Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında 30 dissertsiya mövzusu təsdiq edilib + Foto
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın bu il üçün sayca 9-cu iclası keçirilib.
İclasda 4-ü elmlər doktorluğu, 30-u isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı olmaqla ümumilikdə 34 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub.
Elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş şəxslərdən AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun doktorantı Əkrəm Həsənovun “Anadilli klassik Azərbaycan lirikasının XIX əsrdə və XX əsrin əvvəllərində milli poeziyada yaşayan ənənələri və yeni yanaşmalar”, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun doktorantı Kifayət İmamquliyevanın “Azərbaycan dili dialekt və şivələrinin fonetikası (fonosemantik aspektdə)” və Folklor İnstitutunun doktorantı Güldanə Pənahovanın “Türk xalqları folklorunda Molla Nəsrəddin süjetlərinin tipologiyası” mövzuları adlarında heç bir dəyişiklik edilmədən təsdiq edilib.
Fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə isə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin dissertantı Nərgiz Qəhrəmanovanın “Müxtəlif ideoloji sistemlərdəki inzibati idarəçilik modelləri və onların doğurduğu insani münasibətlər kompleksinin Azərbaycan ədəbiyyatına təsiri”, Bakı Dövlət Universitetinin doktorantı Zülfiyə Ağayevanın “Ət-töhfət-üz-zəkiyyə fil-lüğət-it türkiyyə” və Azərbaycan dilinin leksikası”, Gəncə Dövlət Universitetinin doktorantı Ramilə Süleymanovanın “Müasir türk dili ilə Azərbaycan dili şivələrindəki müştərək leksik vahidlərin semantikasında sabitlik və dəyişkənlik”, Dilçilik İnstitutunun dissertantı İzzət Cabbarovanın “Azərbaycanca və ingiliscə lüğətlərdə etnokulturoloji informasiyanın linqvistik ifadəsi”, Bakı Dövlət Universitetinin doktorantı Vüsalə Tağızadənin “XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan nəsrində milli ideal problemi”, Gəncə Dövlət Universitetinin dissertantı Xanım Camalzadənin “Türk dilləri xəbərlik kateqoriyası elementlərinin formalaşmasında aqlutinasiya mexanizminin rolu”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin dissertantı Aidə Cəlilzadənin “Böyük Britaniya və Amerika media diskursunda abreviaturaların struktur-semantik və funksional xüsusiyyətləri” və digər mövzular adlarında heç bir dəyişiklik edilmədən təsdiq edilib.
Tədbirdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin dissertantı Tehranə Xudaverdiyevanın “İngilis folkloru Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında” mövzusu ixtisasına uyğun olmadığından, Bakı Slavyan Universitetinin doktorantı Ruqiyyə Məmmədovanın “Müasir Azərbaycan dramaturgiyasında komediya janrının xüsusiyyətləri (XX əsrin 90-cı illəri – XXI əsrin əvvəlləri) ” mövzusu dissertantın qəbul olduğu ixtisas şifrinə uyğun gəlmədiyindən, Azərbaycan Dillər Universitetinin əyani doktorantı Səbinə Məmmədovanın “Müasir ingilis dilində təhrikedici sual cümlələri və onların semantik-praqmatik xüsusiyyətləri” mövzusu isə “təhrikedici sual cümlələri” ifadəsinin daha munasib terminlə əvəz edilməsi tövsiyyə edilərək təsdiq edilməyib və bu mövzulara tövsiyyələr nəzərə alınandan sonra növbəti iclaslarda yenidən baxılması qərara alınıb.
Ümumilikdə iclasda 5-nin adında dəyişiklik edilməklə 30 dissertsiya mövzusu təsdiq olunub.
Müzakirələrdə şura üzvləri filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Əskər Rəsulov, Aida Qasımova, Atamoğlan Həsənov, Bədirxan Əhmədov, Qəzənfər Kazımov, Rəhilə Qeybullayeva, Mehdi Kazımov, Nadir Məmmədli, Şəfəq Əlibəyli, Paşa Kərimov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

На заседании Научного совета по проблемам филологии утверждены 30 тем + Фото
В Национальном музее азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви под председательством академика Рафаэля Гусейнова, состоялось 9-ое заседание Научного совета по проблемам филологии. На заседании были обсуждены 34 тем, 4 из которых относились к программе подготовки докторов наук, а 30 - докторов философии.
Диссертации на докторантуру, утвержденные без каких-либо изменений в названии – докторанта Института рукописей Акрама Гасанова «Традиционные традиции лирики Азербайджана и новые подходы в национальной поэзии в XIX и начале XX века», докторанта Института языкознания Кифаят Имангулиевой «Фонетика диалектов азербайджанского языка (в фоносемантическом аспекте)» и докторанта Института фольклора Гульданы Панаховой «Типология сюжетов Моллы Насреддина в фольклоре тюркских народов».
По диссертациям на докторов философии, утверждены без каких либо изменений в названиях – диссертанта Национального музея Азербайджанской литературы Наргиз Гахрамановой «Модели административного управления в различных идеологических системах и влияние на азербайджанскую литературу комплекса человеческих отношений, порожденного ими», диссертанта Института языкознания Иззета Джаббарова «Лингвистическое выражение этнокультурной информации в азербайджанских и английских словарях», докторанта Бакинского государственного университета Вусалы Тагизаде «Национальная проблема идеологии в азербайджанской прозе в начале двадцатого века» и др.
По причине некоторых несоответствий не утвержден ряд работ – диссертанта Нахчыванского государственного университета Техраны Худавердиевой «Английский фольклор в литературоведении Азербайджана», докторанта Бакинского славянского университета Ругии Мамедовой «Особенности жанра комедии в современной азербайджанской драматургии (90-е годы XX века - начало XXI века), очного докторанта Азербайджанского университета языков Сабины Мамедовой «Провокационные вопросы в современном английском и их семантически-прагматические особенности» и др.
Всего на собрание были утверждены 30 тем, в 5 из которых внесены изменения в названия.
В ходе обсуждений доктора филологических наук, профессора Аскер Расулов, Аида Гасымова, Атамоглан Гасанов, Бедирхан Ахмедов, Газанфар Кязимов, Мехди Казымов, Надир Мамедли, Паша Керимов и др. высказали свои мнения и предложения.