“Alimlər şəhərciyi”ndə tikinti işləri uğurla davam etdirilir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) əməkdaşların sosial şəraitinin yüksəldilməsi, xüsusən də gənclərin mənzil təminatı məsələsinin həlli, eləcə də onların asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi istiqamətində məqsədyönlü islahatlar həyata keçirilir. Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində yerləşən “Alimlər şəhərciyi”ndə (Science City) AMEA əməkdaşları üçün nəzərdə tutulan kooperativ yaşayış kompleksinin tikintisi bu tədbirlər çərçivəsində ən uğurlu layihələrdəndir.
“Science city” yaşayış kompleksinin icraçı direktoru Fərid Vaqiflinin verdiyi məlumata görə, şəhərciyin inşası plana uyğun olaraq sürətlə davam etdirilir. Hazırda 12 mərtəbə, iki blok, 154 mənzildən ibarət olan ilk binanın dördüncü mərtəbəsində tikinti işləri görülür. Tikintisində yüksək keyfiyyətli materialların istifadə olunduğu binanın 2 il ərzində təhvil veriləcəyi gözlənilir.
Onun sözlərinə görə, AMEA əməkdaşlarının mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə 7 hektarlıq ərazidə reallaşdırılacaq bu layihə çərçivəsində “Science City” yaşayış kompleksinin həyəti və ətrafında böyük parkların salınması, “Smart City – Ağıllı Şəhər” tikinti-inşaat prinsiplərinə riayət olunaraq memarlıq inşaat sektorunda mövcud olan ən son texnoloji yeniliklərin tətbiq edilməsi və müasir dizaynda 1, 2, 3 otaqlı mənzillərin tikilməsi planlaşdırılır.
F.Vaqifli yay aylarında təkcə AMEA əməkdaşlarının deyil, onların ailə üzvlərinin də istirahəti üçün şəraitin yaradılması və yay məktəblərinin təşkilinin prioritet məsələlərdən olduğunu deyib. Bildirib ki, ekoloji təmiz ərazidə yerləşən “Science City” yaşayış kompleksində müvafiq sosial infrastrukturun yaradılması, eləcə də ictimai iaşə, məişət, məktəb, uşaq bağçası və digər xidmət obyektlər üçün qeyri-yaşayış sahələrinin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.

С успехом продолжаются строительные работы в «Городке учёных»
Азербайджанская национальная академия наук (НАНА) целенаправленно проводит реформы, направленные на повышение социальных условий работников, в частности, решение проблемы жилья молодёжи и рационального проведения отдыха. Одним из наиболее успешных проектов является строительство кооперативного жилого комплекса для сотрудников НАНА, расположенного в «Городке учёных» (Science city) в посёлке Сарай Апшеронского района.
По словам исполнительного директора жилого комплекса «Городок учёных» Фарида Вагифли, строительство продолжается согласно поставленному плану. В настоящее время строительные работы проводятся на четвёртом этаже первого здания, состоящего из 12 этажей, двух блоков, 154 квартир. Предполагается, что здание, в строительстве которого используются высококачественные материалы, будет передано в эксплуатацию в течение двух лет.
По его словам, в рамках этого проекта, который будет реализован на 7 гектарах земли для улучшения условий жилья сотрудников НАНА, планируется строительство больших парков во дворе и вокруг комплекса, применения новейших технологий в соответствии со строительно-архитектурными принцами, и строительство 1, 2 и 3-ёх комнатных квартир в современном дизайне.
Ф. Вагифли сказал, что приоритетным направлением является создание условий летнего отдыха не только для сотрудников НАНА, но и для членов их семей, а также организации летних школ. Он отметил, что на экологически чистой территории городка предполагается сдать в эксплуатацию социальную инфраструктуру, в том числе общественное питание, школы, детские садики и другие объекты.