AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri və aidiyyatı üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
Akademik İsa Həbibbəyli yığıncağı giriş sözü ilə açaraq tədbirin bölmə üzrə "AMEA-nın professoru" elmi adını almaq üçün seçkiyə həsr olunduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən akademik Teymur Kərimli AMEA Rəyasət Heyətinin 3 aprel 2019-cu il tarixli "AMEA-nın professoru" elmi adını almaq üçün növbəti müsabiqənin keçirilməsi haqqında" qərarını xatırladıb. Müsabiqədə iştirak edən namizədlərin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə bölmə üzvlərindən ibarət müvafiq ekspert qrupunun yaradıldığını vurğulayıb.
Tədbirdə ekspert komissiyası və hesablayıcı komissiya təyin edildikdən sonra bölmə üzrə müxbir və həqiqi üzvlərin iştirakı ilə gizli səsvermə keçirilib. Nəticələrə görə, filologiya elmləri doktorları - Salidə Şərifova, Sevinc Əliyeva və Səhər Orucova seçkidə qalib gəliblər. Bölmə seçkinin nəticələrini təsdiqləyib və Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını qərara alıb.

Состоялось Общее собрание Отделения гуманитарных наук НАНА
Состоялось Общее собрание Отделения гуманитарных наук НАНА. В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли, сотрудники отделения, руководители научных учреждений и сотрудники.
Открывший заседание академик Иса Габиббейли сказал, что мероприятие посвящено выборам на звание научного звания «Профессор НАНА» по отделению. Далее академик Теймур Каримли напомнил о решении Президиума НАНА о проведении очередного конкурса на научное звание "Профессора НАНА" от 3 апреля 2019 года. Для определения кандидатов, участвующих в конкурсе, была создана соответствующая экспертная группа, состоящая из членов отделения.
После назначения экспертной комиссии и вычислительной комиссии было проведено тайное голосование с участием членов-корреспондентов и действительных членов НАНА по отделению. Согласно результатам, на выборах победили доктора филологических наук Салида Шарифова, Севиндж Алиева и Сабах Оруджева. Отделение одобрило итоги выборов и приняло решение представить их в Президиум.