“Millət yaddaşının keşikçisi” kitabı çapdan çıxıb
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun “Millət yaddaşının keşikçisi” kitabı “Elm və təhsil” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Kitab Azərbaycan jurnalistikasının görkəmli simalarından biri, publisist, mətnşünas, alim və mətbuat tədqiqatçısı, Əməkdar jurnalist, Bakı Dövlət Universitetinin professoru Şirməmməd Hüseynovun ömür və yaradıcılıq yoluna həsr edilib.
Nəşrdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradıcılarının irsinin araşdırılmasında görkəmli alimin rolundan bəhs olunur. Bildirilir ki, professor Ş.Hüseynov Azərbaycan istiqlal tarixinin qızıl səhifələrini və parlaq şıxsiyyətlərini dərindən öyrənərək bütövlüyü ilə xalqa təqdim etmək yolunda genişmiqyaslı fəaliyyət göstərir. Araşdırmaları və nəşrləri ilə o, Həsən bəy Zərdabi, Məhəmməd Əmin Rəsulzadə, Üzeyir Hacıbəyli, Əlimərdan bəy Topçubaşov, Əhməd bəy Ağayev və digər millət fədailərinin şəxsiyyəti və irsinin daha yaxşı tanınması üçün mötəbər təməllər yaradıb. Cümhuriyyət dövrü parlamentimizin şanlı səhifələrini gələcək nəsillərə çatdıran qiymətli kitabların müəllifi olan professor Ş.Hüseynov elmi axtarış və yaradıcılıq fəaliyyətində ayrı-ayrı fakt, hadisə, problem və şəxsiyyətin barəsində məhz doğruların ortaya qoyulmasına, ictimaiyyətə çatdırılmasına üstünlük verib.

В свет вышла книга «Хранитель памяти народа» Фев 07, 2019 | 10:17 / Публикации
Автором книги «Хранитель памяти народа» является директор Национального музея азербайджанской литературы им. Низами ГянджевиНациональной Академии наук Азербайджана, академик Рафаэль Гусейнов.
Издание посвящено жизни и творчеству одного из видных представителей журналистики Азербайджана, публициста, текстолога, ученого и исследователя печати, Заслуженного журналиста, профессора Бакинского государственного университета Ширмамеда Гусейнова.
Книга повествует о роли видного ученого в изучении наследия основателей Азербайджанской Демократической Республики. Своими работами он создал надежную основу для лучшего изучения личностей и наследия Гасана бека Зардаби, Мухаммеда Эмина Расулзаде, Узеира Гаджибейли, Алимардана бека Топчибашова, Ахмеда бека Агаева. Профессор Ш. Гусейнов отдавал приоритет раскрытию достоверных фактов, событий, проблем и личностей в научных исследованиях и творческой деятельности.
Книга предназначена для научной и литературной среды Азербайджана, а также для широкого круга читателей.