Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Yan 18, 2019 | 17:36 / Rəsmi sənədlər
2019-cu ildə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük yazıçı, dramaturq, publisist və ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin anadan olmasının 150 illiyi tamam olur.
Cəlil Məmmədquluzadə Azərbaycan ədəbiyyatının yeni mərhələyə yüksəlməsində müstəsna rol oynamış və bütöv bir ədəbi məktəb formalaşdırmış qüdrətli şəxsiyyətdir. Vətəndaş yazıçının bədii nailiyyətlərlə zəngin irsində azərbaycançılıq məfkurəsi dövrün ictimai-siyasi fikrinin aparıcı amili kimi dolğun ifadəsini tapmışdır. Sənətkar həyat həqiqətlərini, ictimai mühiti hərtərəfli əks etdirən və bədii-estetik dəyər daşıyıcısına çevrilən rəngarəng obrazlar qalereyası yaratmışdır. Ana dilinin saflığı uğrunda daim mübarizə aparmış Cəlil Məmmədquluzadənin meydana gətirdiyi qiymətli dram və nəsr əsərləri, parlaq publisistika dərin humanist məzmuna malik olub, özündə milli və ümumbəşəri dəyərlərin vəhdətini ehtiva edir. Azərbaycanda və onun hüdudlarından kənarda geniş yayılaraq milli oyanışa, yeniləşmə hərəkatına yol açan və azadlıq ideyalarının inkişafına qüvvətli təsir göstərən “Molla Nəsrəddin” jurnalı məhz Mirzə Cəlil dühasının məhsuludur.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan xalqının çoxəsrlik mədəni sərvətlər xəzinəsinə misilsiz töhfələr vermiş söz ustası Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illiyinin layiqincə qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, böyük demokrat ədib Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinə dair tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о проведении 150-летнего юбилея Джалила Мамедкулизаде Янв 18, 2019 | 17:36 / Официальные документы
В 2019 году исполняется 150 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской литературы, великого писателя, драматурга, публициста и общественного деятеля Джалила Мамедкулизаде.
Джалил Мамедкулизаде - могучая личность, сыгравшая исключительную роль в переходе азербайджанской литературы на новый этап и сформировавшая целую литературную школу. Идея азербайджанства как ведущий фактор общественно-политической мысли того времени нашла полное отражение в богатом художественными достижениями наследии писателя-гражданина. Мастер создал галерею разнообразных образов, всесторонне отражающих реалии жизни, общественную среду и ставших носителями художественно-эстетических ценностей. Ценные драматические и прозаические произведения, созданные Джалилом Мамедкулизаде, который постоянно вел борьбу за чистоту родного языка, его блестящая публицистика имели глубоко гуманистическое содержание, охватывали единство национальных и общечеловеческих ценностей. Журнал «Молла Насреддин», который широко распространялся в Азербайджане и за его пределами, открыл путь к национальному пробуждению, движению обновления и оказал сильное влияние на развитие идей свободы, является продуктом именно гения Мирзы Джалила.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения достойного проведения 150-летнего юбилея мастера слова Джалила Мамедкулизаде, внесшего неоценимый вклад в сокровищницу многовекового культурного достояния азербайджанского народа, постановляю:
1.Министерству культуры Азербайджанской Республики совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики и Национальной Академией Наук Азербайджана с учетом предложений Союза писателей Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 150-летнему юбилею великого писателя-демократа Джалила Мамедкулизаде.