Okt 23, 2019 | 17:36 / Mühüm hadisələr
Bu gün Rəyasət Heyətində AMEA-nın Ümumi yığıncağı keçirilib. Yığıncaqda Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, o cümlədən akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə akademik Akif Əlizadə açaraq AMEA-nın prezidenti kimi fəaliyyətdə olduğu 6 il ərzində bu elm ocağında həyata keçirilən tədbirlərə, əldə olunan nailiyyətlərə və prioritet istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlara dair hesabat xarakterli çıxış edib. Alim bildirib ki, son illərdə AMEA-da elmi-texniki potensialın inkişaf etdirilməsi, multidissiplinar tədqiqatların aparılması, beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi nailiyyətlərin ölkənin sosial-iqtisadi problemlərinin həllinə yönəldilməsi və digər istiqamətlərdə mühüm işlər görülüb.
Akademik Akif Əlizadə diqqətə çatdırıb ki, AMEA-da magistratura təhsilinin təşkili, Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması, azərbaycanlı alimlərin nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda çoxsaylı məqalələrinin nəşr olunması son illərdə akademiyada əldə olunan əsas nailiyyətlərdəndir.
60 ildən çoxdur ki, bu elm ocağında yorulmadan fəaliyyət göstərdiyini deyən A.Əlizadə həm ulu öndər Heydər Əliyev, həm də dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən bütün dövrlərdə elmin inkişafı naminə verilən tapşırıqların icrasında fəal iştirak etdiyini, ciddi elmi uğurların əldə edilməsinə töhfələr verdiyini, azərbaycançılıq mövqeyinə hər zaman sadiq qaldığını vurğulayıb.
Akademiyanın elmi əlaqələrindən danışan alim bir sıra xarici ölkələrin elmi müəssisələri ilə əməkdaşlığa dair imzalanan müqavilələrin beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsinə, eləcə də mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunmasına təkan verdiyini qeyd edib.
A.Əlizadə səhhəti ilə əlaqədar olaraq dövlət başçısına istefa ərizəsi ünvanladığını vurğulayaraq AMEA-ya rəhbərlik etdiyi dövrdə ona etimad göstərdiyinə görə ölkə rəhbərinə təşəkkürünü bildirib.
Sonra A.Əlizadə akademik Ramiz Mehdiyevin AMEA-nın prezidentliyinə namizədliyini irəli sürüb.
Tədbirdə akademiklər Yaqub Mahmudov, İsa Həbibbəyli, Urxan Ələkbərov, Nailə Vəlixanlı, Telman Əliyev və Adil Qəribov çıxış edərək R.Mehdiyevin namizədliyini dəstəkləyiblər. Alimin uzun illərdir ki, çoxşaxəli və çoxcəhətli fəaliyyəti ilə elmimizə dəyərli töhfələr verdiyini, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada tanıdılması istiqamətində əvəzsiz xidmətlər göstərdiyini vurğulayıblar.
Sonra AMEA-nın prezidenti vəzifəsinə səsvermənin keçirilməsi üçün Hesablayıcı Komissiya yaradılıb. Akademik Urxan Ələkbərov komissiyanın sədri, akademiklər Vaqif Fərzəliyev, Möhsün Nağısoylu, Nailə Vəlixanlı və Əkpər Feyzullayev isə üzvləri təyin olunublar.
Daha sonra gizli səsvermə keçirilib. Səsvermədə AMEA-nın 55 həqiqi üzvü iştirak edir.
Səsvermənin nəticələrinə əsasən alternativsiz namizəd olan akademik Ramiz Mehdiyev yekdilliklə AMEA-nın prezidenti seçilib.
Qeyd edək ki, akademiyanın tarixində ilk dəfədir ki, prezident humanitar-ictimai elmlər sahəsindən seçilir.
Tədbirdə AMEA-nın yeni prezidenti akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edərək “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif olunması münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirib. O, gündən-günə inkişaf edən Azərbaycan elmi qarşısında bundan sonra da ciddi vəzifələrin dayandığını deyərək, elmin inkişafı yolunda şərəf və fəxarət hissi ilə fəaliyyət göstərəcəyini vurğulayıb. R.Mehdiyev AMEA alimlərini öz fəaliyyətlərində daha işgüzar və məsuliyyətlə çalışmağa, öhdələrinə düşən vəzifələri bundan sonra da layiqincə yerinə yetirməyə səsləyib. Akademik Ramiz Mehdiyev seçkidə iştirak edən AMEA-nın həqiqi üzvlərinə təşəkkürünü bildirib.
Sonda akademik Akif Əlizadə çıxış edərək akademik R.Mehdiyevin Azərbaycan elminin yüksələn xətlə inkişafı, beynəlxalq aləmə inteqrasiyası, eləcə də dünya elminin tələblərinə cavab verən multidissiplinar tədqiqatların aparılması istiqamətində çoxillik təcrübə və imkanlarını səfərbər edəcəyinə əminliyini ifadə edib.

Академик Рамиз Мехтиев избран президентом НАНА + Фото Окт 23, 2019 | 17:36 / Важные события
Сегодня в Президиуме НАНА состоялось Общее собрание НАНА. В собрании приняли участие заведующая Отделом гуманитарной политики Администрации Президента профессор Фарах Алиева, действительные члены и члены-корреспонденты НАНА, а также руководители научных учреждений и организаций Академии.
Открывая мероприятие, академик Акиф Ализаде выступил с докладом отчетного характера, посвященным деятельности, достижениям и приоритетным исследованиям, проведенным в этом учреждении за шесть лет его пребывания на посту президента НАНА. По словам ученого, в последние годы в НАНА проводилась значительная работа в направлении развития научно-технического потенциала, проведения междисциплинарных исследований, расширения международных научных связей, подготовки высококвалифицированных кадров и направлении научных достижений для решения социально-экономических проблем страны.
Академик Акиф Ализаде отметил, что основными достижениями Академии за последние годы являются организация магистерского образования в НАНА, создание Парка высоких технологий, публикация многочисленных статей азербайджанских ученых в авторитетных международных журналах.
Рассказав о своей неустанной деятельности в этом очаге науки более 60 лет, А.Ализаде отметил, что принимал активное участие в выполнении задач, поставленных как общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, так и Президентом страны Ильхамом Алиевым во все времена во имя развития науки, вносил свой вклад в достижение серьезных научных успехов, и подчеркнул, что всегда придерживался позиции азербайджанства.
Говоря о научных связях Академии, ученый отметил, что соглашения о сотрудничестве с научными учреждениями зарубежных стран стимулируют расширение международных связей, а также достижение важных научных результатов.
А.Ализаде отметил, что он подал заявление об отставке Президенту по состоянию здоровья, и выразил благодарность Президенту за его доверие во время его руководства НАНА.
Затем А.Ализаде выдвинул кандидатуру академика Рамиза Мехтиева на пост президента НАНА.
В своих выступлениях академики Ягуб Махмудов, Иса Габиббейли, Урхан Алекперов, Наиля Валиханлы, Тельман Алиев и Адиль Гарибов поддержали кандидатуру Р.Мехтиева. Ученые отметили, что в течение многих лет своей многогранной деятельностью Р.Мехтиев внес ценный вклад в отечественную науку и оказал неоценимые услуги в пропаганде реалий об Азербайджане по всему миру.
Затем была создана Счетная комиссия для проведения голосования на пост Президента НАНА. Председателем комиссии были назначены академик Урхан Алекперов, а членами - академики Вагиф Фарзалиев, Мохсун Нагсойлу, Наиля Валиханлы и Акпар Фейзуллаев.
Далее было проведено тайное голосование, в котором приняли участие 55 действительных членов НАНА.
По результатам голосования академик Рамиз Мехтиев был единогласно избран президентом НАНА.
Следует отметить, что впервые в истории Академии президент избирается из области гуманитарных и социальных наук.
Выступая на мероприятии, новый президент НАНА академик Рамиз Мехтиев выразил глубокую благодарность Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву за награждение орденом «Гейдар Алиев». Отметив, что перед отечественной наукой, стремительно развивающейся день ото дня, стоят серьезные задачи, академик подчеркнул, что он будет заниматься деятельностью с чувством чести и гордости во имя развитие науки. Р.Мехтиев призвал ученых НАНА и впредь усердно и ответственно работать в своей научной деятельности и достойно выполнять свои обязательства. Академик Рамиз Мехтиев поблагодарил членов НАНА, участвовавших в выборах.
В заключение академик Акиф Ализаде выразил уверенность, что Р.Мехтиев мобилизует свой многолетний опыт и возможности в развитии науки Азербайджана, ее интеграции в международное научное пространство, а также в междисциплинарных исследованиях, отвечающих требованиям мировой науки.