Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
İyul 19, 2018 | 10:35 / Konfranslar, İclaslar
Azərbaycan dili xalqımızın mənəvi sərvəti və dövlətimizin müstəqilliyinin başlıca rəmzlərindən biridir. Ölkədə dil siyasətinin formalaşdırılması, ana dilinin dövlət dili olaraq tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi və dünya azərbaycanlılarının ünsiyyət vasitəsinə çevrilməklə, həmrəyliyin göstəricisi kimi beynəlxalq aləmdə rolunun və nüfuzunun yüksəlməsi Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Müstəqil Azərbaycanın 1995-ci ildə ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul olunmuş Konstitusiyasında Azərbaycan dilinin Azərbaycan Respublikasının dövlət dili kimi təsbiti, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında” və “Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili gününün təsis edilməsi haqqında” fərmanları, “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”, eləcə də “Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu və dil siyasəti sahəsində digər normativ hüquqi aktlar, həmçinin tədbirlər Azərbaycanda dilçilik sahəsinin hüquqi əsaslarını və icra mexanizmini müəyyən etmişdir.
Bu gün Azərbaycan dilinin istifadəsi və əsaslı tədqiqi, ölkədə dilçilik elmi sahəsində vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün əlverişli zəmin yaradılmışdır. Eyni zamanda, elm və texnikanın sürətlə inkişaf etdiyi hazırkı qloballaşma dövrü Azərbaycan dilinin zənginləşməsi və tətbiqi imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində aparılan işlərin yeni səviyyəyə yüksəldilməsini tələb edir.
Azərbaycan Respublikasında hər il yüzlərlə əcnəbi təhsil alır. Ölkəmizi əcnəbi tələbələrə daha yaxından tanıtmaq, onların Azərbaycan cəmiyyətinə inteqrasiyasını asanlaşdırmaq və ölkəmizlə mənəvi bağlarını daha da möhkəmlətmək üçün əcnəbilərin, o cümlədən ölkəmizdə təhsil alan xarici ölkə vətəndaşlarının Azərbaycan dilini öyrənməsinə imkan yaradılması əhəmiyyətli məsələlərdən biridir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, müstəqil dövlətçiliyimizin əsas atributlarından biri olan Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin, bu dillə maraqlanan şəxslər üçün əlçatanlığının təmin edilməsi və öyrənilməsinin asanlaşdırılması məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə Azərbaycan Respublikasında “Əcnəbilər üçün Azərbaycan dilinin elektron platforması” layihəsinin tətbiqinə, həyata keçirilməsi mexanizmlərinə və icra müddətinə dair təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
2.1. bu Sərəncamın 1-ci hissəsinə əsasən təqdim olunacaq təklifləri beynəlxalq təcrübə, habelə Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyinin və onun tətbiqi təcrübəsinin təhlili əsasında dəyərləndirsin və “Əcnəbilər üçün Azərbaycan dilinin elektron platforması” layihəsinin tətbiqinin məqsədəuyğunluğu barədə, habelə həmin layihənin həyata keçirilməsi üçün tələb olunan maliyyə vəsaitinə, maliyyələşmə mənbələrinə və icra mexanizmlərinə dair təkliflərini, layihənin tətbiqindən gözlənilən nəticələr barədə proqnozları 2018-ci il dekabrın 1-dən gec olmayaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.2. zərurət yarandığı təqdirdə, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin müraciətinə əsasən, digər dövlət orqanlarının (qurumlarının) da bu Sərəncamın 1-ci hissəsində nəzərdə tutulmuş təkliflərin hazırlanması prosesinə cəlb olunmasını təmin etsin;

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики О ряде мер по обеспечению более широкого использования азербайджанского языка на электронном пространстве Июл 19, 2018 | 10:35 / Конференции, собрания
Азербайджанский язык является духовным достоянием нашего народа и одним из главных символов независимости государства. Формирование языковой политики в стране, усовершенствование применения родного языка как государственного и повышение его роли и авторитета как показателя солидарности с превращением в средство общения азербайджанцев мира связаны с именем общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Закрепление азербайджанского языка в Конституции независимого Азербайджана, принятой в 1995 году путем всенародного голосования, как государственного языка Азербайджанской Республики, указы Президента Азербайджанской Республики «Об усовершенствовании применения государственного языка» и «Об учреждении Дня азербайджанского алфавита и азербайджанского языка», «Государственная программа по использованию в соответствии с требованиями времени азербайджанского языка в условиях глобализации и развитию языкознания в стране», а также Закон Азербайджанской Республики «О государственном языке в Азербайджанской Республике» и другие нормативно-правовые акты и меры в области языковой политики установили правовые основы и механизм исполнения в области языкознания в Азербайджане.
Сегодня создана благоприятная основа для использования и основательного исследования азербайджанского языка, улучшения положения в области языкознания в стране. В то же время нынешний период глобализации, когда стремительно развиваются наука и техника, требует повышения на новый уровень работы в области обогащения азербайджанского языка и расширения возможностей его применения.
Ежегодно в Азербайджанской Республике получают образование сотни иностранцев. Для того, чтобы иностранные студенты ближе узнали нашу страну, облегчения их интеграции в азербайджанское общество и дальнейшего укрепления духовных связей с нашей страной одним из важных вопросов является создание возможностей для изучения иностранцами, в том числе обучающимся в нашей стране гражданами зарубежных стран, азербайджанского языка.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения более широкого использования азербайджанского языка, как одного из основных атрибутов нашей независимой государственности, на электронном пространстве, его доступности для интересующихся данным языком лиц и облегчения изучения, постановляю:
1.Министерству иностранных дел Азербайджанской Республики совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики, Министерством транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики и Национальной Академией Наук Азербайджана в двухмесячный срок подготовить и представить Кабинету Министров Азербайджанской Республики предложения о применении проекта «Электронная платформа азербайджанского языка для иностранцев» в Азербайджанской Республике, механизмах его реализации и сроках исполнения.
2.Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
2.1. предложения, которые будут представлены на основании части 1 настоящего Распоряжения, оценить на основании международного опыта, а также анализа законодательства Азербайджанской Республики и практики его применения и не позднее 1 декабря 2018 года представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о целесообразности применения проекта «Электронная платформа азербайджанского языка для иностранцев», а также финансовых средствах, источниках финансирования и механизмах исполнения, требуемых для реализации данного проекта, прогнозы о результатах, ожидаемых от применения проекта.
2.2. при необходимости на основании обращения Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики обеспечить привлечение других государственных органов (структур) к процессу подготовки предложений, предусмотренных в части 1 настоящего Распоряжения;