Okt 03, 2019 | 16:58 / Yubileylər
Oktyabrın 3-də AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda görkəmli rus şairi Sergey Yeseninin anadan olmasının 124-cü ildönümünə həsr edilən ədəbi-musiqili tədbir keçirilib.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov, Rusiyanın ölkəmizdəki səfirliyinin nümayəndələri, “Sergey Yesenin” adına Azərbaycan-Rus Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinin əməkdaşları və orta məktəb şagirdləri iştirak ediblər.
Mərasimi muzeyin elmi işçisi Ceyran Qənbərli açaraq tədbirin ənənəvi hal aldığını və 1972-ci ildən etibarən S.Yeseninin yaradıcılığının burada qeyd olunduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, 1975-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü nəticəsində Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşlarının iştirakı ilə Mərdəkanda Sergey Yeseninin ev-muzeyi açılıb. O, muzeyin zəngin eksponatlara malik olduğunu, burada qorunan əşyaların ədibin əsasən Moskva, Sankt-Peterburq və Bakıda yaşadığı dövrləri əhatə etdiyini söyləyib. C.Qənbərli, həmçinin Rusiyanın ölkəmizdəki sabiq səfiri Vladimir Doroxin tərəfindən şairin əlyazmalarının muzeyə hədiyyə olunduğunu vurğulayıb.
2008-ci ildə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun təşəbbüsü ilə ev-muzeyinin Sergey Yeseninin adını daşıyan Rus-Azərbaycan Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinə çevrildiyini deyən C.Qənbərli mərkəz tərəfindən məktəb və universitetlərdə şairin poetik irsinin təbliğatının aparıldığını bildirib. O, bu gün mərkəzin iki ölkə arasında elmi, mədəni və dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Rusiyanın ölkəmizdəki səfirliyinin nümayəndəsi Viktor Korobov, Rusiya Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Qalina Manafova, Rusiya Yazıçıları İttifaqının üzvü Eldar Əhədov, Erzia Beynəlxalq Mədəniyyət Fondunun vitse-prezidenti Elena Butrova və digərləri çıxış edərək tədbiri yüksək qiymətləndirib, S.Yeseninin yaradıcılığı ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

ANAS Institute of Dendrology held event dedicated to the 124 anniversary of the outstanding Russian poet Sergei Yesenin + Photo
Oct 03, 2019 | 16:58 / Jubilees
ANAS Institute of Dendrology held a literary-musical event dedicated to the 124 anniversary of the outstanding Russian poet Sergei Yesenin on October 3.
The event, organized by ANAS National Museum of Azerbaijani Literature was attended by representatives of the Russian Embassy in our country, Director of the Institute of Dendrology, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov, employees of the Russian-Azerbaijani Center for Literary Relations after Sergei Yesenin and secondary school students.
Opening the ceremony, Museum researcher Jeyran Ganbarli noted that, Sergei Yesenin poetry festival held in Mardakan in 1972 is tradition. In 1975 by the initiative of the national leader Heydar Aliyev and ANAS National Museum of Azerbaijani Literature was opened the Museum of Sergei Yesenin in Mardakan.
The exposition of the House-Museum reflects the life and activity the Moscow and St. Petersburg periods of his life. But special attention is paid to the Baku period of his life. The speaker also noted that, Yesenin’s manuscripts were presented to the museum by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Azerbaijan, Mr. Vladimir Dorokhin are a valuable exhibit of the Museum.
Noting that, in 2008, by the initiative of Director of the National Museum of Azerbaijani Literature, academician Rafael Huseynov the House Museum was turned into the Russian-Azerbaijani literary center after Sergei Yesenin, she added that, today the center plays an important role in strengthening scientific, cultural and friendly relations between the two countries.
Later, representatives of the Russian Embassy to Azerbaijan Viktor Korobov, Director of the Russian Cultural Center Galina Manafova, member of the Union of Writers of Russia Eldar Ahadov, vice president of the “Erzia” International Cultural Foundation Elena Butrova and others spoke.