AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Bakı Dövlət Universitetinin Elmi şurasının birgə iclası keçirilib
Oktyabrın 3-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Bakı Dövlət Universitetinin Elmi şurasının birgə iclası keçirilib. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iclası açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Daha sonra A.Əlizadə Prezident İlham Əliyevin 13 iyul 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Şərəf” ordeni ilə təltif olunan AMEA-nın müxbir üzvü Sudeif İmamverdiyevə döş nişanını təqdim edib.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan ilk elmi-təşkilati məsələ AMEA-nın elmi müəssisələrində 2018-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlarla bağlı olub. Akademik Akif Əlizadə hesabatların işlənməsi üçün metodiki təlimatın hazırlandığını vurğulayaraq, hesabatların müəyyən olunmuş formalarda Rəyasət Heyəti aparatının müvafiq idarə və şöbələrinə təqdim etməyi tapşırıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA-nın “Xızı” Kənd Təsərrüfatı İstehsalat Kompleksinin torpaq sahəsindən səmərəli istifadə edilməsi haqqında olub. Rəyasət Heyəti məsələ ilə bağlı müzakirə aparıb. AMEA-nın bağçılıq-bostançılıqla məşğul olmaq istəyən əməkdaşlarına müvəqqəti istifadə üçün torpaq sahələrinin ayrılması məqsədəuyğun hesab edilib. Bununla bağlı təkliflərə baxılması üçün komissiya yaradılıb.
Digər qərarla akademiyanın Rəyasət Heyəti və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının Rəyasət Heyəti arasında 2018-2020-ci illər üzrə kollektiv Saziş təsdiq edilib.
İclasda, həmçinin AMEA əməkdaşlarının sosial təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyətin tərkib hissəsi olaraq onların istirahətinin səmərəli təşkili üçün binalardan effektiv istifadə edilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi qərara alınıb.
Bundan əlavə, qərarla AMEA-nın Neft və Qaz, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarının strukturunda qismən dəyişiklik edilib. Həmçinin AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunda İmmunofiziologiya və eksperimental transplantologiya laboratoriyası yaradılıb.
Rəyasət Heyəti AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun nəzdində Antropologiya Mərkəzinin yaradılması məsələsini müzakirə edərək təsdiq edib.
Daha sonra kadr məsələlərinə baxılıb. Aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Teyyub Şükürov AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Quba bölgə təcrübə bazasının direktoru təyin edilib. Bundan başqa, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinə də müvafiq kadrlar təyin olunub. Mərkəzin rəhbərinin vəzifə səlahiyyətlərinin icrası AMEA İşlər idarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayevə həvalə edilib.
Sonda Bakı Dövlət Universiteti Astrofizika kafedrasının Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında filialı və rəsədxana ərazisində akademiyanın əməkdaşlarının asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün istirahət mərkəzi açılıb.

Состоялось совместное заседание Президиума НАНА и Ученого совета Бакинского государственного университета
Окт 04, 2018 | 10:30 / Конференции, собрания
3 октября в Шамахинской астрофизической обсерватории им. Н. Тусисостоялось совместное заседание Президиума НАНА и Учёного совета Бакинского государственного университета. Открывший мероприятие, президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с повесткой дня.
Затем А.Ализаде вручил члену-корреспонденту НАНА Судеифу Имамвердиеву орден "Шараф", которого учёный удостоен Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 13 июля 2018 года.
Первый научно-организационный вопрос, вынесенный на рассмотрение, был связан с отчетами по итогам научно-исследовательских работ, которые велись в научных учреждениях НАНА в 2018 году. Подчеркнув, что для подготовки отчетов разработана методическая инструкция, академик Акиф Ализаде поручил подготовить отчеты в соответствующей форме и представить их в управления и отделы аппарата Президиума.
Следующим вопросом, стоящим на повестке дня, был вопрос о рациональном использовании земельного участка Сельскохозяйственного производственного комплекса «Хызы» НАНА. После обсуждения было признано целесообразным выделить сотрудникам Академии, желающим заняться садоводством и бахчеводством, земельные участки во временное пользование. Для рассмотрения предложений, связанных с этим вопросом, была создана комиссия.
Прочим постановлением было утверждено коллективное Соглашение между Президиумом НАНА и Президиумом Союза свободных профсоюзов НАНА на 2018-2020-е гг.
Также для рациональной организации отдыха сотрудников НАНА, что является составной частью деятельности по улучшению их социального обеспечения, на заседании было принято постановление по осуществлению соответствующих мероприятий по эффективному использованию зданий.
Президиум дал поручения в связи с обеспечением магистрантов и докторантов НАНА жильем на период их обучения и решением организационных вопросов в данной сфере.
Помимо этого, постановлениями Президиума в структуры институтов Нефти и газа, Почвоведения и агрохимии НАНА были внесены частичные изменения. Также в Институте физиологии имени академика Абдуллы Гараева НАНА была создана Лаборатория иммунофизиологии и экспериментальной трансплантологии.
После обсуждения был утвержден вопрос о создании при Институте археологии и этнографии НАНА Центра антропологии.
В заключение были рассмотрены кадровые вопросы. Доктор философии по аграрным наукам Тейюб Шукюров был назначен директором Губинской региональной опытной базы Института генетических ресурсов НАНА. Помимо этого, в Центр стратегических научных исследований аппарата Президиума НАНА также были назначены соответствующие кадры. Исполнение обязанностей руководителя центра было возложено на руководителя Управления делами НАНА, доктора политических наук Фатали Абдуллаева.