Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında 30 dissertsiya mövzusu təsdiq edilib + Foto
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın bu il üçün sayca 9-cu iclası keçirilib.
İclasda 4-ü elmlər doktorluğu, 30-u isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı olmaqla ümumilikdə 34 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub.
Elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş şəxslərdən AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun doktorantı Əkrəm Həsənovun “Anadilli klassik Azərbaycan lirikasının XIX əsrdə və XX əsrin əvvəllərində milli poeziyada yaşayan ənənələri və yeni yanaşmalar”, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun doktorantı Kifayət İmamquliyevanın “Azərbaycan dili dialekt və şivələrinin fonetikası (fonosemantik aspektdə)” və Folklor İnstitutunun doktorantı Güldanə Pənahovanın “Türk xalqları folklorunda Molla Nəsrəddin süjetlərinin tipologiyası” mövzuları adlarında heç bir dəyişiklik edilmədən təsdiq edilib.
Fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə isə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin dissertantı Nərgiz Qəhrəmanovanın “Müxtəlif ideoloji sistemlərdəki inzibati idarəçilik modelləri və onların doğurduğu insani münasibətlər kompleksinin Azərbaycan ədəbiyyatına təsiri”, Bakı Dövlət Universitetinin doktorantı Zülfiyə Ağayevanın “Ət-töhfət-üz-zəkiyyə fil-lüğət-it türkiyyə” və Azərbaycan dilinin leksikası”, Gəncə Dövlət Universitetinin doktorantı Ramilə Süleymanovanın “Müasir türk dili ilə Azərbaycan dili şivələrindəki müştərək leksik vahidlərin semantikasında sabitlik və dəyişkənlik”, Dilçilik İnstitutunun dissertantı İzzət Cabbarovanın “Azərbaycanca və ingiliscə lüğətlərdə etnokulturoloji informasiyanın linqvistik ifadəsi”, Bakı Dövlət Universitetinin doktorantı Vüsalə Tağızadənin “XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan nəsrində milli ideal problemi”, Gəncə Dövlət Universitetinin dissertantı Xanım Camalzadənin “Türk dilləri xəbərlik kateqoriyası elementlərinin formalaşmasında aqlutinasiya mexanizminin rolu”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin dissertantı Aidə Cəlilzadənin “Böyük Britaniya və Amerika media diskursunda abreviaturaların struktur-semantik və funksional xüsusiyyətləri” və digər mövzular adlarında heç bir dəyişiklik edilmədən təsdiq edilib.
Tədbirdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin dissertantı Tehranə Xudaverdiyevanın “İngilis folkloru Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında” mövzusu ixtisasına uyğun olmadığından, Bakı Slavyan Universitetinin doktorantı Ruqiyyə Məmmədovanın “Müasir Azərbaycan dramaturgiyasında komediya janrının xüsusiyyətləri (XX əsrin 90-cı illəri – XXI əsrin əvvəlləri) ” mövzusu dissertantın qəbul olduğu ixtisas şifrinə uyğun gəlmədiyindən, Azərbaycan Dillər Universitetinin əyani doktorantı Səbinə Məmmədovanın “Müasir ingilis dilində təhrikedici sual cümlələri və onların semantik-praqmatik xüsusiyyətləri” mövzusu isə “təhrikedici sual cümlələri” ifadəsinin daha munasib terminlə əvəz edilməsi tövsiyyə edilərək təsdiq edilməyib və bu mövzulara tövsiyyələr nəzərə alınandan sonra növbəti iclaslarda yenidən baxılması qərara alınıb.
Ümumilikdə iclasda 5-nin adında dəyişiklik edilməklə 30 dissertsiya mövzusu təsdiq olunub.
Müzakirələrdə şura üzvləri filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Əskər Rəsulov, Aida Qasımova, Atamoğlan Həsənov, Bədirxan Əhmədov, Qəzənfər Kazımov, Rəhilə Qeybullayeva, Mehdi Kazımov, Nadir Məmmədli, Şəfəq Əlibəyli, Paşa Kərimov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

Nov 05, 2018 | 09:58 / Conferences, assemblies
National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi held 9th meeting of the Scientific Council on Problems of Philology of the Republican Council for Coordination of Scientific Research.
The meeting, under the chairmanship of academician Rafael Huseynov looked through the 34 dissertations including 4 doctors and 30 PhDs.
Theses for doctoral studies, approved without any changes are "Traditions of the lyric poetry of Azerbaijan and new approaches in national poetry in the XIX and early XX century" by doctoral student of the Institute of ManuscriptsAkram Hasanov, doctoral student of the Institute of Linguistics Kifayat Imanguliyeva on "Phonetics of the dialects of the Azerbaijani language (in the phonosemantic aspect)", and doctoral student of the Institute of FolkloreGuldana Panahova on "Typology of Molla Nasreddin's Plots in the Folklore of Turkic Peoples".
Theses for PhD studies, approved without any changes are dissertation on "Models of administrative management in various ideological systems and the impact on Azerbaijani literature of the complex of human relations, generated by them" PhD students of the National Museum of Azerbaijan Literature Nargiz Gahramanova, PhD students of the Institute of Linguistics Izzat Jabbarov on "Linguistic expression of ethnocultural information in the Azerbaijani and English dictionaries", doctoral student of Baku State University Vusala Taghizadeh on “National problem of ideology in Azerbaijani prose at the beginning of the twentieth century”, etc.
Not approved a number of works by PhD studies of Nakhchivan State University Tehrana Khudaverdiyeva on "English folklore in literary criticism of Azerbaijan", doctoral student of the Baku Slavic University Rugia Mamedova on “Features of the comedy genre in modern Azerbaijani drama (the 90s of the 20th century - the beginning of the 21 century), full-time doctoral student of the Azerbaijan University of Languages Sabina Mammadova on "Provocative issues in modern English and their semantic and pragmatic features", etc.
A total, 30 topics were approved, the names of 5 have changed.
During the discussions, Doctors of Philology, Professors Asker Rasulov, Aida Gasimova, Atamoglan Hasanov, Bedirhan Ahmadov, Gazanfar Kazimov, Mehdi Kazimov, Nadir Mamedli, Pasha Karimov and others expressed their opinions and suggestions.