“Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı-2018”in açılış tədbiri keçirilib + Foto
Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrında “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı-2018”in açılış mərasimi olub.
Əvvəlcə iştirakçılar ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri qoyub, ulu öndərin xatirəsinə ehtiramlarını bildiriblər.
Daha sonra Heydər Əliyev Muzeyində dahi şəxsiyyətin həyatı, siyasi və dövlətçilik fəaliyyəti ilə bağlı eksponatlara baxış keçirilib. Tədbir iştirakçıları, həmçinin fotoqraf Hüseyn Bağırovun “Mənim Naxçıvanım” fotosərgisi ilə tanış olublar.
“Qurani-Kərim”in tilavəti ilə başlayan tədbirdə Naxçıvan Dövlət Televiziyasının hazırladığı “İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı Naxçıvan” filmi nümayiş etdirilib.
Mərasimi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovaçaraq bildirib ki, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin 2009-cu ilin oktyabr ayında Bakıda keçirilmiş konfransında Naxçıvan şəhəri İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı elan olunub.
Ali Məclisin Sədri Naxçıvan şəhərində əlamətdar tarixi günlərin yaşandığını söyləyərək, tədbirində iştiraka görə qonaqlara təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Naxçıvan artıq orta əsrlərdə İslam mədəniyyətinin əsas mərkəzlərindən birinə çevrilmişdi. On beşinci əsrdə tərtib edilmiş “Dünyanın İslam tarixi xəritəsi”ndə Naxçıvanın adı qeyd edilib. Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra isə Naxçıvan Muxtar Respublikasında İslam dəyərlərinə yeni yanaşmanın - elmi baxışın əsası qoyulub, türk-islam mədəniyyəti abidələri tədqiq olunub, Naxçıvan İslam mədəniyyətin əsas inkişaf mərkəzi kimi bir daha öz təsdiqini tapıb.
O, ümummilli lider Heydər Əliyevin İslam ölkələri ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini, Prezident İlham Əliyevin də dini-mənəvi dəyərlərimizin yaşadılmasına xüsusi diqqət göstərdiyini qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin AR Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev və İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının Baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycriçıxış edərək Azərbaycandakı multikultural, tolerant ənənələrdən danışıblar.
Sonda Naxçıvan Dövlət Filarmoniyasının konserti olub.
Qeyd edək ki, “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı-2018”in açılış tədbirində muxtar respublikaya gələn xarici ölkələrin nümayəndələri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Fərəh Əliyeva, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov da iştirak ediblər.

"Nakhchivan, the Capital of Islamic Culture-2018" opened + Photo
The opening ceremony of "Nakhchivan, the Capital of Islamic Culture-2018" has been held in Nakhchivan State Musical Drama Theater.
First, the participants visited the monument of national leader Heydar Aliyev, laid flowers and expressed respect for the memory of the great leader.
The event participants then visited Heydar Aliyev Museum and viewed the exhibits highlighting the great leader's life, political and statehood activities. The guests of the event got also acquainted with photographer Huseyn Bagirov's photo exhibition "My Nakhchivan".
The film "Nakhchivan Capital of Islamic Culture" prepared by Nakhchivan State Television was shown at the event, which started with the recitation of the “Quran- Kerim”.
Addressing the opening ceremony, Vasif Talibov said: "Nakhchivan was proclaimed as the Islamic Culture Capital for 2018 during the 6th conference of Culture Ministers of the Organization of Islamic Cooperation in October 2009 in Baku. The decision to select Nakhchivan as the Capital of Islamic Culture is a historic event."
The chairman of the Supreme Assembly declared a series of events to be hosted by Nakhchivan in the capacity of the Capital of Islamic Culture-2018 open.
Director General of ISESCO Abdulaziz Othman Altwaijri and Azerbaijan's Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev talked about multicultural, tolerant traditions in Azerbaijan.
Azerbaijan's Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev said: "Historically recognized as one of the most important cities of the Near East and the Middle East, Nakhchivan has played a unique role in preserving centuries-long accomplishments of Islamic culture."
Nakhchivan State Philharmonic concluded the event with a concert.
The opening ceremony of the "Capital of Islamic Culture of Nakhchivan-2018" attended by representatives of foreign countries, Head of Department of Humanitarian Policy of the Presidential Administration, Doctor of Art Science Farah Aliyeva, President of ANAS, academician Akif Alizadeh, Director of the National Museum of Literature of Azerbaijan, academician Rafael Huseynov.