"Nəsimi humanizminin ümumbəşəri əhəmiyyəti" mövzusunda məruzə dinlənilib
Mayın 31-də keçirilən Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli "Nəsimi humanizminin ümumbəşəri əhəmiyyəti" mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib.
Akademik bildirib ki, antik fəlsəfi-sosial fikrin təsiri altında islam aləmində yüksək səviyyəyə çatmış humanist istiqamətli bədii-fəlsəfi yaradıcılıq Azərbaycanda XII əsrdə Nizami Gəncəvi irsi ilə özünün zirvə nöqtəsinə çatıb. Vurğulayıb ki, İslam Şərqinin hər üç hakim dilində – ərəb, fars və türk dillərində humanist ruhlu əsərlər qələmə alan ən böyük sənətkarlardan biri də XIV yüzilliyin sonu, XV yüzilliyin əvvəllərində yaşayıb yaratmış böyük Azərbaycan şairi və filosofu Seyid İmadəddin Nəsimidir.
Natiq bildirib ki, Nəsimi humanizmi yüksək istedadlı, təbiətdəki harmoniyaya və insan gözəlliyinə vurğun olan böyük bir şairin humanizmidir: "Nəsimi humanizminin kontekstinə gəldikdə, ilk sırada, bütün dünyada sosiologiya elminin banisi hesab edilən və Azərbaycan şairinin böyük müasiri olan Əbdürrəhman ibn Xəldunun yaradıcılığı yada düşür. Əlbəttə, İbn Xəldun da öz fikirlərində antik fəlsəfəyə, İbn Sina, İbn Rüşd, Biruni kimi Orta əsrlər Şərq fəlsəfəsinin böyük nümayəndələrinin əsərlərinə, zəngin Şərq poeziyasına əsaslanırdı. Ancaq bu ümumi kontekstdə Nəsimi sənətinin gücü ilə bir sıra orijinal fikirlərin irəli sürüldüyünü də aşkar etməmək mümkün deyil".
Məruzəçinin sözlərinə görə, Nəsimi humanizminin başlıca fərqləndirici özəlliyi onun insana böyük məhəbbət duyğuları ilə yoğrulmasıdır, müasir terminlə ifadə etsək, Nəsimi aksiologiyasında ən qiymətli kapital – insan kapitalıdır. Alim nəzərə çatdırıb ki, Nəsimi özündən əvvəlki Azərbaycan poeziyasının birbaşa varisi kimi çıxış edərək ona qədər irəli sürülmüş bədii-obrazlı düşüncələri, əldə edilmiş poetik nailiyyətləri daha da inkişaf etdirib.
Akademik T.Kərimli vurğulayıb ki, Nəsimi humanizminin və bu kontekstdə Nəsimi məhəbbətinin sufi-hürufi xarakter daşıması haqqında çox yazılıb, çox araşdırmalar aparılıb, indi də aparılmaqdadır: "Hər hansı orta əsr sənətkarını orta əsr aliminin gözü ilə nəzərdən keçirmək və qiymətləndirmək, həmin dövrdə sənətkarın ideya-bədii qayəsini onun özünün, yaxud ətrafındakıların düşündüyü kimi tədqiq edib üzə çıxarmaq və dəyərləndirmək müəyyən dərəcədə tarixi maraq doğura bilər. Lakin yaddan çıxarmayaq ki, klassik sənətkarların ölməzliyinin sirri – onun öz dövründə nə düşünməsi və lokal zamanın ictimai mühitinə nə vermək istəməsi ilə deyil, bizim dövrümüzə hansı mənəvi dəyərləri ünvanlaması ilə şərtlənir. Bu baxımdan Nəsimi humanizmini də çağdaş elmi-nəzəri təfəkkürün işığında yenidən araşdırmaq, onun öz dövrü üçün ifadə etdiyi ezopdilli dolaşıq sufi-hürufi simvolların, rəqəm-hərf rebuslarının açılmasından daha çox, bizim mədəni-mənəvi, estetik problemlərimiz baxımından çağdaş nəsilimizə, cəmiyyətimizə nə verəcəyini üzə çıxarmaq önəmlidir".
T.Kərimli bildirib ki, Nəsimi humanizminin müasir dünyamız üçün önəmli olan cəhətlərindən biri onun mücərrəd xarakter daşımaması, konkret insan münasibətlərini, real insan gözəlliklərini əks etdirməsidir. Vurğulayıb ki, Nəsimini böyük humanist sənətkar kimi düşündürən başlıca problemlərdən birini də insan cəhaləti, qəfləti kimi ictimai bəla təşkil edir. Şairin bir çox əsərləri məhz öz müasirini cəhalət yuxusundan oyandırmağa, ona insanlığın şərəfini anlatmağa həsr edilib.
Müzakirələrdən sonra mövzu ətrafında akademik Muxtar İmanov, professorlar - Qəzənfər Paşayev, İmamverdi Həmidov, Zümrüd Quluzadə, Elçin Məmmədov, filologiya üzrə elmlər doktoru, dosent Paşa Kərimov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sərxan Xavəri və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Məruzə Rəyasət Heyətinin qərarı ilə bəyənilib. Humanitar Elmlər Bölməsinə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin "Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi haqqında" və "2019-cu ilin "Nəsimi ili" elan edilməsi haqqında" sərəncamları ilə əlaqədar AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planının icrasının təmin olunması tapşırılıb. AMEA-nın elmi müəssisələri və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin ali təhsil müəssisələrinin fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantları, habelə magistrantları arasında "Nəsimi yaradıcılığında humanizm ideyaları" mövzusunda inşa yazı müsabiqəsinin keçirilməsi, bölmənin elmi müəssisələrində fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertasiya mövzuların müəyyənləşdirilməsində Nəsimi irsinin humanitar elmin müasir tələbləri səviyyəsində araşdırılması ilə bağlı tədqiqatlara üstünlük verilməsi tapşırılıb. Qərarda, həmçinin Nəsimi humanizminin qlobal səviyyədə təbliği üçün şairin sosial-humanist məzmunlu əsərlərinin Avropa dillərinə tərcümə edilməsi və Nəsimi humanizmi haqqında elmi-populyar monoqrafiyanın nəşri, humanitar və ictimai elm sahələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycanın böyük şəxsiyyətləri haqqında "Görkəmli adamların həyatı" seriyasından kitabların hazırlanması və nəşri üçün mütəxəssislərdən ibarət redaksiya heyətinin tərkibi ilə bağlı təkliflərin hazırlanıb AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi, Nəsimi yaradıcılığının, xüsusən də onun humanizm ideyalarının müasir nəzəri-metodoloji yanaşmalar əsasında ədəbi-filoloji, fəlsəfi və estetik cəhətləri özündə birləşdirən multidissiplinar aspektdən araşdırılması, şairin fəlsəfi dünyagörüşünün, humanizm fəlsəfəsinin kompleks tədqiqi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülməsi öz əksini tapır. Bundan başqa, qərarda Nəsimi yaradıcılığının Azərbaycan ədəbi dil tarixinin inkişafı baxımından müasir elmi səviyyədə araşdırılması, onun irsi ilə bağlı əlyazmaların tekstoloji aspektdən öyrənilməsi, əsərlərinin yeni akademik və izahlı nəşrlərinin hazırlanmasına dair tədbirlərin həyata keçirilməsi, Nəsiminin ərəb və fars dillərində olan əsərlərinin öyrənilməsi istiqamətində işlərin daha da gücləndirilməsi, Nəsimi və başqa böyük klassiklərin yaradıcılığına həsr edilmiş viktorinaların və poeziya gecələrinin keçirilməsi və digər məsələlər yer alır.

Report on “The universal significance Nasimi’s humanism” delivered at ANAS meeting Jun 03, 2019 | 10:26 / Conferences, assemblies
Presidium, which was held on May 31, Academician-Secretary of the ANAS Division of Humanitarian Sciences, academician Teymur Karimli delivered a scientific report on “The universal significance Nasimi’s humanism”Academician said that, the artistic and philosophical work, which bears a humanistic message, which is under the influence of ancient social and philosophical thought, rose to the highest level in the Muslim world, reached its peak in Azerbaijan in the 12th century by Nizami’s works.
He stressed that, one of the greatest creators, who created his works, imbued with deep humanism, in all three dominant languages of the Muslim East - Arabic, Persian and Turkic, is a brilliant Azerbaijani poet and philosopher Nasimi, who lived in the late XIV - early XV century .
The speaker noted that, humanism Nasimi is the humanism of the great poet, who had great talent and was in love with the harmony of nature and human beauty: the whole world. Of course, in his judgments, Ibn Khaldun also relied on ancient philosophy and the works of such great representatives of medieval Eastern philosophy as Ibn Sina, Ibn Rushd, Biruni, as well as on rich oriental poetry. However, in this general context, it is impossible not to notice that he expressed a number of original thoughts precisely under the influence of Nasimi’s activity”.
Academician Teymur Karimli emphasized that, a lot has been written about the Sufi-Hurufi character of humanism of Nasimi and his love in this context, these questions have been studied for a long time, research continues to this day: “If we consider and evaluate one or another medieval classic which we are study, reveal and evaluate his ideological and artistic convictions in that period from the point of view of his judgments or the opinions of the people around him, this will cause a certain historical interest. However, we must not forget that the secret of the immortality of the classics lies not in the way they thought at the time and that they wanted to convey to the public in the local period of time, but due to the moral values that they addressed to our time. Based on this, it is necessary to re-examine the humanism of Nasimi in the light of modern scientific and theoretical thinking. Before uncovering intricate Sufi-Hurufi symbols, numeric and alphabetic puzzles created by him for his period through the Aesopian language, it is more important to reveal that the poet’s creativity in terms of our moral, cultural and aesthetic problems can give the modern generation and society as a whole” .
Teymur Karimli noted that one of the important features of humanism of Nasimi for the modern world is that this humanism is not abstract, but reflects the specific relationship between people, real human beauty. He stressed that another important problem that occupied the great humanist Nasimi was such a scourge of society as ignorance, lack of education of people, and added that many of the poet’s works are aimed precisely at awakening their contemporaries from the dream of ignorance, explaining to them that it is the honor and dignity of man.
Then academician Mukhtar Imanov, professors Gazanfar Pashayev, Imamverdi Hamidov, Zyumryd Guluzade, Elchin Mamedov, doctor of philology, associate professor Pasha Karimov, doctor of philosophy in philology Sarkhan Khaveri, and others who expressed their opinions and put forward a number of suggestions were made.
After discussions, the Presidium adopted a resolution according to which the report was approved. ANAS Division of Humanitarian Sciences entrusted to ensure the implementation of the “Action Plan” approved by the relevant decree of ANAS Presidium in connection with the orders of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On holding the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imadaddin Nasimi" and "Announcing the 2019 the Year of Nasimi".
The resolution also reflected such issues as the translation of Nasimi’s works carrying social and humanistic messages into European languages in order to promote the poet’s humanism on a global scale, the publication of a popular science monograph on humanism Nasimi, preparation of proposals for the composition of the editorial board for preparing and publishing books from the “Famous People’s Life” series about great personalities who played a significant role in the development of the humanities and social sciences in Azerbaijan, and their submission to the Presidium of ANAS, chenie Nasimi creative work, especially his humanistic ideas, based on modern theoretical and methodological approaches, based on a multidisciplinary aspect, combining the literary and philological, philosophical and aesthetic features, the implementation of appropriate measures aimed at a comprehensive study of the philosophical world and the humanistic philosophy of the poet.
In addition, the resolution on issues such as the study of Nasimi’s creativity at the modern scientific level from the point of view of the development of the Azerbaijani literary language, the study of manuscripts related to his heritage, based on the textological aspect, the implementation of measures to prepare new academic and explanatory publications of the poet’s works , an even greater expansion of the works in the study of the works by Nasimi in Arabic and Persian languages, conducting quizzes and poetry evenings devoted to creativity Nasimi and other great classics, etc were highlighted.