Səfəvilər dövlətinə qarşı qriqorian kilsəsinin kəşfiyyat və siyasi-ideoloji fəaliyyətinin ifşa olunmasına həsr edilmiş qiymətli monoqrafiya + Foto
Dek 12, 2018 | 03:37 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin yeni işıq üzü görmüş “Qriqorian kilsəsi Səfəvilər dövlətinə qarşı casusluq aləti kimi” (XVII əsr – XVIII əsrin ilk çərəyi)” kitabının müzakirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
İclası muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq kitabın Qərb dövlətlərinin, habelə Rusiyanın əlində Səfəvilər dövlətinə qarşı casusluq, şantaj və separatizm vasitəsinə çevrilmiş Qriqorian kilsəsinin kəşfiyyat və siyasi-ideoloji fəaliyyətinin dərk edilməsi və ətraflı işıqlandırılmasında mühüm vasitə olduğunu bildirib.
Akademik Ramiz Mehdiyevin bu günə qədər Səfəvilərin tarixinə dair önəmli tədqiqatlar apardığını, kitab, monoqrafiya və məqalələr çap etdirdiyini deyən R.Hüseynov yeni nəşrin digərlərindən fərqləndiyini, vəsaitdə tarixi faktlarla ermənilərin Səfəvilərə qarşı casusluq etməsinin sübuta yetirildiyini söyləyib.
O, missionerlərin tarixən Şərq ölkələrində dini missiya adı altında siyasi fəaliyyət apardıqlarını, agentura şəbəkəsi üçün qeyri-millətlərin seçildiyini və əldə olunan məlumatların Vatikana göndərildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Səfəvilər dövlətinin ərazisində kəşfiyyat fəaliyyətinin aparılması üçün məhz ermənilər, o cümlədən Qriqorian kilsəsi seçilib. Səfəvi hökmdarlarının ermənilərin dini inanclarına hörmətlə yanaşdığını deyən akademik bədnam qonşularımızın bunun qarşılığını xəyanət etməklə qaytardığını vurğulayıb. O, akademik Ramiz Mehdiyevin nəşrdə erməni mənbələrinə istinad edərək bu faktı sübuta yetirdiyini söyləyib.
Muzey direktoru bu gün Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün Ermənistan tərəfindən pozulduğunu, işğal edilmiş ərazilərində zərərli nüvə tullantılarının basdırıldığını, terror təşkilatlarına təlimlər keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Akademik beynəlxalq aləmi radikal erməni millətçiliyinə qarşı mübarizədə həmrəy olmağa səsləyib.
R.Hüseynov çıxışının sonunda nəşrin beynəlxalq miqyaslı siyasi ziddiyyətlərin dərinliklərinə işıq saldığını və vəsaitdə gün üzünə çıxarılan tarixi həqiqətlərin bu istiqamətdə gələcək tədqiqatlar üçün başlanğıc olduğunu deyib.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Xatirə Bəşirlinin "Erməni xülyalarında uydurulmuş Səfəvi xofu", Komparativistika və bədii tərcümə şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Şəfəq Əlibəylinin "Casusluğa aparan dini satqınlıq Səfəvi dövlətində Qərb agenturasının əsas zənciri - ermənilər", Elmi inkişaf və tədris layihələri şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Kamil Allahyarovun "Səfəvilər dövründə dövlətə qarşı erməni xəyanət və təxribatları", Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Şahin Fərzəliyevin "Akademik Ramiz Mehdiyevin “Qriqorian kilsəsi Səfəvilər dövlətinə qarşı casusluq aləti kimi” (XVII əsr – XVIII əsrin ilk çərəyi)” adlı monoqrafiyası ilə bağlı bəzi mülahizələrim" və "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin sektor müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Kamil İbrahimovun "Səfəvilər dövlətinə qarşı casusluq, şantaj və separatizm vasitəsinə çevrilmiş Qriqorian kilsəsinin kəşfiyyat və siyasi-ideoloji fəaliyyətinin ifşa olunması yolunda ilk cəhd" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

A scientific session devoted to “The Gregorian Church as a tool of espionage against the Safavid state (XVII - the first part of the XVIII century)" book held + Photo Dec 12, 2018 | 03:37 / Conferences, assemblies
ANAS National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi held the event, by the participation of the museum staff and leading representatives of the scientific community of the republic. Event was devoted to a broad discussion of the recently published monograph by academician Ramiz Mehdiyev “The Gregorian Church as a tool of espionage against the Safavid state (XVII - the first part of the XVIII century)".
Director of the museum, academician Rafael Huseynov opened the session and spoak on the research conducted by academician Ramiz Mehdiyev, related to Shah Ismail Khatai and the Safavid state, and its significance in the scientific life of country.
The book is extremely important as the fact of thorough research and coverage of the intelligence and political-ideological activities of the Gregorian Church against the Safavid state (XVII - the first part of the XVIII century) for the first time in Azerbaijani historical science.
The monograph, contains 4 chapters, expresses a reasonable critical attitude to the fiction of Armenians that “Safavid shahs lived in constant fear of Armenians”, explores the espionage activities of Armenians, loyal to the “old trade” - espionage, in the territory of the Safavid Empire in favor of Western states, noted on the struggle of Safavid governor against the emissaries of the Vatican and their Armenian accomplices
He noted that, by this work, academician Ramiz Mehdiyev once again proves that a qualitatively new approach is required to all questions and stages of the history of Azerbaijan. Academician R.Mekhtiyev, who writes that “The community without memory, without awareness of the past is deprived of both the future and the present,” reveals, in its new monograph, such layers of historical memory about which our science has so far owned superficial information.
Director of the museum said that, Armenia violated the territorial integrity of Azerbaijan, harmful nuclear waste was buried in the occupied territories, and trainings on terrorist acts are being held. The academician called on the international community to solidarity in the fight against radical Armenian nationalism.
Deputy Director of the National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi, Ph.D in Philology, Professor Khatira Bashirli delivered a paper on “Safavid phobia in illusions of Armenians”, head of the Department of ANAS National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi, Doctor of Philology, Professor Shafag Alibeyli on “The main chain of Western agents in the Safavid state and Armenians, as a religious betrayal on the way to espionage”, head of the Department of the National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi, Ph.D in Philology, Professor Kamil Allahyarov on “Armenian treason and provocation against the state in the Safavid era”, head of the Department of the Institute of History, Doctor of History, Professor Shahin Farzaliyev on “My thoughts on Ramiz Mehdiyev’s book“ the Gregorian Church as a tool of espionage against the Safavid state (XVII - the first part of the XVIII century)" and Doctor of History, Professor Kamil Ibragimov on "The first attempt to expose the intelligence and political-ideological activities of the Gregorian Church, which has become a tool of espionage, blackmail and separatism against the Safavid state".