Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
"Ötən il AMEA-nın institutları və müxtəlif elmi-tədqiqat müəssisələri üçün bir sıra nailiyyətlərlə yadda qalıb" - deyə bildirən A.Əlizadə akademiyanın müxtəlif institutlarında fundamental elm istiqamətində tətbiqi tədqiqatların aparıldığını, innovasiya elminin inkişafında mühüm nəticələrin əldə olunduğunu bildirib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyəti üzvləri arasında vəzifə bölgüsündən irəli gələn kuratorluq fəaliyyətinin gücləndirilməsi məsələsi müzakirə olunub və müvafiq tapşırıqlar verilib.
Sonra Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədovun bölmənin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair məruzəsi dinlənilib. Natiq bölmənin elmi istiqamətləri üzrə aparılan tədqiqatların prioritet istiqamətləri və mühüm nəticələri haqqında təqdimatla çıxış edib. Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb, müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vəzifə nomenklaturası"nın, "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisə və təşkilatlarında elmi işçi vəzifələrinin tutulması üçün müsabiqənin keçirilməsinin müvəqqəti Qaydaları"nın təsdiqinə, AMEA Rəyasət Heyətinin 15 aprel 2015-ci il tarixli qərarına qismən dəyişiklik edilməsinə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Dəmir Hacıyevin 90 illik yubileyinin qeyd edilməsinə dair qərarlar qəbul olunub.
Daha sonra "AMEA Professorlarının Koordinasiya Şurasının 2019-cu il üçün Fəaliyyət Planı"nın təsdiqi məsələsi müzakirəyə çıxarılıb. AMEA Professorlarının Koordinasiya Şurasının sədri, AMEA-nın professoru, riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Rövşən Bəndəliyev bildirib ki, AMEA-nın professorlarının Akademiyanın elmi və elmi-təşkilati həyatında daha yaxından iştirakına nail olmaq, AMEA Nizamnaməsi ilə müəyyən edilmiş vəzifələrin icrasında, habelə kadr hazırlığında və innovativ fəaliyyətin inkişaf etdirilməsində onların fəal iştirakını təmin etmək üçün AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə "AMEA-nın Professorlarının Koordinasiya Şurasının Əsasnamə"si təsdiq edilib. Akademik vurğulayıb ki, qərarda Şuraya "2019-cu il üçün Fəaliyyət Planı"nı hazırlayıb Rəyasət Heyətinə təqdim etmək tapşırılıb.
Rəyasət Heyəti bütün bunları nəzərə alaraq, "AMEA Professorlarının Koordinasiya Şurasının 2019-cu il üçün Fəaliyyət Planı"nı təsdiq edib, nəzərdə tutulan tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində tapşırıqlar verib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin tərkibinin və Əsasnaməsinin təsdiqi ilə bağlı olub. Çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 1992-ci ildən fəaliyyət göstərən YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramının əsas məqsədi ölkələrin sənəd irsini əks etdirən dünya əhəmiyyətli sənədlərin, əlyazmaların, audiovizual vəsaitlərin, kitabxana, muzey, arxivlərdə saxlanılan materialların gələcək nəsillərə çatdırılması üçün qorunmasının təmin edilməsidir.
Natiq Azərbaycan Respublikası tərəfindən təqdim olunmuş "Orta əsrlərə aid tibb və əczaçılıq əlyazmaları"nın 2005-ci ildə, "Məhəmməd Füzulinin "Divan" əlyazmasının surəti"nin isə 2017-ci ildə YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı Beynəlxalq Qeydiyyat Siyahısına daxil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ölkəmizin yazılı irs nümunələrinin YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı üzrə Beynəlxalq Qeydiyyat Siyahısına daxil edilməsi sahəsində qurumlararası əlaqələrinin genişləndirilməsi və sözügedən Proqram çərçivəsində səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi qurumun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin yaradılması zərurətini meydana çıxarıb.
Rəyasət Heyəti qeyd olunanları və AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin vəsatətini nəzərə alaraq, YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin tərkibi və Əsasnaməsinin təsdiq edilməsini qərara alıb. Müvafiq sənədin Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin yanında YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasına təqdim olunması da qərarda yer alıb.

ANAS Presidium held next meeting
ANAS Presidium held next meeting on January 16. The event, organized at the Institute of Physics of ANAS, was opened by the President of ANAS, academician Akif Alizadeh. Academician informed the participants with the issues on the agenda.
The event considered the issue of strengthening the curatorial activities in connection with the distribution of responsibilities between the members of the Presidium of ANAS, the relevant instructions were given.
Then, Academician-Secretary of the Division of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS, academician Nazim Mammadovdelivered the report which reflecting the scientific and scientific-organizational activity of the Division in 2018.
The meeting adopted resolutions approving the “Nomenclature of posts of the Azerbaijan National Academy of Sciences”, “Temporary rules for holding a competition for receiving posts of a researcher in scientific institutions and organizations of the National Academy of Sciences of Azerbaijan” on making partial changes to the decision of the Presidium of ANAS dated April 15, 2015 and also on holding of the 90th anniversary of corresponding member of ANAS Damir Hajiyev.
Then, the issues on approving the “Action plan of the Coordination Council of ANAS Professors for 2019” was submitted for discussion. Chairman of the Coordination Council of ANAS Professors, Professor of ANAS, Doctor of Mathematical Sciences Rovshan Bandaliyev said that, in order to ensure the active participation of ANAS Professors in the scientific and scientific-organizational life of the Academy, fulfillment of the duties established by the Charter of ANAS, as well as the relevant decree The Presidium of ANAS approved the "Regulations on the Coordination Council of ANAS Professors".
Academician stressed that, in the resolution the Council was entrusted with the preparation and submission for consideration of the Presidium of the "Action Plan for 2019".
Then, Presidium approved the “Action Plan of the Coordination Council of ANAS Professors for 2019” and gave instructions aimed at the implementation of the measures provided for in the plan.
The next, on the agenda was the issue on approving the composition and the Regulations on the National Committee of Azerbaijan on the UNESCO “Memory of the World Program”. In his speech, the Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli said that, the main goal of the UNESCO Memory of the World Program, which has been functioning since 1992 is to ensure the protection of documents, manuscripts, audiovisual materials, materials stored in libraries of world importance archives reflecting the documentary heritage of countries, with a view to their transfer to future generations.
The speaker noted that, in 2005 the medieval manuscripts in medicine and pharmaceutical business, presented by the Republic of Azerbaijan were included in the UNESCO International Memory of the World Register and in 2017, "A copy of the manuscript" Divan" by Muhammad Fizuli".
He added that, in order to expand relations between organizations aimed at including samples of the written heritage of our country in the International Register of the UNESCO Memory of the World Program and to ensure effective activities under the aforementioned Program, it became necessary to establish the National Committee of Azerbaijan on the Memory of the World Program.
Taking into account all the above and the petition of ANAS Division of Humanitarian Sciences, Presidium adopted a resolution on approving the composition and the Regulations on the National Committee of Azerbaijan on the UNESCO Memory of the World Program. According to the resolution, the corresponding document should be submitted to the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.