1 avqust - Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili günüdür
Bu əlamətdar gün ümummilli lider Heydər Əliyevin 2001-ci il 9 avqust tarixli Fərmanına əsasən təsis edilib. Ulu öndərin həmin Fərmanı ilə ölkəmizdə latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasına keçid bütövlükdə təmin edilib və yeni əlifbadan istifadə müstəqil respublikamızın ictimai-siyasi həyatında mühüm rol oynayıb.
Ölkəmizdə, həmçinin dil siyasətinin formalaşdırılması, Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi və dünya azərbaycanlılarının ünsiyyət vasitəsinə çevrilərək milli həmrəyliyin göstəricisi kimi beynəlxalq aləmdə rolu və nüfuzunun yüksəldilməsi ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndər Azərbaycan xalqının milli varlığının əsas rəmzi olan ana dilimizin saflaşdırılması və zənginləşdirilməsi istiqamətində çox mühüm addımlar atıb və Azərbaycan dilinin inkişafı və qorunması məqsədilə əhəmiyyətli sənədlər təsdiq edib.
1995-ci ildə ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul olunmuş Konstitusiyada Azərbaycan dilinin Azərbaycan Respublikasının dövlət dili kimi təsbiti, onun rəsmi dövlət dili statusuna yüksəlməsi milli dövlətçilik tariximizin ən mühüm hadisələrindən biridir.
Bundan əlavə, son illərdə Prezident İlham Əliyev "Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında" 2004-cü il 12 yanvar tarixli, "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı"nın təsdiq edilməsi haqqında 9 aprel 2013-cü il tarixli sərəncamlar imzalayıb. Sözügedən sənədlərə əsasən, latın qrafikalı yeni Azərbaycan əlifbası ilə dərsliklərin, elmi əsərlərin, lüğətlər və bədii ədəbiyyat nümunələrinin çap olunaraq istifadəyə verilməsinin, Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinin, ölkədə dilçilik araşdırmalarının əsaslı surətdə yaxşılaşdırılmasının təmin edilməsi milli ədəbi dilin daha da zənginləşməsi ilə yanaşı, dilçiliyin əsaslı inkişafı baxımından da əhəmiyyətli olub.
Eyni zamanda ölkə başçısının 17 iyul 2018-ci il tarixli “Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” Sərəncamı Azərbaycan dilinin inkişafı və tətbiqi dairəsinin daha da genişləndirilməsi baxımından müstəsna əhəmiyyətə malikdir.

1 августа – День азербайджанского языка и азербайджанского алфавита
Этот знаменательный день основан согласно указу общенационального лидера Гейдара Алиева от 9 августа 2001 года. Гейдар Алиев подписал этот указ, основываясь на большую значимость для общественно-политической жизни государства - перехода алфавита во всей стране на латинскую графику в августе 2001 года.
Всестороннее развитие родного языка, перехода его в статус государственного языка, открытия пути к дипломатии, и участия на самых значимых мероприятиях в мире является гордостью для нашей страны. Потому что язык не только средство для общения, он в то же время культура, литература и история народа. В какой стране мира не жил бы азербайджанец, он всегда и везде должен помнить свой родной язык, свою религию, национальные традиции и обычаи. Как сказал общенациональный лидер Гейдар Алиев: «Язык связан с литературой, культурой и моралью. И без них нет формулы патриотизма».
Согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева «Об осуществлении массовых изданий на азербайджанском языке латинской графикой» от 12 января 2004 года и Распоряжению «Об утверждении Государственной программы по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитием языкознания» от 9 апреля 2013 года обеспечение издания учебников, научных трудов, словарей и образцов художественной литературы на азербайджанском языке латинской графикой, использование азербайджанского языка в соответствии с требованиями времени в условиях глобализации, коренного улучшения состояния лингвистических исследований в стране наряду с обогащением национального языка сыграли важную роль в устойчивом развитии языкознания.