Dosent və professor elmi adları barədə attestatların forması təsdiqlənib
Bununla bağlı Baş Nazir Əli Əsədov qərar imzalayıb. Qərarda bildirilir ki, dosent və professor elmi adları barədə attestatlar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 11 iyun tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Elmi adlar verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə”nin 1.8-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən elmi ad verilmiş şəxslərə həmin elmi adı təsdiq etmək məqsədilə verilir.
Qərara əsasən, Dosent Attestatının təsviri, ölçüsü və rəngi müəyyənləşib. Belə ki, attestat 195 mm x 285 mm ölçüdə mühafizə nişanlı kağızda çap olunacaq. Dosent Attestatı açıq mavi rənglidir.
Eyni zamanda, qərarla Professor Attestatının da təsviri, ölçüsü və rəngi müəyyənləşib. Belə ki, attestat 195 mmx 285 mm ölçüdə mühafizə nişanlı kağızda çap olunacaq. Professor Attestatı açıq çəhrayı rənglidir.

Approved the forms of certificates on academic degrees and titles granting
The Cabinet of Ministers approved the forms of certificates on academic degrees and titles granting. The decision on this was signed by Prime Minister Ali Asadov.
The resolution notes that, certificates on conferring the academic degrees of associate professor and Professor are issued by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for approval of academic degrees in accordance with clause 1.8 on “Regulations on the procedure for awarding academic titles”, approved by Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 11, 2019.
According to the Order, the description, size and color background of the Certificate of the academic degree of associate professor were determined. So, the certificate is printed on the cover with a protective sign. Cover size - 195 mm x 285 mm. The color background of the certificate of the associate professor is light blue.
At the same time, the description, size and color background of Certificate of the academic degree-Professor were determined. So, the certificate is printed on the cover with a protective sign. Cover size - 195 mm x 285 mm. The background color of the Professor's certificate is light pink.