Ədəbiyyat Muzeyində “İstiqlal uşaqları” adlı elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində 28 May - Respublika Günü və 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş “İstiqlal uşaqları” adlı elmi sessiya keçirilib. Muzeyin Elmi inkişaf və tədris layihələri şöbəsi ilə Qadınlar Təşkilatının birgə layihəsi çərçivəsində reallaşan tədbirdə AMEA Qadınlar Təşkilatının üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “İstiqlalımızı sabaha daşıyan yük” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, 1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində yaradılan və xalqımızın dövlətçilik tarixində misilsiz rolu olan ilk demokratik, parlamentli respublikanın - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, cəmi 23 ay yaşamış Cümhuriyyət zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz iz qoyub, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin yaradıb. Məruzəçi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları, onların diplomatik fəaliyyəti barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ölkəmizdə dövlət uşaq siyasəti yeni forma və məzmun kəsb edib, bu sahədə zəngin qanunvericilik bazası yaradılıb.
Elmi sessiyada, həmçinin muzeyin kiçik elmi işçisi Dilbər Hüseynovanın “Ölkəmizdə dövlət uşaq siyasəti” və “İşıq” jurnalının məsul redaktoru, muzeyin dissertantı Əsəd Süleymanovun “Azərbaycanın ilk qadın mətbuatı – “İşıq” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə “Aytam” Uşaqların Mədəni Maarifləndirməsi İctimai Birliyinin gənc istedadlarının ifasında şeir, musiqi, rəqslər ifa olunub, qaliblər fəxri fərmanla təltif edilib.

Museum of Literature held scientific session on "Children of Independence"
ANAS National Museum of Azerbaijan Literature after Nizami Ganjavi held scientific session on “Children of Independence” devoted to the May 28 - Republic Day and June 1 - International Children's Day. The event was held in the framework of a joint project of the Department of Scientific Development and Educational Projects and the Organization of Women of the Museum.
Director of the museum, academician Rafael Huseynov delivered a report. He reported on the historical significance of the first democratic parliamentary republic of the Azerbaijan Democratic Republic, established on May 28, 1918 in the Muslim East, which played an irreplaceable role in the history of the statehood of our people.
Noting that, after the restoration of independence of Azerbaijan, the country's policy towards children was formed in a new form and content, academician added that, a rich legislative base was created in this area.
During the event, a number of reports were listened. Poetry, music and dancing were performed by young representatives of the public association “Children's Cultural Enlightenment “Aitam””, and the winners were awarded with certificates of honor.