AMEA-nın Ümumi yığıncağı keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın rəhbərliyi, Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin müavini Şahin Mustafayev, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayev, Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Ümumi yığıncağın gündəliyindəki məsələləri diqqətə çatdırıb. Akademik R.Mehdiyev müasir şəraitdə hər bir dövlətin gələcəyinin, iqtisadi, siyasi və hərbi qüdrətinin onun elmi potensialı ilə bilavasitə bağlı olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, müasir dünyada mövcud qlobal iqtisadi problemlər, eləcə də ölkənin davamlı inkişaf strategiyası Azərbaycanın da intellektual əsaslar üzərində inkişafını zərurətə çevirmişdir. Hazırda elmin inkişafı Azərbaycanda dövlət siyasətinin mühüm prioritetlərindən birini təşkil edir.
Bu gün AMEA-nın qarşısında tamamilə yeni vəzifələrin dayandığını söyləyən akademik Ramiz Mehdiyev bu vəzifələrin dünya elminin inkişaf meyllərindən, eləcə də ölkənin strateji inkişaf istiqamətlərindən irəli gəldiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, uzun illər ərzində əldə edilən müəyyən nailiyyətlərə baxmayaraq, Akademiyanın fəaliyyətində bir sıra çatışmazlıqlar vardır ki, onların aradan qaldırılması yönündə ciddi tədbirlər həyata keçirilməlidir: “Akademiya mühüm dövlət proqramlarının icrasında yaxından iştirak etməli, elmi-texniki layihələrin əsas eksperti funksiyasını həyata keçirməlidir”.
Alimlərin beynəlxalq, o cümlədən dövlətin reallaşdırdığı milli və regional elmi layihələrdə iştirakının lazımi səviyyədə olmadığını deyən AMEA rəhbəri bu sahədə ciddi dönüş yaratmağın zəruriliyini qeyd edib. Akademik R.Mehdiyev vurğulayıb ki, qeyri-neft sektorunun inkişafı, elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılması və innovasiya fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı məqsədyönlü tədbirlər görülməlidir. Mövcud nöqsanların aradan qaldırılması üçün Akademiyanın strukturu tamamilə yenilənməli, onun inkişaf hədəfləri, dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində iştirakı mexanizmləri dəqiq müəyyənləşdirilməli və bu istiqamətdə əməli addımlar atılmalıdır.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın əsas müddəalarını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, təqdim olunan proqram elmi tədqiqatların prioritetlərinin müəyyən edilməsi, struktur islahatlarının aparılması və idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, elmi infrastrukturun modernləşdirilməsi, elmin maliyyələşdirilməsinin təkmilləşdirilməsi və s. məsələləri əhatə edir. Elm, təhsil və iqtisadiyyatın inteqrasiyasının gücləndirilməsi, innovasiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi və elmi nəticələrin tətbiqi, azərbaycançılıq ideologiyasının əsaslarının işlənib hazırlanmasında elmin dəstəyinin təmin edilməsi də proqramda yer alan mühüm müddəalardandır.
AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov elmi prioritetlərin müəyyənləşdirilməsində dövlətin Akademiya qarşısında qoyduğu vəzifələrin əsas prinsip olaraq nəzərə alınması, struktur islahatlarında idarəetmənin ağırlıq mərkəzinin elmi müəssisələrə keçirilməsi, elmin maliyyələşdirilməsində əməyin indeksləşdirilməsi, elm, təhsil və iqtisadiyyatın inteqrasiyasında dünya təcrübəsinin tətbiqi kimi məsələlərə toxunub. O, proqram çərçivəsində 10 pilot layihənin həyata keçiriləcəyini tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Ümumi yığıncaqda çıxış edən AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, akademik Vasif Babazadə, İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Şahbaz Muradov, Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayev, Mikrobiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov proqramın məqsəd və vəzifələrini yüksək qiymətləndirərək, sənədin icrasının Akademiyanın inkişafına müsbət təsir edəcəyini bildiriblər.
Proqram geniş müzakirələrdən sonra qəbul edilib.
Tədbirdə AMEA-nın Nizamnaməsində dəyişiklik edilməsi haqqında məsələ də müzakirəyə çıxarılıb. Bu barədə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirib ki, AMEA-nın Nizamnaməsi Akademiyanın fəaliyyətini tənzimləyən əsas normativ-hüquqi sənəddir.
Bildirib ki, müstəqillik illərində AMEA-nın ilk Nizamnaməsi 2003-cü ildə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş, daha sonra 2014-cü ildə yenidən işlənərək qəbul olunmuşdur. Bu sənəd müstəqillik illərində Akademiyanın inkişafında müstəsna rol oynamışdır.
Akademik İsa Həbibbəyli 2016-cı ildə “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qəbul edilməsi ilə əlaqədar, eləcə də Akademiyanın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsindən irəli gələrək Nizamnaməyə bir sıra dəyişikliklərin edilməsi zərurətinin yarandığını qeyd edib. Sonra akademik həmin dəyişiklikləri yığıncaq iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb: “Təklif olunan dəyişikliklər əsas etibarilə AMEA-nın strukturunun optimallaşdırılması və idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məsələlərini əhatə edir. Burada Akademiyanın daha çevik və effektiv idarə edilməsi üçün yeni mexanizmlər, müasir tələblərə cavab verən hüquqi meyar və prinsiplər nəzərdə tutulur”.
AMEA-nın vitse-prezidenti onu da əlavə edib ki, sənəddə sahibkarlıq və innovasiya fəaliyyəti ilə bağlı xüsusi maddələr yer alır ki, bu da sahibkarlıqdan əldə olunan gəlirlərin təyinatı, yönəldilməsi və s. kimi yeni istiqamətləri müəyyənləşdirir.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Nizamnaməsi edilmiş dəyişikliklərlə yeni redaksiyada qəbul olunub.
Daha sonra AMEA-nın Nizamnamə komissiyası ilə bağlı məsələ müzakirə edilib. Akademik İsa Həbibbəyli komissiyasının sədri seçilib və komissiyanın akademiklər – İsmayıl Hacıyev, Vaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, hüquq elmləri doktoru Nazim Cəfərli və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sərxan Xavəridən ibarət yeni tərkibi təsdiqlənib.
Sonda AMEA-nın birinci vitse-prezidenti vəzifələrinə seçkilər keçirilib. Gizli səsvermə yolu ilə keçirilən seçkilərdə AMEA-nın həqiqi üzvləri iştirak ediblər. Seçkilərin nəticəsinə görə, akademik İsa Həbibbəyli humanitar və ictimai elmlər üzrə, akademik İbrahim Quliyev isə təbiət və dəqiq elmlər üzrə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti vəzifələrinə seçiliblər.

General Meeting of ANAS was held
The event was attended by the leadership of ANAS, Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev, head Department for Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religion of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Farah Aliyeva, Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov, Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, President of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan Rovnag Abdullayev, Chairman of the Accounting Chamber of Azerbaijan Republic Vugar Gulmammadov, active members and corresponding members of ANAS, heads of higher educational institutions and media representatives.
Opening the event, President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev informed about the issues on the agenda of the General Meeting. He noted that in modern conditions the future of each state, its economic, political and military power are directly related to its scientific potential. The country's long-term development strategy, as well as global economic problems existing in the modern world, stipulate that Azerbaijan should develop, relying on intellectual resources. Therefore, the development of science is one of the main priorities of state policy in Azerbaijan.
Having said that the Academy is currently facing completely new tasks, Academician Ramiz Mehdiyev said that these tasks are due to the development trends of world science, as well as the main directions of the country's development strategy. He noted that, despite certain successes, there are a number of shortcomings in the activity of ANAS, for the elimination of which urgent measures should be implemented. The Academy should take an active part in the implementation of important state programs, carry out the function of the main expert in scientific and technical projects. Having said that the participation of scientists in international and national and regional scientific projects implemented by the state is not up to standard, Academician Ramiz Mehdiyev added that serious steps must be taken in this area. He said that it was necessary to reconstruct such areas as the development of the non-oil sector, the commercialization of scientific results and the strengthening of innovative activities. Academician Ramiz Mehdiyev emphasized that in order to eliminate all these shortcomings, the ANAS structure should be thoroughly reconstructed, its development goals, priorities, mechanisms for participation in the implementation of state policy should be precisely defined, and effective measures should be taken in this direction.
The President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev urged the intelligentsia, especially the thousands of Academy staff to mobilize their forces even more responsibly and purposefully for the successful implementation of the scientific policy of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
In connection with the first issue on the agenda, the floor was given to the academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov. Speaking about the main provisions of the “Development Program of the Azerbaijan National Academy of Sciences for 2020-2025”, corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov said that the presented program covers such tasks as setting research priorities, carrying out structural reforms and improving management, modernizing the scientific infrastructure, improving the financing of science, etc. He noted that the program also reflected such important issues as strengthening the integration of science, education and the economy, expanding entrepreneurial and innovative activities and applying scientific results. Talking about each item in the program in detail, ANAS corresponding member Aminagha Sadigov touched upon issues such as determining scientific priorities taking into account the tasks that the government has set for ANAS, transferring the center of gravity of management to scientific institutions during structural reforms, indexing labor while financing science, and applying the world practice in integrating science, education and economics. Then Aminagha Sadigov said that ten pilot projects will be implemented as part of the program.
Chairman of the Ganja Division of ANAS, academician Fuad Aliyev, head department of the Institute of Economics of ANAS, corresponding member of ANAS Shahbaz Muradov, head department of Baku State University, academician Vasif Babazadeh, head department of the Institute of Philosophy of ANAS Konul Bunyadzadeh, head Laboratory of the Institute of Control Systems of ANAS corresponding member of ANAS Akif Musayev and deputy director of the Institute of Microbiology of ANAS for science, corresponding member ANAS Panah Muradov, who expressed their confidence that the program will make a significant contribution to the development of the Academy.
The issue of amendments to the Charter of ANAS was also discussed at the event. Vice President of ANAS, academician Isa Habibbayli said that the Charter of ANAS is the main normative and legal document regulating the activity of the Academy. He said that the first Charter of ANAS in the years of independence was approved by national leader of our people Heydar Aliyev in 2003, and then in 2014 it was substantially revised. This document has played an exceptional role in the development of the Academy over the years of independence.
Academician Isa Habibbayli noted the need for amendments to the Charter in connection with the adoption of the Law of the Republic of Azerbaijan on Science in 2016, as well as improvement of the Academy's activity.
The document contains specific items related to entrepreneurship and innovation activities, which determines new scientific directions such as definition of income from entrepreneurship in the field of science, improving the social status of the Academy staff and the development of this scientific institution etc.