“Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı-2018”in açılış tədbiri keçirilib + Foto
Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrında “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı-2018”in açılış mərasimi olub.
Əvvəlcə iştirakçılar ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri qoyub, ulu öndərin xatirəsinə ehtiramlarını bildiriblər.
Daha sonra Heydər Əliyev Muzeyində dahi şəxsiyyətin həyatı, siyasi və dövlətçilik fəaliyyəti ilə bağlı eksponatlara baxış keçirilib. Tədbir iştirakçıları, həmçinin fotoqraf Hüseyn Bağırovun “Mənim Naxçıvanım” fotosərgisi ilə tanış olublar.
“Qurani-Kərim”in tilavəti ilə başlayan tədbirdə Naxçıvan Dövlət Televiziyasının hazırladığı “İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı Naxçıvan” filmi nümayiş etdirilib.
Mərasimi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovaçaraq bildirib ki, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin 2009-cu ilin oktyabr ayında Bakıda keçirilmiş konfransında Naxçıvan şəhəri İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı elan olunub.
Ali Məclisin Sədri Naxçıvan şəhərində əlamətdar tarixi günlərin yaşandığını söyləyərək, tədbirində iştiraka görə qonaqlara təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Naxçıvan artıq orta əsrlərdə İslam mədəniyyətinin əsas mərkəzlərindən birinə çevrilmişdi. On beşinci əsrdə tərtib edilmiş “Dünyanın İslam tarixi xəritəsi”ndə Naxçıvanın adı qeyd edilib. Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra isə Naxçıvan Muxtar Respublikasında İslam dəyərlərinə yeni yanaşmanın - elmi baxışın əsası qoyulub, türk-islam mədəniyyəti abidələri tədqiq olunub, Naxçıvan İslam mədəniyyətin əsas inkişaf mərkəzi kimi bir daha öz təsdiqini tapıb.
O, ümummilli lider Heydər Əliyevin İslam ölkələri ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini, Prezident İlham Əliyevin də dini-mənəvi dəyərlərimizin yaşadılmasına xüsusi diqqət göstərdiyini qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin AR Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev və İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının Baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycriçıxış edərək Azərbaycandakı multikultural, tolerant ənənələrdən danışıblar.
Sonda Naxçıvan Dövlət Filarmoniyasının konserti olub.
Qeyd edək ki, “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı-2018”in açılış tədbirində muxtar respublikaya gələn xarici ölkələrin nümayəndələri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Fərəh Əliyeva, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov da iştirak ediblər.

Состоялось открытие церемонии «Нахчыван - столица исламской культуры - 2018» + Фото Июн 21, 2018 | 10:17 / Конференции, собрания
В Нахчыванском государственном музыкальном драматическом театре состоялось открытие церемонии «Нахчыван - столица исламской культуры – 2018».
Вначале участники церемонии посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, возложили венки к памятнику.
Затем участники мероприятия побывали в музее Гейдара Алиева, где ознакомились с экспонатами, связанными с жизнью, политической и государственной деятельностью гениальной личности. Перед началом мероприятия в фойе театра состоялась демонстрация фотовыставки фотографа Гусейна Багирова «Мой Нахчыван».
На мероприятии, начавшемся с чтения Корана, был продемонстрирован телевизионный фильм «Нахчыван – столица исламской культуры», подготовленный Нахчыванским государственным телевидением.
Открыв церемонию, председатель Верховного Меджлиса Нахичеванской Автономной Республики Васиф Талыбов отметил, что на проведённой в Баку в октябре 2009 года конференции министров культуры Организации исламского сотрудничества город Нахчыван был объявлен столицей исламской культуры.
Председатель Верховного Меджлиса поблагодарил гостей за участие на данной церемонии, проведенной в значительные для Нахчывана исторические дни. Он отметил, что Нахчыван еще в средние века превратился в один из главных центров исламкой культуры. На составленной еще в пятнадцатом веке карте «Всемирной исторической карте Ислама», было упомянуто имя Нахчывана.
После обретения Азербайджаном независимости, в Нахчыванской Автономной Республике была заложена основа нового подхода – научного взгляда к исламским ценностям, исследованы памятники тюркско-исламской культуры. Тем самым, Нахчыван вновь был утвержден как центр развития исламской культуры.
Было отмечено, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда придавал большое значение сотрудничеству с исламскими государствами, продолжающий политический курс великого лидера Президент Ильхам Алиев также уделяет особое внимание к нашим религиозно-духовным ценностям.
Министр культуры АР Абульфас Гараев и генеральный директор Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры Абдульазиз Осман аль-Тувейчри в своих выступлениях на церемонии рассказали о мультикультуральных и толерантных традициях Азербайджана.
В заключение состоялся концерт в Нахчыванской государственной филармонии.
Также отметим, что на открытии церемонии помимо представителей иностранных государств, приняли участие руководитель Отдела гуманитарной политики Администрации Президента Азербайджанской Республики, доктор наук по искусствоведению Фарах Алиева, президент НАНА, академик Акиф Ализаде, директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов.