekslərinin koqnitiv təhlili”, AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun dissertantı Gülbəniz Məmmədovanın “Fransız dilində invektiv leksikanın semantik sahə strukturu” mövzuları adlarında heç bir dəyişiklik edilmədən təsdiq edilib.
Tədbirdə “Azərbaycan ədəbiyyatında bədii-sənədli nəsr: ideya-məzmun axtarışları və inkişaf mərhələləri (1980-2000-ci illər)”, “Çağdaş Azərbaycan romanında transformasiya”, “Oğuz qrupu türk dillərində söz köklərinin leksik-semantik diferensiallaşması”, “Azərbaycan dilçiliyinin tarixi (mətn dilçiliyi)”, “Müxtəlifsistemli dillərdə durğu işarələri sistemi” kimi dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
Ümumiyyətlə, iclasda 9-unun adında dəyişiklik edilməklə 24 mövzu təsdiq edilib. Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Aida Qasımova, Atamoğlan Həsənov, Bədirxan Əhmədov, Cəlil Nağıyev, Fəxrəddin Veysəlli, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Rəhilə Quliyeva, Mehdi Kazımov, Nadir Məmmədli, Şəfəq Əlibəyli, Paşa Kərimov çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

Discussed dissertation topics at the meeting of the Scientific Council on Philological Problems + Photo Jun 20, 2018 | 10:41 / Conferences, assemblies
ANAS National Museum of Azerbaijan Literature after Nizami Ganjavi held the 6th meeting of the Scientific Council on Philological Problems of the Scientific Research Coordination Council of the Republic of Azerbaijan under the chairmanship of academician Rafael Huseynov.
41 thesis were discussed at the meeting, including 10 topics for the degree of Doctor of Science and 31 for the Ph.D. 17 thesis were not approved for certain reasons, were given relevant recommendations to improve their researches.
At this meeting, 10 doctors of sciences and 31 Ph.D. dissertations were discussed. 17 thesis were not approved for certain reasons and were given relevant recommendations to improve their researches.
Theses of dissertations for the scientific degree of doctor of sciences, doctoral student of ANAS Institute of Folklore Sonmaz Abbasly "Typology of folklore environment of Karabakh", thesis of the dissertant of Azerbaijan University of Languages Vusala Agabeyli "Linguistic representation of the gender concept in the literary text (based on the materials of English and Azerbaijani languages)", doctoral student of the Baku Slavic University Gulbaniz Ismailzadeh " Syntactic synonymy in the Turkic languages of the Oguz group", dissertant of the Azerbaijan University of Languages Gulmar Israfilova "Cognitive analysis of stable word combinations", dissertant of ANAS Institute of Linguistics after Nasimi Gulbaniz Mammadova "Structure of the semantic field of the invective vocabulary in French" were approved without introducing any changes.
The event held with a scientific discussion on the topics of dissertations "Literary and documentary prose in Azerbaijan literature: ideological content search and stages of development (1980-2000)", "Transformation of the modern Azerbaijani novel", "lexical-semantic differentiation of roots of words in Turkish languages of Oguz group","History of Azerbaijani linguistics (text linguistics)","System of punctuation marks in different languages".
In general, at the meeting 24 theme were approved and were changed titles of 9 theme. During discussions along with the academician Raphael Huseynov, the opinions and proposals were made by doctors of philology, Professors Aida Gasimova, Atamoglan Hasanov, Badirkhan Akhmedov, Jalil Nagiyev, Fakhraddin Veyselli, Gazanfar Kazimov, Korkmaz Guliyev, Rahila Guliyeva, Mehdi Kazimov, Nadir Mammadli, Shafag Alibeyli, and Pasha Karimov.