Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Yan 18, 2019 | 17:36 / Rəsmi sənədlər
2019-cu ildə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük yazıçı, dramaturq, publisist və ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin anadan olmasının 150 illiyi tamam olur.
Cəlil Məmmədquluzadə Azərbaycan ədəbiyyatının yeni mərhələyə yüksəlməsində müstəsna rol oynamış və bütöv bir ədəbi məktəb formalaşdırmış qüdrətli şəxsiyyətdir. Vətəndaş yazıçının bədii nailiyyətlərlə zəngin irsində azərbaycançılıq məfkurəsi dövrün ictimai-siyasi fikrinin aparıcı amili kimi dolğun ifadəsini tapmışdır. Sənətkar həyat həqiqətlərini, ictimai mühiti hərtərəfli əks etdirən və bədii-estetik dəyər daşıyıcısına çevrilən rəngarəng obrazlar qalereyası yaratmışdır. Ana dilinin saflığı uğrunda daim mübarizə aparmış Cəlil Məmmədquluzadənin meydana gətirdiyi qiymətli dram və nəsr əsərləri, parlaq publisistika dərin humanist məzmuna malik olub, özündə milli və ümumbəşəri dəyərlərin vəhdətini ehtiva edir. Azərbaycanda və onun hüdudlarından kənarda geniş yayılaraq milli oyanışa, yeniləşmə hərəkatına yol açan və azadlıq ideyalarının inkişafına qüvvətli təsir göstərən “Molla Nəsrəddin” jurnalı məhz Mirzə Cəlil dühasının məhsuludur.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan xalqının çoxəsrlik mədəni sərvətlər xəzinəsinə misilsiz töhfələr vermiş söz ustası Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illiyinin layiqincə qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, böyük demokrat ədib Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinə dair tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 150th anniversary of Jalil Mammadguluzadeh
Jan 18, 2019 | 17:36 / Official documents
In 2019, a prominent representative of Azerbaijani literature, great writer, playwright, publicist and public figure Jalil Mammadguluzadeh will be 150.
Jalil Mammadguluzadeh is a great figure who has played an exceptional role in the promotion of Azerbaijani literature to a new stage and has formed an entire literary school. The rich heritage of the writer's artistic achievements, the ideology of Azerbaijanism has come to be widely used as the leading factor in the socio-political thought of the era. The artist has created a colorful gallery of realities that reflect the realities of life, a comprehensive picture of the social environment, and the artistic-aesthetic value carrier. "Molla Nasreddin" is a product of Mirza Jalil, which is widely spread in Azerbaijan and abroad and has a strong impact on the development of ideas of freedom and national revival.
Taking into account paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the proper celebration of the 150th anniversary of Jalil Mammadguluzadeh I hereby decree:
1. The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Academy of Sciences to prepare and implement an action plan on the 150th jubilee of the great democratic writer Jalil Mammadguluzade, taking into account the proposals of the Writers Union of Azerbaijan.