1 avqust - Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili günüdür
Bu əlamətdar gün ümummilli lider Heydər Əliyevin 2001-ci il 9 avqust tarixli Fərmanına əsasən təsis edilib. Ulu öndərin həmin Fərmanı ilə ölkəmizdə latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasına keçid bütövlükdə təmin edilib və yeni əlifbadan istifadə müstəqil respublikamızın ictimai-siyasi həyatında mühüm rol oynayıb.
Ölkəmizdə, həmçinin dil siyasətinin formalaşdırılması, Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi və dünya azərbaycanlılarının ünsiyyət vasitəsinə çevrilərək milli həmrəyliyin göstəricisi kimi beynəlxalq aləmdə rolu və nüfuzunun yüksəldilməsi ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndər Azərbaycan xalqının milli varlığının əsas rəmzi olan ana dilimizin saflaşdırılması və zənginləşdirilməsi istiqamətində çox mühüm addımlar atıb və Azərbaycan dilinin inkişafı və qorunması məqsədilə əhəmiyyətli sənədlər təsdiq edib.
1995-ci ildə ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul olunmuş Konstitusiyada Azərbaycan dilinin Azərbaycan Respublikasının dövlət dili kimi təsbiti, onun rəsmi dövlət dili statusuna yüksəlməsi milli dövlətçilik tariximizin ən mühüm hadisələrindən biridir.
Bundan əlavə, son illərdə Prezident İlham Əliyev "Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında" 2004-cü il 12 yanvar tarixli, "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı"nın təsdiq edilməsi haqqında 9 aprel 2013-cü il tarixli sərəncamlar imzalayıb. Sözügedən sənədlərə əsasən, latın qrafikalı yeni Azərbaycan əlifbası ilə dərsliklərin, elmi əsərlərin, lüğətlər və bədii ədəbiyyat nümunələrinin çap olunaraq istifadəyə verilməsinin, Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinin, ölkədə dilçilik araşdırmalarının əsaslı surətdə yaxşılaşdırılmasının təmin edilməsi milli ədəbi dilin daha da zənginləşməsi ilə yanaşı, dilçiliyin əsaslı inkişafı baxımından da əhəmiyyətli olub.
Eyni zamanda ölkə başçısının 17 iyul 2018-ci il tarixli “Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” Sərəncamı Azərbaycan dilinin inkişafı və tətbiqi dairəsinin daha da genişləndirilməsi baxımından müstəsna əhəmiyyətə malikdir.

August 1 is the Day of Azerbaijani alphabet and of the Azerbaijani language
Every year August 1 annually celebrates the Day of Azerbaijani Alphabet and Day of Azerbaijani language.
This remarkable day was established in accordance with the Decree of the National Leader Heydar Aliyev dated August 9, 2001.The formation of language policy in the republic, improvement of the Azerbaijani language as a state language and the role of national leader Heydar Aliyev in the international arena as the indicator of national solidarity are transformed into communication tools of the world's Azerbaijanis. The great leader has taken very important steps towards the purification and enrichment of our native language, which is the main symbol of the national identity of the Azerbaijani people and has substantiated documents for the development and protection of the Azerbaijani language.
Determination of the Azerbaijani language as the state language in the Constitution of the independent Azerbaijan adopted in 1995 by the nation-wide voting and its promotion to the status of official state language is one of the most important events in our national statehood history. Our Mother tongue, one of the main attributes of our national identity and historical identity, has earned the highest value.
On Approval of the State Program on the Use of Azerbaijani in the Compliance with Time Requirements in Terms of Globalization and the Development of Linguistics in the Country, dated April 12, 2004, No 56 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On Mass Media Publishing in Azerbaijani Language" 9 April 2013
Implementation of measures to ensure the broader use of Azerbaijani in electronic space is of exceptional importance. The Decree of President Ilham Aliyev "On a number of measures to ensure the broader use of Azerbaijani language in electronic space" dated July 17, 2018, is of exceptional importance in terms of expanding the scope and development of the Azerbaijani language.