A.C.Məlikovun xatirəsinin əbədiləşdirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
May 17, 2019 | 09:41 / Rəsmi sənədlər
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan musiqi sənətinin görkəmli nümayəndəsi, böyük bəstəkar, SSRİ xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı, akademik Arif Cahangir oğlu Məlikovun xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə qərara alıram:
1. Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti:
1.1. Fəxri Xiyabanda Arif Məlikovun qəbirüstü abidəsinin qoyulmasını təmin etsin;
1.2. Bakı şəhərindəki küçələrdən birinə Arif Məlikovun adının verilməsini təmin etsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi:
2.1. Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə Bakı şəhərində Arif Məlikovun heykəlinin ucaldılmasını təmin etsin;
2.2. Bakı şəhərində yerləşən musiqi məktəblərindən birinə Arif Məlikovun adının verilməsini təmin etsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики об увековечении памяти А.Дж.Меликова
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях увековечения памяти выдающегося представителя азербайджанского музыкального искусства, великого композитора, народного артиста СССР, лауреата Государственной премии, академика Арифа Джахангир оглу Меликова постановляю:
1.Исполнительной власти города Баку:
1.1. обеспечить возведение надгробного памятника Арифу Меликову в Аллее почетного захоронения;
1.2. обеспечить присвоение имени Арифа Меликова одной из улиц в городе Баку.
2.Министерству культуры Азербайджанской Республики:
2.1. совместно с Исполнительной властью города Баку обеспечить возведение памятника Арифу Меликову в городе Баку;
2.2. обеспечить присвоение имени Арифа Меликова одной из музыкальных школ в городе Баку.
3.Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.