Darxan Kıdırəli yenidən Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti təyin olunub
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Qırğızıstanın Çolpan-Ata şəhərində keçirilən VI Sammitində dövlət başçılarının qərarı ilə Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırəli yenidən bu qurumun rəhbəri təyin olunub.
Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan prezidentləri Beynəlxalq Türk Akademiyasının işini yüksək dəyərləndiriblər.
Bildirilib ki, Türk Şurasına üzv dövlətlərin orta məktəblərində tədris olunacaq “Ortaq türk tarixi” dərsliyi, “Atalar mirası”, “Türk barometr” layihələri, BMT-də və UNESCO-da türk dünyasının mədəniyyət, ədəbiyyat və tarixi şəxsiyyətləri ilə bağlı keçirilən beynəlxalq simpoziumlar, forumlar, 90-dan çox elmi əsərin işıq üzü görməsi akademiyanın türk dünyasına bəxş etdiyi töhfələrdəndir.
Qeyd edək ki, akademiya son iki ildə Azərbaycan ilə bağlı fəaliyyətini xeyli genişləndirərək müxtəlif layihələr həyata keçirib. Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illik yubileyi münasibətilə Astanada qazax dilində çapdan çıxan “Elinə yol açmış” kitabının təqdimatı olub. Eyni zamanda, Astanada keçirilən III “Böyük Çöl” Beynəlxalq Humanitar Forumun bir paneli Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illik yubileyinə həsr edilib.
Akademiya hazırda “Ortaq türk ədəbiyyatı” və “Ortaq türk coğrafiyası” dərslikləri üzərində işlər aparır.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq Türk Akademiyası 2009-cu ildə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Naxçıvan Sammitində yaradılıb.

Дархан Кыдырали вновь избран президентом Международной тюркской академии Сен 06, 2018 | 16:26 / Важные события
На 6-м саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств в киргизском городе Колпате-Ате по решению глав государств президентом Международной тюркской академии вновь был назначен Дархан Кыдырали.
Президенты Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана высоко оценили работу Международной тюркской академии.
Было отмечено, что учебник «Общая тюркская история» для средних школ, проекты «Тюркский барометр», «Наследие отцов», международные симпозиумы, форумы, связанные с личностями истории, культуры и литературы в ООН и ЮНЕСКО, публикация более 90 научных произведений являются ценным вкладом академии в тюркский мир.
Следует отметить, что за последние два года Академия значительно расширила свою деятельность и реализовала различные проекты. По случаю 95-й годовщины общенационального лидера Гейдара Алиева в Астане прошла презентация книги на казахском языке «Дорога в Элину». В то же время одна панель Третьего Международного гуманитарного форума «Великая степь» была посвящена 100-летнему юбилею Азербайджанской Демократической Республики.
В настоящее время Академия работает над учебниками «Общая тюркская литература» и «Общая тюркская география».
Напомним, что Международная тюркская академия была основана в 2009 году на Нахчыванском саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств.