Darxan Kıdırəli yenidən Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti təyin olunub
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Qırğızıstanın Çolpan-Ata şəhərində keçirilən VI Sammitində dövlət başçılarının qərarı ilə Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırəli yenidən bu qurumun rəhbəri təyin olunub.
Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan prezidentləri Beynəlxalq Türk Akademiyasının işini yüksək dəyərləndiriblər.
Bildirilib ki, Türk Şurasına üzv dövlətlərin orta məktəblərində tədris olunacaq “Ortaq türk tarixi” dərsliyi, “Atalar mirası”, “Türk barometr” layihələri, BMT-də və UNESCO-da türk dünyasının mədəniyyət, ədəbiyyat və tarixi şəxsiyyətləri ilə bağlı keçirilən beynəlxalq simpoziumlar, forumlar, 90-dan çox elmi əsərin işıq üzü görməsi akademiyanın türk dünyasına bəxş etdiyi töhfələrdəndir.
Qeyd edək ki, akademiya son iki ildə Azərbaycan ilə bağlı fəaliyyətini xeyli genişləndirərək müxtəlif layihələr həyata keçirib. Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illik yubileyi münasibətilə Astanada qazax dilində çapdan çıxan “Elinə yol açmış” kitabının təqdimatı olub. Eyni zamanda, Astanada keçirilən III “Böyük Çöl” Beynəlxalq Humanitar Forumun bir paneli Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illik yubileyinə həsr edilib.
Akademiya hazırda “Ortaq türk ədəbiyyatı” və “Ortaq türk coğrafiyası” dərslikləri üzərində işlər aparır.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq Türk Akademiyası 2009-cu ildə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Naxçıvan Sammitində yaradılıb.

Darkhan Kydyrali once again appointed as the President of the International Turkic Academy
At the 6th Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States in Colpan-Ata, Kyrgyzstan, the President of the International Turkic Academy Darkhan Kydyrali , has been appointed head of the organization for the second term.
Presidents of Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan highly appreciated the work of the International Turkish Academy.
It was noted that "Common Turkic History" textbook, "Atalar mirasi", "Turk barometer" projects will be taught in secondary schools of member states of the Turkic Council, international symposiums on the culture, literature and history of Turkic world in UN and UNESCO , forums, and more than 90 scientific works are the contribution of the academy to the Turkic world.
It should be noted that the Academy has significantly expanded its activities over the last two years and implemented various projects. On the occasion of the 95th anniversary of the great leader Heydar Aliyev, the presentation of the book "A Way to Elin" was published in Kazakh language. At the same time, a panel of the III "Great Desert" International Humanitarian Forum in Astana was dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic.
The Academy is currently working on "Common Turkic Literature" and "Common Turkic Geography" textbooks.
International Turkic Academy was established in 2009 at the Nakhchivan Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States.