Hacıbaba Hüseynovun 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 22, 2019 | 16:11 / Rəsmi sənədlər
2019-cu ilin mart ayında Azərbaycan musiqi sənətinin görkəmli nümayəndəsi, tanınmış pedaqoq, respublikanın Xalq artisti Hacıbaba Hüseynəli oğlu Hüseynovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Qədim xanəndəlik sənəti ənənələrinin layiqli davamçılarından biri kimi Hacıbaba Hüseynov muğamı və bədii sözü ahəngdar şəkildə uzlaşdırmış, yüksək ifaçılıq mədəniyyətinin parlaq nümunələrini yaratmışdır. Təsirli və məlahətli səsə malik sənətkar mahir ifaçısı olduğu rəngarəng muğamlarla yanaşı, çoxsaylı təsniflər və xalq mahnıları ilə musiqisevərlərin qəlbində silinməz iz qoymuşdur. Hacıbaba Hüseynov daim saflığını qorumağa çalışdığı muğamın tədrisi sahəsində də uzun illər səmərəli fəaliyyət göstərmiş və məşhur xanəndələrin bütöv bir nəslinin yetişdirilməsinə böyük əmək sərf etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanın musiqi mədəniyyətinin inkişafı və təbliğində təqdirəlayiq xidmətləri olan ustad sənətkar Hacıbaba Hüseynovun anadan olmasının 100-cü ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Xalq artisti Hacıbaba Hüseynovun 100 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики О проведении 100-летнего юбилея Гаджибабы Гусейнова
Фев 22, 2019 | 16:11 / Официальные документы
В марте 2019 года исполняется 100 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанского музыкального искусства, известного педагога, народного артиста республики Гаджибабы Гусейнали оглу Гусейнова.
Гаджибаба Гусейнов, как один из достойных продолжателей традиций древнего искусства ханенде, гармонично сочетал мугам и художественное слово, создал яркие образцы высокой исполнительской культуры. Мастер, обладавший проникновенным и мелодичным голосом, оставил неизгладимый след в сердцах любителей музыки виртуозным исполнением не только разнообразных мугамов, но и многочисленных теснифов и народных песен. Гаджибаба Гусейнов осуществлял многолетнюю плодотворную деятельность и в сфере преподавания мугамов, к сохранению чистоты которых он всегда стремился, вложил большой труд в формирование целого поколения знаменитых ханенде.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 100-летия со дня рождения выдающегося мастера Гаджибабы Гусейнова, которому принадлежат достойные одобрения заслуги в развитии и пропаганде азербайджанской музыкальной культуры, постановляю:
1. Министерству культуры Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, связанных со 100-летним юбилеем народного артиста Гаджибабы Гусейнова.