AMEA Elmi Müəssisələrinin Direktorları Şurasının növbəti iclası keçirilib
Dekabrın 3-də AMEA Elmi Müəssisələrinin Direktorları Şurasının növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, akademik-katibi, elmi bölmələrin akademik-katibləri, elmi müəssisələrin direktorları, Rəyasət Heyətinin idarə rəisləri və digər məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbir iştirakçılarını gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA Ümumi Yığıncağının 8 iyun 2018-ci il tarixli qərarının icrası haqqında olub. A.Əlizadə bildirib ki, akademiyada qarşıya qoyulan vəzifələr və müəyyən edilən prioritetlər rəhbər tutularaq bir sıra əhəmiyyətli işlər görülüb, elmin inkişafı üçün mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Alim rəhbərlik etdiyi qurumda irihəcmli elmi layihələrdə fəal iştirak, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, fundamental elmi tədqiqatların aparılması ilə bağlı kompleks tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrində nanotexnologiyalar, alternativ enerji, kənd təsərrüfatı problemləri, elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, e-elmin formalaşması və digər istiqamətlərdə ciddi tədqiqatların aparılmasına dair müvafiq tapşırıqlar verib.
A.Əlizadə rəhbərlik etdiyi qurumun elmi müəssisələrinin gələcəyi ilə bağlı seminar və müzakirələrin təşkili haqqında da fikirlərini bölüşüb: “Hər bir elmi bölmənin nəzdində fəaliyyət göstərən institut və təşkilat mütəmadi olaraq gördüyü işlərlə bağlı hesabat verməli, elmi sessiyalar keçirməli, müəssisənin perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı konkret qərarlar qəbul etməlidir.”
Doktorantura və dissertanturada təhsilin təkmilləşdirilməsinə yeni yanaşma haqqında çıxış edən AMEA rəhbəri qeyd edib ki, dissertasiya mövzuları seçilərkən prioritet elmi istiqamətlərə diqqət yetirmək və dünya elminin tələblərini nəzərə almaq olduqca vacibdir. Hər bir elmi rəhbər gənc tədqiqatçılarla fərdi şəkildə işləməli, onların elmi potensialını müəyyənləşdirməyi bacarmalıdır.
İclasda, həmçinin baza kafedralarının fəaliyyəti müzakirə edilib. A.Əlizadə AMEA-nın elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm işlər gördüyünü vurğulayaraq bildirib ki, hazırda akademiyanın institutlarında müxtəlif universitetlərin 16 baza kafedrası fəaliyyət göstərir. Qeyd edib ki, elmi müəssisələrdə təcrübə mərkəzlərinin təşkili nəticəsində ali təhsil müəssisələrinin tələbələri yüksək səviyyədə bilik və bacarıqlar əldə edirlər. AMEA prezidenti elmi müəssisələrdə baza kafedralarının sayının artırılması və onların fəaliyyətinə dair normativ hüquqi bazanın formalaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Akademik A.Əlizadə bildirib ki, AMEA-nın çoxşaxəli islahatlarından biri də alimlərin elmi, elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, onların əməyinin stimullaşdırılmasıdır. O, ötən il bir qrup alimə yüksək elmi nəticələrinə görə “AMEA-nın professoru” elmi adının verildiyini diqqətə çatdırıb. Həmin alimlərin elmi-tədqiqat işlərinə, elmi kadrların hazırlanması prosesinə daha fəal cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayan alim bu məsələ ilə bağlı AMEA-nın elmi bölmələrinin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verib.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA-nın elmi müəssisələrinin saytlarının monitorinqinin nəticələrini təqdim edib. Alim monitorinqə cəlb olunmuş 55 elmi müəssisə və təşkilatdan 48-nin veb-saytının olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, 2018-ci ilin fevral-iyun aylarını əhatə edən monitorinqə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssislərindən ibarət qrup cəlb olunub. Monitorinq çərçivəsində akademiyanım elmi müəssisələrinə məxsus bir sıra veb-saytlar dizayn, proqram təminatı, xəbərlərin dinamikası, informasiyanın dolğunluğu və aktuallığı da daxil olmaqla, 16 bənddən ibarət meyarlara əsasən təhlil edilib, kompleks qiymətləndirilmə aparılıb.
R.Əliquliyev, həmçinin AMEA-da mühasibatlıq işinin İKT təminatı haqqında məruzə edib. Qeyd edib ki, ölkəmizdə maliyyə siyasətini həyata keçirən və dövlət maliyyəsinin idarə olunmasını təşkil edən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanı AR Maliyyə Nazirliyi ölkədə dövlət büdcəsindən maliyyələşən müəssisə və təşkilatların fəaliyyətinin avtomatlaşdırılması istiqamətində bir neçə layihəni həyata keçirməkdədir. Bu layihələrdən biri də müəssisələrin mühasibat uçotu və maliyyə fəaliyyətinin avtomatlaşdırılmasını nəzərdə tutan “Müəssisə Resurslarının İdarəedilməsi Sistemi – “ERP” sistemidir. Bildirib ki, 2015-ci ildə nazirlik bu sahədə böyük təcrübəyə malik bir şirkətlə müqavilə bağlayaraq geniş imkanlara malik infrastrukturun qurulması işlərinə başlayıb.
Alim “ERP” proqram təminatının müasir dünya təcrübəsinə əsaslanan maliyyə və mühasibatlıq sisteminin respublikanın büdcə təşkilatlarında tətbiq etməklə dövlət siyasəti və vəsaitlərinin analizi sahəsində potensialın gücləndirilməsi və modernləşdirilməsinə dəstək verilməsi məqsədilə həyata keçirilən “Büdcə Təşkilatları üçün Maliyyə və Mühasibatlıq Hesabatları – FARABI” layihəsi çərçivəsində hazırlandığını qeyd edib.
Maliyyə Nazirliyində dövlət büdcəsindən maliyyələşən təşkilatların mühasibat uçotuna dair məlumatların mərkəzi serverinin yerləşdiyi Data Mərkəzin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayan R.Əliquliyev burada ümumilikdə müəssisələrin fəaliyyətinin avtomatlaşdırılmasına xidmət edən, eləcə də mühasibatlıq sistemində toplanmış məlumatların analitik emalını həyata keçirən 14 moduldan ibarət proqram təminatının təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Ölkəmizdə yüzlərlə təşkilatın bu sistemə qoşulduğunu deyən alim 2016-cı ildən başlayaraq AMEA-nın 35 elmi müəssisə və təşkilatının bu sistemdən istifadə etdiyini, 12 təşkilatda işə qoşulma prosesinin həyata keçirildiyini deyib.
Alim ölkəmizdə elektron hökumətin seqmenti olan elektron maliyyənin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini, Azərbaycanda dünya standartlarına cavab verən milli İKT məhsulunun yaradılmasının sevindirici hal olduğunu söyləyib.
İclasda “AMEA-da magistratura təcrübəsi: analiz və gələcəyə baxış” mövzusunda çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov akademiyanın magistraturasına qəbulun dinamikası, 4 il ərzində qəbul olunmuş magistrantların statistikasını diqqətə çatdırıb. O, 2017 və 2018-ci illərdə magistratura pilləsində plan yerləri və keçirilən müsahibənin nəticələri haqqında məlumat verib, eləcə də gələcəkdə görülməsi nəzərdə tutulan işlərdən danışıb.
Tədbirin sonunda müzakirəyə çıxarılan məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb, bir sıra təklif və tövsiyələr irəli sürülüb.
Müzakirələrdə akademiklər İradə Hüseynova, İbrahim Quliyev, Əhliman Əmiraslanov, Nailə Vəlixanlı, Vaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Oqtay Qasımov, Qurban Yetirmişli və digərləri iştirak ediblər.

Дек 04, 2018 | 11:16 / Конференции, собрания
3 декабря состоялось очередное заседание Совета директоров научных учреждений Национальной академии наук Азербайджана. На заседании приняли участие президент НАНА, вице-президенты и академик-секретарь НАНА, академики-секретари научных отделений, директора научных институтов и организаций, начальники управлений и прочие ответственные сотрудники Президиума.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня. Вначале был рассмотрен вопрос об исполнении решения Общего собрания НАНА от 8 июня 2018 года. Согласно выступлению академика, был проведен ряд важных работ и приняты важные меры для развития науки с учетом задач и приоритетов, установленных в Академии.
В своем речи академик Акиф Ализаде сообщил, что НАНА активно работает в направлении интеграции науки и образования. Он дал поручения соответствующим научным учреждениям НАНА по нанотехнологиям, альтернативной энергетике, сельскохозяйственным проблемам, укреплению информационной науки, формированию электронной науки и другим значимым направлениям. А.Ализаде поделился своими взглядами на организацию в будущем семинаров и обсуждений в возглавляемом им научном учреждении.
Говоря о новых подходах к усовершенствованию образования докторантуры и диссертантуры, глава НАНА отметил, что важно уделять внимание приоритетным научным направлениям и учитывать требования мировой науки при выборе тем диссертаций.
Затем на заседании была обсуждена деятельность базовых кафедр. В своем выступлении по данному вопросу академик Акиф Ализаде сообщил о деятельности в институтах Академии 16 базовых кафедр различных университетов. Он отметил, что в настоящее время в практических центрах, организованных в научных учреждениях НАНА, студенты высших учебных заведений на высоком уровне осваивают практические знания. Президент НАНА дал поручения, направленные на увеличение в будущем численности базовых кафедр в научных учреждениях и создание соответствующей нормативно-правовой базы.
Академик Акиф Ализаде сообщил, что в прошлом году группа ученых, которые добились высоких научных результатов, была удостоена ученого звания «Профессор НАНА». Он отметил необходимость более активного привлечения этих ученых к научно-исследовательским работам и процессу подготовки научных кадров и дал руководителям научных отделений НАНА соответствующие поручения.
Далее академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев представил результаты мониторинга сайтов научных учреждений НАНА. Ученый отметил, что из 55 научных учреждений и организаций 48 имеют веб-сайт. Он сказал, что группа экспертов из Института информационных технологий была вовлечена в мониторинг, охватывающий период февраль - июнь 2018 года. Р. Алгулиев также выступил с докладом об обеспечении ИНТ в сфере бухгалтерской работы в НАНА.
Ученый отметил, что в стране на высоком уровне осуществляется электронное финансирование, являющееся сегментом электронного правительства; отрадно, что в Азербайджане создан национальный ИКТ-продукт, отвечающий мировым стандартам.
Было доведено до внимания, что Министерство финансов Азербайджана реализовывает несколько проектов, нацеленных на автоматизацию деятельности учреждений и организаций, финансируемых из государственного бюджета. Одним из таких проектов является система «ERP» (Система управления ресурсами предприятия), предусматривающая автоматизацию бухгалтерского учета и финансовой деятельности учреждений. Он отметил, что в 2015 году министерство заключило договор с компанией, имеющей большой опыт в данной сфере, и начало работать над созданием инфраструктуры, обладающей широкими возможностями.
Ученый сообщил, что система «ERP», которая применяется в бюджетных организациях республики, опирается на современный мировой опыт в области программного обеспечения. Она была разработана в рамках системы «FARABI» (Финансовая и бухгалтерская отчетность для бюджетных организаций), применяемой для усиления и модернизации потенциала в сфере анализа использования государственных средств.
Помимо этого, в Министерстве финансов функционирует Дата-центр, в котором размещен центральный сервер данных в связи с бухгалтерским учетом в организациях, финансируемых из государственного бюджета. Здесь представлено программное обеспечение, состоящее из 14 модулей, которое способствует автоматизации деятельности предприятий в целом, а также производит аналитическую обработку данных, собранных в бухгалтерской системе.
Академик-секретарь НАНА подчеркнув, что сотни организаций республики присоединились к данной системе, отметил, что, начиная с 2016 года, эта система используется в 35 научных учреждениях и организациях НАНА, а в 12 учреждениях идет процесс подсоединения.
Выступивший с докладом «Опыт магистратуры в НАНА: анализ и обзор будущего» заведующий Главным управлением науки и образования Президиума НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыговрассказал о динамики поступления на степень магистратуры в НАНА в течении 4 года.
В обсуждениях приняли участие академики Ирада Гусейнова, Ахлиман Амирасланов, Наиля Велиханлы, Вагиф Фарзалиев, члены-корреспонденты НАНА Октай Гасымов, Гурбан Етирмишли и др.