Filologiya problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb + Foto
İyun 20, 2018 | 10:41 / Konfranslar, İclaslar
AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə Elmi Şurasının 6-cı iclası keçirilib.
İclasda 10-u elmlər doktorluğu, 31-i isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 41 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub. Bunlardan 17-si müəyyən səbəblərdən təsdiq edilməyib və müraciət edənlərə müvafiq tövsiyələr verilib.
Elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş şəxslərdən AMEA Folklor İnstitutunun doktorantı Sönməz Abbaslının “Qarabağ folklor mühitinin tipologiyası”, Azərbaycan Dillər Universitetinin dissertantı Vüsalə Ağabəylinin “Bədii mətndə gender konseptinin linqvistik reprezentasiyası (İngilis və Azərbaycan dillərinin materialları əsasında)”, Bakı Slavyan Universitetinin doktorantı Gülbəniz İsmayılzadənin “Oğuz qrupu türk dillərində sintaktik sinonimlik”, Azərbaycan Dillər Universitetinin dissertantı Gülmar İsrafilovanın “Sabit söz komplekslərinin koqnitiv təhlili”, AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun dissertantı Gülbəniz Məmmədovanın “Fransız dilində invektiv leksikanın semantik sahə strukturu” mövzuları adlarında heç bir dəyişiklik edilmədən təsdiq edilib.
Tədbirdə “Azərbaycan ədəbiyyatında bədii-sənədli nəsr: ideya-məzmun axtarışları və inkişaf mərhələləri (1980-2000-ci illər)”, “Çağdaş Azərbaycan romanında transformasiya”, “Oğuz qrupu türk dillərində söz köklərinin leksik-semantik diferensiallaşması”, “Azərbaycan dilçiliyinin tarixi (mətn dilçiliyi)”, “Müxtəlifsistemli dillərdə durğu işarələri sistemi” kimi dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
Ümumiyyətlə, iclasda 9-unun adında dəyişiklik edilməklə 24 mövzu təsdiq edilib. Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Aida Qasımova, Atamoğlan Həsənov, Bədirxan Əhmədov, Cəlil Nağıyev, Fəxrəddin Veysəlli, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Rəhilə Quliyeva, Mehdi Kazımov, Nadir Məmmədli, Şəfəq Əlibəyli, Paşa Kərimov çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

На заседании Научного совета по проблемам филологии состоялось широкое обсуждение тем диссертаций + Фото Июн 20, 2018 | 10:41 / Конференции, собрания
В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА под председательством директора этого учреждения, академика Рафаэля Гусейнова состоялось 6-е заседание Научного совета по проблемам филологии Республиканского совета по координации научных исследований.
На заседании была обсуждена 41 тема диссертации, включая 10 тем на соискание ученой степени доктора наук и 31 тему – доктора философии. Из них 17 не были утверждены по определенным причинам, претендентам были даны соответствующие рекомендации.
Темы диссертаций на соискание ученой степени доктора наук докторанта Института фольклора НАНА Сонмаз Аббаслы «Типология фольклорной среды Карабаха», диссертанта Азербайджанского университета языков Вусали Агабейли «Лингвистическая репрезентация гендерной концепции в литературном тексте (по материалам английского и азербайджанского языков)», докторанта Бакинского славянского университета Гюльбаниз Исмаилзаде «Синтаксическая синонимичность в тюркских языках огузской группы», диссертанта Азербайджанского университета языков Гульмар Исрафиловой «Когнитивный анализ устойчивых словосочетаний», диссертанта Института языкознания им. Насими НАНА Гюльбаниз Мамедовой «Структура семантического поля инвективной лексики на французском языке».
В мероприятии состоялась научная дискуссия по темам диссертаций «Литературно-документальная проза в азербайджанской литературе: идейно-содержательные поиски и этапы развития (1980-2000 гг.)», «Трансформация в современном азербайджанском романе», «Лексико-семантическая дифференциация корней слов в тюркских языках огузской группы», «История азербайджанской лингвистики (текстовая лингвистика)», «Система знаков препинания в разносистемных языках».
На заседании, в целом, были утверждены 24 темы с внесением изменений в названиях 9 из них. В ходе обсуждений наряду с академиком Рафаэлем Гусейновым, свои мнения и предложения выдвигали доктора филологических наук, профессора Аида Гасымова, Атамоглан Гасанов, Бадирхан Ахмедов, Джалил Нагиев, Фахраддин Вейсалли, Газанфар Кязымов, Горхмаз Гулиев, Рахиля Гулиева, Мехти Кязымов, Надир Мамедли, Шафаг Алибейли и Паша Керимов.