Apr 04, 2019 | 14:49 / Konfranslar, İclaslar
Öncə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Elm Günü” ilə əlaqədar keçirilən AMEA Rəyasət Heyətinin “Elmin populyarlaşdırılması sahəsində səmərəli fəaliyyətə görə” müsabiqəsinin, eləcə də “Gənc qadınlar elmdə” və “Magistr – 2019” müsabiqələrinin qaliblərinə mükafatlar təqdim edib.
Tədbirdə AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) 2017-2018-ci illərdəki fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. AHİ-nin sədri, hüquq elmlər doktoru Habil Qurbanov bildirib ki, hesabat dövründə AHİ akademiya əməkdaşlarının sosial həyatlarında, onların problemlərinin həlli yolunda yaxından iştirak edib. AMEA-nın müasir dövrün çağırışlarına cavab vermək əzminin həmkarlar təşkilatı qarşısında da mühüm vəzifələr qoyduğunu vurğulayan sədr diqqətə çatdırıb ki, akademiyada gedən islahatların daha səmərəli nəticə verməsi üçün təşkilat əzmkarlıq, birlik və həmrəylik nümayiş etdirib.
Müzakirələrdən sonra hesabat qənaətbəxş hesab edilib, bir sıra tapşırıqlar verilib.
Daha sonra çıxış edən akademik Akif Əlizadə bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 24 noyabr 2018-ci il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələri və elmi təşkilatların 2018-ci il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul planı təsdiq edilib. Vurğulayıb ki, Nazirlər Kabinetinin 1 iyul 2010-cu il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul qaydaları”na və AMEA prezidentinin 3 dekabr 2018-ci il tarixli sərəncamına uyğun olaraq akademiyanın doktorantura və dissertanturasına qəbul həyata keçirilib. O, 2018-ci il üzrə fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə AMEA-nın doktoranturasına, həmçinin fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə AMEA-nın dissertanturasına qəbul haqqında məlumat verib.
İclasda növbəti məsələ “AMEA-nın 2018-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat” məcmuəsi ilə bağlı olub. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə məcmuənin çap olunması üçün tapşırıq verilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ prioritet istiqamətlər üzrə elmi tədqiqat proqramları haqqında olub. Elmi tədqiqat işlərinin müasir və aktual prioritet elmi istiqamətlər üzrə həyata keçirilməsini davam etdirmək məqsədilə AMEA-nın elmi bölmələri və elmi müəssisələri tərəfindən 2020-2025-ci illərdə aparılacaq elmi tədqiqatların prioritet istiqamətləri haqqında təkliflərə baxılıb, müzakirə aparılıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə nanotexnologiyalar və nanostrukturlar, intellektual texnologiyalar və sistemlər, tətbiqi riyaziyyat və riyazi modelləşdirmə, kataliz və yeni materiallar kimyası, neft kimyası, üzvi sintez, molekulyar biologiya, gen mühəndisliyi, biotibb, Azərbaycanda sosial və etnik proseslərin öyrənilməsi, qlobal iqtisadi, siyasi, hüquqi faktorların ölkəmizə potensial təsirinin proqnozlaşdırılması və digər mühüm istiqamətlər üzrə elmi tədqiqat proqramları təsdiq edilib.
İclasda AMEA-nın Biofizika İnstitutunda Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzi ilə birgə “Molekulyar və hüceyrə onkologiyası” laboratoriyasının yaradılması haqqında, AMEA-nın Botanika İnstitutunun elmi nəşri “Plant & Fungal Research” jurnalının Redaksiya Heyətinin təsdiqi haqqında qərarlar qəbul edilib.
Həmçinin AMEA-nın Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının böyük elmi işçisi Həmayıl Adıgözəlzadənin Almaniya Federativ Respublikasının Leibniz adına Potsdam Astrofizika İnstitutuna, AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağının şöbə müdiri Yusif Abiyevin Türkiyənin Qaradəniz Texniki Universitetinə, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Elton Məmmədovun Polşanın Adam Mişkiyeviç Universitetinə, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Şamo Tapdıqovun İtaliyanın Milli Tədqiqatlar Şurasının Polimerlər, Kompozitlər və Biomateriallar İnstitutuna ezam edilmələri haqqında qərarlar verilib.
Digər qərarlarla AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun 90, AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 100 illik yubileylərinin keçirilməsi təsdiq edilib.

Next meeting of the Presidium of the Academy of Sciences
ANAS President, academician Akif Alizadeh awarded the winners of the competition of ANAS Presidium for "For fruitful activities in the field of popularization of science", as well as the competitions "Young Women in Science" and "Master 2019", which were held in connection with the "Science Day".
At the event were listened reports on the activities of ANAS Free Trade Unionfor 2017-2018. Chairman of ANAS Free Trade Union, Doctor in Law Habil Gurbanov said that during the reporting period, Free Trade Union took an active part in solving the social problems of the academy staff.
Stressing that, the aim of ANAS to comply important tasks for the organization of Free Trade Union, chairman noted that, the Free Trade Union showed commitment, unity and solidarity aimed at obtaining fruitful results during the reforms carried out at the Academy.
Further, the meeting noted the plan of admission to doctoral and PhD programs of higher educational institutions and scientific organizations of the Azerbaijan Republic for 2018 was approved by the order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated November 24, 2018.
Next on the agenda was a question devoted to the collection “Report on the activities of ANAS in 2018”. It was decided to publish the collection.
Then, proposals on priority areas of scientific research to be conducted in 2020-2025 in scientific departments and scientific institutions of ANAS, prepared with the aim of continuing the implementation of research works on modern and relevant priority areas of science and ensuring their proper financing were discussed.
The Presidium's decree approved research programs covering such important areas as nanotechnologies and nanostructures, intellectual technologies and systems, applied mathematics and mathematical modeling, catalysis and chemistry of new materials, petrochemistry, organic synthesis, molecular biology, genetic engineering, biomedicine, studying social and ethnic processes in Azerbaijan, forecasting the potential impact of global economic, political, legal factors on our public, etc.
The meeting adopted resolutions on the establishment of the “Molecular and Cellular Oncology Laboratory” at ANAS Institute of Biophysics jointly with the National Center of Oncology of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan and on the approval of the “Plant & Fungal Research” journal, which is a scientific publication of the Institute of Botany of ANAS.
Then, resolutions were issued on the assignment of the senior researcher of the Shamakhi Astrophysical Observatory after Nasreddin Tusi of ANAS Hamail Adigozalzade to the Potsdam Institute of Astrophysics after Leibniz (Federal Republic of Germany), Yusif Abiyev, head of the department of the Botanical Garden of ANAS, to Karadeniz Technical University (Turkey); Elton Mamedov, Ph.D. in agricultural sciences to Adam Mickiewicz University (Poland); Shamo Tapdigov, Ph.D. in Chemistry to National Institute of Polymers, Composites and Biomaterials of the National Research Council Italy
In addition, resolutions were adopted on holding the 90th anniversary of the Institute of Petrochemical Processes after Academician Yusif Mammadaliyev of ANAS and the 100th anniversary of ANAS National Museum of Azerbaijan History.