“Alimlər şəhərciyi”ndə tikinti işləri uğurla davam etdirilir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) əməkdaşların sosial şəraitinin yüksəldilməsi, xüsusən də gənclərin mənzil təminatı məsələsinin həlli, eləcə də onların asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi istiqamətində məqsədyönlü islahatlar həyata keçirilir. Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində yerləşən “Alimlər şəhərciyi”ndə (Science City) AMEA əməkdaşları üçün nəzərdə tutulan kooperativ yaşayış kompleksinin tikintisi bu tədbirlər çərçivəsində ən uğurlu layihələrdəndir.
“Science city” yaşayış kompleksinin icraçı direktoru Fərid Vaqiflinin verdiyi məlumata görə, şəhərciyin inşası plana uyğun olaraq sürətlə davam etdirilir. Hazırda 12 mərtəbə, iki blok, 154 mənzildən ibarət olan ilk binanın dördüncü mərtəbəsində tikinti işləri görülür. Tikintisində yüksək keyfiyyətli materialların istifadə olunduğu binanın 2 il ərzində təhvil veriləcəyi gözlənilir.
Onun sözlərinə görə, AMEA əməkdaşlarının mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə 7 hektarlıq ərazidə reallaşdırılacaq bu layihə çərçivəsində “Science City” yaşayış kompleksinin həyəti və ətrafında böyük parkların salınması, “Smart City – Ağıllı Şəhər” tikinti-inşaat prinsiplərinə riayət olunaraq memarlıq inşaat sektorunda mövcud olan ən son texnoloji yeniliklərin tətbiq edilməsi və müasir dizaynda 1, 2, 3 otaqlı mənzillərin tikilməsi planlaşdırılır.
F.Vaqifli yay aylarında təkcə AMEA əməkdaşlarının deyil, onların ailə üzvlərinin də istirahəti üçün şəraitin yaradılması və yay məktəblərinin təşkilinin prioritet məsələlərdən olduğunu deyib. Bildirib ki, ekoloji təmiz ərazidə yerləşən “Science City” yaşayış kompleksində müvafiq sosial infrastrukturun yaradılması, eləcə də ictimai iaşə, məişət, məktəb, uşaq bağçası və digər xidmət obyektlər üçün qeyri-yaşayış sahələrinin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.

Construction works are being continued successfully in the "Science City" Jul 31, 2018 | 11:09 / Important events
Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) is purposefully carrying out reforms aimed at raising the social conditions of the employees, in particular, resolving the issue of youth housing and effective leisure. The construction of a cooperative residential complex for employees of ANAS, located at the "Science City" in Saray settlement of Absheron district, is among the most successful projects.
According to the executive director of "Science city" residential complex Farid Vagifli, the construction of the campus is continuing rapidly according to the plan. Currently, construction works are being carried out on the fourth floor of the first building, which consists of 12 floors, two blocks, 154 apartments. The building, where high-quality materials are used, is expected to be handed over within two years.
F.Vagifli said that organization of summer schools not only for the employees of ANAS, but also for their family members is important. He noted that the "Science City" residential complex, located in an ecologically clean area, envisages the creation of an appropriate social infrastructure, as well as non-residential areas for public catering, household, school, kindergarten and other service facilities.