Görkəmli bəstəkar Arif Məlikova “Şöhrət” ordeni təqdim edilib
Sentyabrın 18-də Heydər Əliyev Fondunun və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Üzeyir Hacıbəyli X Beynəlxalq Musiqi Festivalının təntənəli açılış mərasimi olub.
Festivalın açılışı SSRİ Xalq artisti, görkəmli bəstəkar, akademik Arif Məlikovun 85 illiyinə həsr edilib.
Açılış mərasimində Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev çıxış edərək Üzeyir Hacıbəylinin göstərdiyi xidmətlərlə öz adını Azərbaycanın musiqi tarixinə əbədi olaraq həkk etdiyini bildirib. O, böyük bəstəkarın doğum gününün musiqi bayramı kimi qeyd edilməsi ənənəsinin ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ümummilli liderin 1995-ci ildə - bəstəkarın 110 illik yubileyi münasibətilə imzaladığı Fərmanla hər il sentyabrın 18-i ölkəmizdə Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur.
Əbülfəs Qarayev vurğulayıb ki, bu gün də Üzeyir bəy ənənələri davam edir. Azərbaycan musiqisi dünyanın hər bir yerində səslənir. Musiqimiz həmişə xalqımızla bərabər yaşayacaq, hüdudları aşaraq dünya miqyasında öz şöhrətini qazanmaqda davam edəcək.
Bildirilib ki, festivalın açılışında müxtəlif müəlliflərin əsərləri səslənəcək. Bu əsərlərin sırasında Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, Üzeyir bəy və Qara Qarayev məktəbinin layiqli davamçısı Xalq artisti Arif Məlikovun da əsəri yer alır. Bu il bəstəkarın 85 illik yubileyidir. Bəstəkarın yubileyi silsilə tədbirlərlə qeyd edilməkdədir.
Nazir dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafında xidmətlərinə görə Arif Məlikovun “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Sərəncamını oxuyaraq ali mükafatı yubilyara təqdim edib.

Выдающемуся композитору Арифу Меликову вручён орден «Шохрат»
18 сентября состоялась церемония торжественного открытия X Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли, организованного Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры. Церемония открытия фестиваля была посвящена 85-летию народного артиста СССР, выдающегося композитора Арифа Меликова.
Министр культуры Абульфас Гараев, выступив на церемонии открытия, поздравил участников мероприятия с музыкальным праздником. Он довёл до внимания, что Узеир Гаджибейли увековечил свое имя в музыкальной истории Азербайджана. Традиция проведения дня рождения великого композитора, как музыкального праздника была заложена великим лидером Гейдаром Алиевым. Указом общенационального лидера, подписанным в 1995 году по случаю 110-летнего юбилея композитора, 18 сентября отмечается в нашей стране как День национальной музыки.
Министр подчеркнул, что традиции Узеир бека продолжаются и сегодня. Азербайджанская музыка звучит во всех уголках мира. Наша музыка всегда будет жить с нашим народом, пересекая границы, будет завоёвывать славу во всем мире.
На открытии же фестиваля прозвучат произведения различных авторов. В ряду этих произведений отведено также место произведению видного азербайджанского композитора, достойного продолжателя школы Узеир бека и Кара Караева народного артиста Арифа Меликова. В этом году состоится 85-летний юбилей композитора, который отмечается циклом мероприятий.
Зачитав Распоряжение главы государства Ильхама Алиева о награждении Арифа Меликова за заслуги в развитии азербайджанской музыкальной культуры орденом «Шохрат», министр вручил юбиляру высокую награду.