Ədəbiyyat Muzeyinin İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsi illik hesabat verib + Foto
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının institut və təşkilatlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin 2018-ci il üçün hesabat iclası keçirilib.
İclasda AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsinin 2018-ci il üzrə hesabatı da təqdim olunub. Hesabata dair çıxış edən İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmiyyə Yigitoğlu şöbənin ötən il uğurlu fəaliyyət göstərdiyini deyib. O, öncə 2018-ci il üçün www.nizamimuseum.az saytının “Xəbərlər” bölməsi üzrə yerləşdirilən materialların statistikasını diqqətə çatdırıb. Həmçinin 2018-ci il üzrə nizamimuseum.az-da ümumilikdə 259 xəbərin yerləşdirildiyini qeyd edib, eləcə də sayta ölkələr üzrə baxış və muzeyin fəaliyyətinin mediada işıqlandırılmasına dair statistikanı təqdim edib.
Məruzəçi Ədəbiyyat Muzeyində “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - 100”, “İstiqlal dövrü Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərində milli ziyalıların rolu”, “Şanlı və kədərli yüz illər”, “Həmişə bizimlə qalan qurucu” və digər mövzularda toplantıların keçirildiyini, görkəmli yazıçı, ədəbiyyatşünas alim və pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin xatirə gecəsinin təşkil oldunduğunu qeyd edərək, bu kimi tədbirlərin saytda, eləcə də bütövlükdə ölkə mediasında operativ şəkildə işıqlandırıldığını bildirib.
N.Yigitoğlu saytda muzeyin Filologiya problemləri üzrə elmi şurası və Qadınlar şurasının fəaliyyəti ilə bağlı mütəmadi olaraq xəbərlərin yerləşdirildiyini də qeyd edib.
O, 2018-ci ildə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynova Azərbaycan Milli Ordusunun yaranması və Azərbaycan polisinin 100 illiyi münasibətilə təsis olunmuş yubiley medalının təqdim olunduğunu nəzərə çatdıraraq, bu qəbildən olan mühüm hadisələrin saytda öz əksini tapdığını deyib.
Muzeyin İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsinin hesabatı AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Mətbuat və informasiya idarəsi tərəfindən qənaətbəxş hesab edilib, sual və təkliflər səsləndirilib.

В НАНА состоялось отчетное заседание отделов по связям с общественностью за 2018 год + Фото
Сегодня, при организации Управления прессы и информацииПрезидиума НАНА, состоялось отчетное заседание отделов по связям с общественностью институтов и организаций Национальной академии наук Азербайджана.
Выступивший на заседании руководитель Управления прессы и информации Зульфугар Фарзалиев подчеркнул значимость проводимых мероприятий в области повышения роли СМИ в популяризации и продвижении науки, обмена знаниями и опытом, а также в решении существующих проблем. Отметив, что повышение качества и количества научных статей в республиканской прессе и в электронных СМИ является одним из основных условий популяризации науки, З. Фарзалиев призвал отделы по связям с общественностью учреждений и организаций НАНА усилить свою деятельность в этом направлении.
Далее заместитель руководителя управления Ульвия Рзаева в своей речи затронула вопросы укрепления связей между отделами по связям с общественностью и местными, а также с зарубежными СМИ, освещения различных материалов в средствах массовой информации и совершенствования деятельности в этом направлении. Она подчеркнула значимость активного участия отделов в создании сотрудничества с пресс-службами правительственных и неправительственных организаций, а также в реализации проектов и программ.
Затем, выступив, заведующие отделами по связям с общественностью институтов НАНА представили доклады о работах, проделанных в отчетном году. Йигитоглу Назмия из Национального музея азербайджанской литературы проинформировали об основных направлениях деятельности отделов, статистических показателях новостей, опубликованных в печатных органах и Интернет-медиа, управлении и информационном обеспечении веб-сайтов институтов, динамике посещаемости веб-сайтов, работах по пропаганде научного учреждения в социальных медиа.
Также представлена статистика материалов, размещенных в разделе «Новости» и обращений к сайтам за 2018 год. Кроме того, на мероприятии Институт информационных технологий НАНА представил результаты мониторинга, проведенного на сайте каждого учреждения. Мониторинг, проведенный по 16 критериям, показал, что наряду с положительными результатами были приняты соответствующие меры для устранения ряда недостатков.