AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına aid veb-saytların monitorinqinin nəticələri açıqlanıb
Məlumdur ki, AMEA Rəyasət Heyəti 15 iyul 2015-ci il tarixdə “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının monitorinqi haqqında” qərar qəbul etmişdir. Qərara əsasən, Azərbaycanda formalaşan e-elm mühiti çərçivəsində akademiyanın veb-strukturu və onun əhatə etdiyi veb-saytların monitorinqinin həyata keçirilməsi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır.
AMEA Elmi Müəssisələrinin Direktorları Şurasının növbəti iclasında AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev akademiyanın elmi qurumlarının veb-saytlarının cari il üzrə monitorinqinin nəticələrinə dair çıxış edib.
Alim AMEA-nın monitorinqə cəlb olunmuş 55 elmi müəssisə və təşkilatından 48-nin veb-saytının olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, 2018-ci ilin fevral-iyun aylarını əhatə edən monitorinqə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssislərindən ibarət qrup cəlb olunub. Monitorinq çərçivəsində akademiyanım elmi müəssisələrinə məxsus bir sıra veb-saytlar dizayn, proqram təminatı, xəbərlərin dinamikası, informasiyanın dolğunluğu və aktuallığı daxil olmaqla, 16 bənddən ibarət meyarlara əsasən təhlil edilib, qiymətləndirilmə aparılıb.
Sonra R.Əliquliyev veb-saytların ünvanlarının domen zonaları üzrə paylanması, ünvanların təşkilatın adına və fəaliyyətinə uyğunluğu, bu resursların axtarış sistemi, təhlükəsizliyi, xəbərlərin yenilənməsi, statistika sayğacları və digər meyarlar üzrə nəticələri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Alim AMEA-nın rəsmi veb-portalı olan sicence.gov.az-ın qiymətləndirmə zamanı qarşıya qoyulan 16 tələbin hər birinə cavab verdiyini nəzərə çatdırıb. Əlavə edib ki, bu portal AR Prezident Administrasiyasının apardığı monitorinqin nəticələrinə görə də dövlət qurumlarının saytları arasında ön sıralarda yer alıb.
Akademik-katib çıxışının sonunda veb-saytların yaradılması və idarə edilməsinə dair bir sıra təklif və tövsiyələrini səsləndirib. O, akademiyanın veb-saytı olmayan elmi müəssisə və təşkilatlarının müasir tələblərə cavab verən veb-saytlarının yaradılmasının, onların az domen zonasında yerləşdirilməsinin, eləcə də veb-saytların veb-analitikasının aparılması üçün “Google Analytics” sayğacından istifadə edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
“AzScienceNet şəbəkəsinin GEANT-a qoşulması çoxdillilik tələb edir” – deyən R.Əliquliyev bu məqsədlə veb-saytların 3 dildə (Azərbaycan, ingilis, rus) yaradılmasının məqsədəuyğun olduğunu bildirib.
Alim, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının fəaliyyətinin yüksək səviyyədə təşkili üçün müvafiq seminar və treninqlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

Объявлены результаты мониторинга веб-сайтов научных учреждений и организаций НАНА
Известно, что Президиум НАНА принял решение от 15 июля 2015 года «О мониторинге сайтов научных учреждений и организаций НАНА». Согласно решению, реализация мониторинга веб-структуры и веб-сайтов Академии, в рамках среды электронного обучения в Азербайджане, была поручена Институту информационных технологий.
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев на очередном заседании Совета директоров научных учреждений НАНА выступил с отчетам по результатам мониторинга сайтов академических учреждений в текущем году.
Ученый отметил, что из 55 научных учреждений и организаций 48 имеют веб-сайт. Он сказал, что группа экспертов из Института информационных технологий была вовлечена в мониторинг, охватывающий период за февраль - июнь 2018 года. В рамках мониторинга было проанализировано и оценено несколько сайтов на основе критериев, состоящих из 16 пунктов, включая дизайн, программное обеспечение, динамику новостей, доступность и актуальность информации.
Затем Р. Алгулиев проинформировал участников совещания о распределении адресов веб-сайтов по доменным зонам, их совместимости с именем и деятельностью организации, поисковой системой, безопасностью, обновлением новостей, счетчиками статистики и другими критериями.
Ученый довел до сведения, что science.gov.az - официальный веб-портал НАНА, отвечает на каждый из 16 требований, изложенных в системе оценивания. Он добавил, что этот портал занял ведущие позиции среди сайтов государственных органов по результатам мониторинга, проведенного администрацией Президента АР.
В конце своего выступления академик представил ряд предложений и рекомендаций относительно создания и управления веб-сайтами. Сказав: «Подключение AzScienceNet к GEANT требует многоязычия» - Р. Алгулиев добавил, что целесообразно создавать веб-сайты на трех языках (азербайджанском, английском, русском).
Ученый также отметил важность проведения соответствующих семинаров и тренингов для высокоуровневой организации веб-сайтов научных учреждений и организаций НАНА.