Ədəbiyyat Muzeyinin İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsi illik hesabat verib + Foto
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının institut və təşkilatlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin 2018-ci il üçün hesabat iclası keçirilib.
İclasda AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsinin 2018-ci il üzrə hesabatı da təqdim olunub. Hesabata dair çıxış edən İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmiyyə Yigitoğlu şöbənin ötən il uğurlu fəaliyyət göstərdiyini deyib. O, öncə 2018-ci il üçün www.nizamimuseum.az saytının “Xəbərlər” bölməsi üzrə yerləşdirilən materialların statistikasını diqqətə çatdırıb. Həmçinin 2018-ci il üzrə nizamimuseum.az-da ümumilikdə 259 xəbərin yerləşdirildiyini qeyd edib, eləcə də sayta ölkələr üzrə baxış və muzeyin fəaliyyətinin mediada işıqlandırılmasına dair statistikanı təqdim edib.
Məruzəçi Ədəbiyyat Muzeyində “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - 100”, “İstiqlal dövrü Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərində milli ziyalıların rolu”, “Şanlı və kədərli yüz illər”, “Həmişə bizimlə qalan qurucu” və digər mövzularda toplantıların keçirildiyini, görkəmli yazıçı, ədəbiyyatşünas alim və pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin xatirə gecəsinin təşkil oldunduğunu qeyd edərək, bu kimi tədbirlərin saytda, eləcə də bütövlükdə ölkə mediasında operativ şəkildə işıqlandırıldığını bildirib.
N.Yigitoğlu saytda muzeyin Filologiya problemləri üzrə elmi şurası və Qadınlar şurasının fəaliyyəti ilə bağlı mütəmadi olaraq xəbərlərin yerləşdirildiyini də qeyd edib.
O, 2018-ci ildə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynova Azərbaycan Milli Ordusunun yaranması və Azərbaycan polisinin 100 illiyi münasibətilə təsis olunmuş yubiley medalının təqdim olunduğunu nəzərə çatdıraraq, bu qəbildən olan mühüm hadisələrin saytda öz əksini tapdığını deyib.
Muzeyin İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsinin hesabatı AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Mətbuat və informasiya idarəsi tərəfindən qənaətbəxş hesab edilib, sual və təkliflər səsləndirilib.

Jan 11, 2019 | 16:44 / Conferences, assemblies
A report meeting of the Public Relations Department of the Institutes and Organizations of the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS) for 2018 has been held today.
At the event, organized by the Press and Information Office of the Presidium of ANAS, the Head of the office, Zulfugar Farzaliyev, spoke about the role of mass media in promoting and propagating science during the reporting year, solving existing problems in this area, sharing knowledge and experience and emphasized the importance of the measures taken in this direction. Increasing the quality and quantity of scientific articles, especially in the republic's press and electronic media, is one of the main conditions for the popularization of science, urging public relations departments of ANAS institutions and organizations to strengthen their activities in this direction, Z.Farzaliyev said.
Ulviyya Rzayeva, Deputy Chief of the Press and Information Office touched upon the issues of strengthening cooperation with the local and foreign mass media in public relations departments, the promotion of various materials in the media and improvement of the activity in this direction. The deputy chief of the institute called on them to be active in this matter, focusing on the establishment of cooperation between the relevant departments of each institution and the media services of the state and non-governmental organizations and the implementation of joint projects.
Then the heads of public relations departments of the institutes of ANAS presented their reports. PhD on Philology Nazmiyya Yigitoglu from Azerbaijan National Literature Museum gave information about management of the institute's web site and information provision, the information published in the media during the reporting year and etc. In addition, at the event, the Institute of Information Technology of ANAS presented the results of the monitoring carried out on the website of each institution. Monitoring of 16 requests noted that, along with positive results, relevant measures were taken to eliminate a number of shortcomings.
The participants of the report answered the questions, discussed the issues of mutual interest and recommended further strengthening of the work towards the popularization of science, and gave relevant instructions.