AMEA-da “Nəsimi ili”nin yekunlarına həsr olunan elmi konfrans keçirilib
Yanvarın 13-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Humanitar Elmlər Bölməsinin təşkilatçılığı ilə “Nəsimi ili”nin yekunlarına həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Nəsimiyə həsr olunan nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış olub.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi və 2019-cu ilin Azərbaycan Respublikasında “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında sərəncamlarını xatırladıb. Qeyd edib ki, bu sərəncamlar müstəqillik şəraitində insanlarda Nəsimi ideyaları əsasında azərbaycançılıq təfəkkürünün inkişaf etdirilməsi, dahi sənətkarın dünyaya tanıdılması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Müvafiq sərəncamlarla ölkəmizdə, eləcə də onun hüdudlarından kənarda Azərbaycanın mütəfəkkir şairi Nəsiminin 650 illik yubileyi və “Nəsimi ili” ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilib. Bu istiqamətdə ölkəmizdə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən keçirilən Nəsimi - şeir, incəsənət və mənəviyyat festivallarını xüsusi qeyd etmək lazımdır.
Alim bildirib ki, hələ sovet dövründə ulu öndər Heydər Əliyevin qərarı ilə ölkəmizdə ilk dəfə Nəsiminin heykəli ucaldılıb, Bakıda rayonlardan və metrostansiyalardan birinə şairin adı verilib. Həmçinin Nəsiminin vəfatının 600 illiyinin UNESKO-da təntənəli şəkildə keçirilməsi Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği, Nəsiminin dünyaya təqdim olunması baxımından böyük rol oynayıb. İsa Həbibbəyli Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunan “Ey Nəsimi, cahanı tutdu sözün...” mövzusunda keçirilən II beynəlxalq elmi konfransı da xatırladıb, tədbirdə xarici və yerli alimlərin iştirak etdiyini deyib.
Birinci vitse-prezident “Nəsimi ili” çərçivəsində Humanitar Elmlər Bölməsinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatlarda silsilə konfransların, elmi sessiyaların keçirildiyini, mətbuatda Nəsimi yaradıcılığının təbliğ edildiyini bildirib. O, ötən il AMEA əməkdaşları tərəfindən böyük mütəfəkkirə həsr olunan 36 kitabın, 13 monoqrafiyanın nəşr olunduğunu, ədibin əsərlərinin 18 dilə tərcümə edildiyini diqqətə çatdırıb. İsa Həbibbəyli şairin yaradıcılığının araşdırılmasında Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən də ortaya dəyərli elmi tədqiqatların qoyulduğunu deyib. Vurğulayıb ki, Nəsimiyə həsr olunan çoxlu sayda fundamental əsərlərin, elmi araşdırmaların meydana gəlməsi dövlətimiz və alimlərimiz tərəfindən dahi şairin yaradıcılığına verilən böyük qiymətin təzahürüdür.
Daha sonra Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli mütəfəkkir şairin zəngin ədəbi irsindən, Azərbaycan ədəbiyyatında mövqeyindən danışıb. Bildirib ki, İmadəddin Nəsimi Azərbaycan dilinin saflığı, milli zəmində inkişafı və təşəkkülü uğrunda ardıcıl, mütəşəkkil şəkildə mübarizə aparan və bu mücadilədə canından keçən əsl xalq qəhrəmanı, həm də böyük cəsarət sahibi idi. Bu mənada dahi şairin zəngin irsi hər zaman aktual olaraq qalacaq, yaradıcılığı araşdırılacaq.
Tədbirdə çıxış edən Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Nəsimi irsinin təsir dairəsindən söz açıb. O, tarixə nəzər salaraq sovet dövründə Nəsiminin 600 illik yubileyi ərəfəsində görülən işlərdən danışıb. Azərbaycan ədəbiyyatşünaslarının tədqiqatlarını qeyd edən alim həmin dövrdə Nəsimi yaradıcılığı ilə bağlı ölkəmizin mədəni mühitində bir çox işlərin görüldüyünü deyib.
Akademik R.Hüseynov 2017-ci ilin may ayında Parisdə UNESCO-nun baş qərargahında Nəsiminin vəfatının 600 illiyinin qeyd edilməsini və 2018-ci ilin sentyabr ayında ölkəmizdə Nəsimi şeir, incəsənət və mənəviyyat festivalının təntənəli şəkildə keçirilməsini ölməz şairin xatirəsinə dərin ehtiramın ifadəsi kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, Nəsimi mahiyyəti, düşüncəsi, fəlsəfəsi etibarilə insan ruhunun azadlığı deməkdir.
“Nəsiminin dünyası bugün bütün Yer kürəsini əhatə edir” – deyə bildirən R.Hüseynov ötən il Nəsimi ilə bağlı tarixdə qalacaq mühüm işlərin həyata keçirildiyini söyləyib. Bildirib ki, “Nəsimi ili” dahi şairin və digər klassiklərimizin irsinin daha dərindən öyrənilməsinə və araşdırılmasına təkan verib. Bu ilin nəticələri göstərib ki, klassiklərimizə daha da yaxınlaşmalı, onları miqyaslı şəkildə bütün yönləri ilə dərindən öyrənməliyik.
Rafael Hüseynov qarşıdakı illərdə Nəsiminin anadilli “Divan”ını nəşr və təhlil etməyin zəruriliyini bildirib.
Tədbirdə akademik Möhsün Nağısoylu, professor Qəzənfər Paşayev, filologiya üzrə elmlər doktoru Mahirə Quliyeva və digər çıxış edənlər “Nəsimi ili” çərçivəsində AMEA-da görülən işləri yüksək dəyərləndiriblər.
Sonda il ərzində AMEA-da Nəsimi ilə bağlı nəşr olunan kitabların müəlliflərinə Fəxri fərman və təşəkkürnamələr təqdim edilib.

В НАНА прошла научная конференция, посвященная итогам "Года Насими"
13 января в конференц-зале Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА при организации Отделения гуманитарных наук состоялась научная конференция, посвященная итогам «Года Насими».
Сначала состоялся осмотр выставки, посвященной Насими.
Открывая мероприятие, первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли напомнил о распоряжениях Президента Ильхама Алиева о праздновании 650-летия великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими и объявлении 2019 года «Годом Насими» в Азербайджанской Республике. Он отметил, что эти распоряжения имеют большое значение с точки зрения развития у нашего народа идеологии азербайджанства на основе идей Насими в контексте независимости, а также популяризации творчества гениального мастера слова во всем мире. В соответствии с распоряжениями в стране и за ее пределами был проведен ряд мероприятий в связи с 650-летием великого азербайджанского поэта Насими и "Годом Насими". В этой связи стоит особо упомянуть Фестиваль поэзии, искусства и нравственности – Насими, организованный Фондом Гейдара Алиева в нашей стране.
По словам ученого, памятник Насими впервые был установлен в нашей стране по решению великого лидера Гейдара Алиева в советский период, а один из районов и станций метро в Баку был назван в честь поэта. Кроме того, торжественное мероприятие по случаю 600-летия со дня смерти Насими в ЮНЕСКО сыграло важную роль в пропаганде азербайджанской культуры и представлении Насими всему миру. Иса Габиббейли также напомнил о II Международной научной конференции: «О Насими, твое слово покорило весь мир ...», посвященной 650-летию Насими.
Первый вице-президент сказал, что в рамках «Года Насими» в научных учреждениях и организациях, входящих в состав Отделения гуманитарных наук, была проведена серия конференций и научных сессий. Он отметил, что в прошлом году сотрудниками НАНА были изданы 36 книг и 13 монографий, посвященных великому мыслителю, а произведения поэта были переведены на 18 языков. Иса Габиббейли сказал, что Институтом литературы также были проведены ценные научные исследования в области изучения творчества поэта. Он отметил, что появление многочисленных фундаментальных трудов и научных исследований, посвященных Насими, является проявлением высокой оценки к творчеству великого поэта со стороны государства и отечественных ученых.
Далее директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули академик Теймур Керимли рассказал о богатом литературном наследии мыслителя, его положении в азербайджанской литературе. Он сказал, что Имадеддин Насими был настоящим национальным героем, боровшимся за чистоту азербайджанского языка, его развитие и организацию на национальной почве. В этом смысле богатое наследие гениального поэта всегда будет актуальным, а его творчество будет объектом исследований.
Выступая на мероприятии, директор Национального музея азербайджанской литературы академик Рафаэль Гусейнов рассказал о круге влиянии наследия Насими. Он рассказал о работах, проделанных накануне 600-летия Насими в советское время. Особо отметив исследования азербайджанских литературоведов, ученый сказал, что в то время в культурной среде нашей страны была проделана большая работа в связи с изучением творчества Насими.
Академик Р.Гусейнов отметил, что проведение 600-й годовщины смерти Насими в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже в мае 2017 года и торжественное празднование Фестиваля поэзии, искусства и нравственности - Насими в сентябре 2018 года в нашей стране являются проявлением глубокого уважения к памяти бессмертного поэта.
Докладчик отметил, что «Год Насими» дал импульс дальнейшему изучению и исследованию наследия великого поэта и других классиков. Итоги этого года показали, что нам нужно приблизиться к нашей классике и тщательно изучить ее во всех аспектах.
Рафаэль Гусейнов подчеркнул необходимость издания и анализа «Дивана» Насими на родном языке в ближайшие годы.
На мероприятии академик Мохсун Нагысойлу, профессор Газанфар Пашаев, доктор филологических наук Махира Гулиева и другие докладчики высоко оценили работу, проделанную в НАНА в рамках «Года Насими».
В заключение авторам книг, изданных в НАНА в связи с Насими, были вручены почетные грамоты и благодарности.