Ədəbiyyat Muzeyində “İstiqlal uşaqları” adlı elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində 28 May - Respublika Günü və 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş “İstiqlal uşaqları” adlı elmi sessiya keçirilib. Muzeyin Elmi inkişaf və tədris layihələri şöbəsi ilə Qadınlar Təşkilatının birgə layihəsi çərçivəsində reallaşan tədbirdə AMEA Qadınlar Təşkilatının üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “İstiqlalımızı sabaha daşıyan yük” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, 1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində yaradılan və xalqımızın dövlətçilik tarixində misilsiz rolu olan ilk demokratik, parlamentli respublikanın - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, cəmi 23 ay yaşamış Cümhuriyyət zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz iz qoyub, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin yaradıb. Məruzəçi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları, onların diplomatik fəaliyyəti barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ölkəmizdə dövlət uşaq siyasəti yeni forma və məzmun kəsb edib, bu sahədə zəngin qanunvericilik bazası yaradılıb.
Elmi sessiyada, həmçinin muzeyin kiçik elmi işçisi Dilbər Hüseynovanın “Ölkəmizdə dövlət uşaq siyasəti” və “İşıq” jurnalının məsul redaktoru, muzeyin dissertantı Əsəd Süleymanovun “Azərbaycanın ilk qadın mətbuatı – “İşıq” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə “Aytam” Uşaqların Mədəni Maarifləndirməsi İctimai Birliyinin gənc istedadlarının ifasında şeir, musiqi, rəqslər ifa olunub, qaliblər fəxri fərmanla təltif edilib.

Научная сессия «Дети независимости» прошла в Музее литературы
В Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия «Дети независимости», проведенная по случаю 28 мая - День Республики и 1 июня - Международный день защиты детей. Мероприятие прошло в рамках совместного проекта Отдела научного развития и .образовательных проектов и Организации женщин музея.
Директор музея, академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом. Он сообщил об историческом значении первой демократической парламентской республики Азербайджанской Демократической Республики, основанной 28 мая 1918 года на мусульманском Востоке, сыгравшей незаменимую роль в истории государственности нашего народа. Он сказал, что Республика, которая прожила всего 23 месяца, оставила неизгладимый след в истории национальной государственности благодаря своему богатому опыту государственного строительства и создала прочную основу для будущей независимости нашей страны.
Отмечая, что после восстановления независимости Азербайджана политика страны в отношении детей была сформирована в новой форме и содержании, академик добавил, что в этой области была создана богатая законодательная база.
В ходе мероприятия был заслушан ряд докладов. Поэзия, музыка и танцы были исполнены юными представителями общественного объединения «Детское культурное просвещение "Айтам», и победители были награждены Почетными грамотами.