“AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı” müzakirə edilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı”na dair müzakirə aparılıb.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə hazırda akademiyanın fəaliyyət dairəsinin xeyli genişləndirildiyini və səlahiyyətlərinin artdığını bildirib. Qeyd edib ki, müasir zamanın çağırışlarından, eyni zamanda respublikanın modernləşməyə və intellektual inkişaf modelinə əsaslanan strateji inkişaf istiqamətlərindən irəli gələrək, ölkəmizdə elmi-texniki potensialı qorumaq və inkişaf etdirmək, iqtisadiyyatı gücləndirmək, mədəniyyəti zənginləşdirmək, xalqın milli mənafeyini qorumaq baxımından akademiyanın qarşısına mühüm vəzifələr qoyulub.
Prezident İlham Əliyevin elm sahəsində idarəetmə sisteminin və elmi infrastrukturun modernləşdirilməsi, elmi tədqiqatların prioritetlərinin ölkənin sosial-iqtisadi, mədəni-ictimai problemlərinin həllinə, dünya elminin inkişaf istiqamətlərinə uyğun müəyyənləşdirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması, elmin normativ-hüquqi bazasının və informasiya təminatının gücləndirilməsi, eləcə də Azərbaycan elminin beynəlxalq elm məkanına inteqrasiyası istiqamətində imzaladığı müvafiq sərəncamlara və həyata keçirilən mühüm tədbirlərə toxunan akademik A.Əlizadə görülmüş işlərin bütövlükdə Azərbaycan elminin, o cümlədən AMEA-nın inkişafına böyük təkan verdiyini deyib. Qarşıya qoyulmuş vəzifələrin kompleks icrasını təmin etmək məqsədilə növbəti beşillik mərhələ üçün “2020-2025-ci illər üzrə AMEA-nın Milli İnkişaf Proqramı”nın hazırlanmasına zərurət yarandığını vurğulayıb.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti proqramın hazırlanmasını məqsədəuyğun hesab edib. Sənədin icrasını təmin etmək məqsədilə İşçi Qrupu yaradılıb. Həmçinin AMEA-nın elmi bölmələrinə, elmi müəssisə və təşkilatlarına, Rəyasət Heyəti aparatının müvafiq idarə və şöbələrinə proqramla bağlı təkliflərini İşçi Qrupa təqdim etmək tapşırığı verilib.

Discussed "ANAS National Development Program for 2020-2025"
ANAS President, academician Akif Alizadeh informed that, Academy now has a significant increase in its workload.
According to him, following challenge in today's world, as well as strategic directions of development based on the model of modernization and intellectual development of the republic, the Academy's activities are aimed at protecting and developing the scientific and technical potential in our country, enriching the economy, protecting the national interests of the people.
Speaking on the modernization of the scientific management system and scientific infrastructure, determining the priorities of scientific research in solving socio-economic, cultural and social problems of the country in accordance with the directions of development of world science, training highly qualified personnel, integrating science and education, implemented as a result of the policy of AR President Ilham Aliyev, that the work done was a great incentive for the development of Azerbaijani science, including ANAS. He stressed the need to prepare the National Development Program of the Azerbaijan National Academy of Sciences for the next five years in order to ensure the comprehensive implementation of the tasks.
Focus based on the above, the meeting adopted the development of the program. A working group was established to ensure the implementation of the document. Also, scientific departments, institutions and organizations of ANAS, relevant departments and divisions of ANAS Presidium were instructed to submit proposals for the program.