Cəfər Cabbarlının 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Dek 18, 2018 | 10:32 / Mühüm hadisələr
2019-cu ilin mart ayında Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, yazıçı və dramaturq Cəfər Qafar oğlu Cabbarlının anadan olmasının 120 illiyi tamam olur.
Cəfər Cabbarlı XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının geniş şöhrət tapmış nadir simalarındandır. Klassik ədəbi irs zəminində yetişən ədib milli ədəbiyyatın parlaq ənənələrini qorumaqla bərabər, yenilik və müasirlik uğrunda mübarizəni yaradıcılığının əsas qayəsinə çevirmişdir. Dramaturgiyamızın təşəkkülü və yüksəlişi tarixində yeni mərhələnin təməlini qoyan Cəfər Cabbarlının əsərləri milli teatrda mühüm hadisə kimi dəyərləndirilmiş, uzun illər boyu tamaşaçıların bir neçə nəslinin estetik zövqünün formalaşmasında əvəzsiz rol oynamışdır.
Ədəbi-mədəni proseslərin fəal qurucularından biri olaraq sənətkar yaratdığı güclü xarakterlər və koloritli obrazlarla bədii-estetik fikir salnaməmizə misilsiz töhfələr vermişdir. Cəfər Cabbarlı şəxsiyyət azadlığının və humanizmin, milli azadlıq və istiqlal ideallarının tərənnümçüsü olmuş, çoxcəhətli ədəbi və ictimai fəaliyyəti boyunca daim xalqımızın dünya mədəniyyəti səhnəsində layiqli mövqe qazanmasına çalışmışdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, qüdrətli ədib və dramaturq Cəfər Cabbarlının anadan olmasının 120-ci ildönümünün yüksək səviyyədə qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, böyük ədib və dramaturq Cəfər Cabbarlının 120 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic Azerbaijan on holding the 120th anniversary of Jafar Jabbarli Dec 18, 2018 | 10:32 / Important events
In March 2019, the 120th anniversary of prominent Azerbaijani great poet, writer and playwright Jafar Jabbarli to be held.
Jafar Jabbarli is one of the unique personalities of Azerbaijani literature of the XX centure, who gained great fame.
The works by Jafar Jabbarli, which laid a new stage in the history of the formation and progress of our drama, were recognized as an important event in the national theater, played an invaluable role in formation of the aesthetic culture of several generations.
Jafar Jabbarli glorified freedom and humanism, the ideals of national freedom and independence. He sought to ensure that our people have achieved a worthy place on the stage of world culture. He sought to ensure that our people have achieved a worthy place on the stage of world culture.
Guided by Article 32, paragraph 109, of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure 120th anniversary of prominent Azerbaijani great poet, writer and playwright Jafar Jabbarli, I hereby decree:
1. The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan National Academy of Sciences to prepare and implement the action plan dedicated to the 120th anniversary of Jafar Jabbarli, taking into account the proposals of the Writers Union of Azerbaijan.