Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının yeni tərkibi müəyyənləşib
Nazirlər Kabineti “Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının yaradılması haqqında” qərarında dəyişiklik edib.
Baş Nazir Əli Əsədov bu barədə Qərar imzalayıb.
Qərara görə, “Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının yaradılması haqqında” Nazirlər Kabinetinin 2018-ci il 20 fevral tarixli qərarı ilə yaradılmış Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının yeni tərkibi aşağıdakı redaksiyada müəyyənləşib:
Şuranın sədri:
Ramiz Mehdiyev - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik
Şuranın sədr müavini:
Dilqəm Tağıyev - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik
Şuranın məsul katibi:
Əminağa Sadıqov - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik-katibi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü
Şuranın üzvləri:
İsa Həbibbəyli - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birinci vitse-prezidenti, akademik
İbrahim Quliyev - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birinci vitse-prezidenti, akademik
Nərgiz Paşayeva - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik
Rasim Əliquliyev - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik
Arif Paşayev - Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik
Xoşbəxt Yusifzadə - Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik
İsmayıl Hacıyev - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Naxçıvan bölməsinin sədri, akademik
Fuad Əliyev - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Gəncə bölməsinin sədri, akademik
Əhliman Əmiraslanov - Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkoloji Klinikasının direktoru, akademik
Rəfail Mirzəyev - Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar nazirinin birinci müavini
Rahim Əliyev - Azərbaycan Respublikası Səhiyyə nazirinin müavini
Rauf Hacıyev - Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini, biologiya elmləri doktoru
Sevinc Həsənova - Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat nazirinin müavini
Firudin Qurbanov - Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru
Sevda Məmmədəliyeva - Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin müavini, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü
Elçin Zeynalov - Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı nazirinin müavini, texnika elmləri doktoru
Elmir Vəlizadə - Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini
Rövşən Əhmədov - Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi nazirinin müşaviri
İqbal Babayev - Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin müavini, general-mayor, texnika elmləri doktoru
Heydər Piriyev - Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasının rəisi, general-leytenant
Ceyhun Salmanov - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi sədrinin müavini
Balarəhim Quliyev - Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sədrinin müavini
Rövşən Rüstəmov - “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti sədrinin müavini.
Nazirlər Kabinetinin digər qərarı ilə “Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası haqqında Əsasnamə”də də dəyişiklik edilib. Dəyişikliyə əsasən, Şuranın tərkibi 15 nəfərdən 26 nəfərə qaldırılıb.

Определен новый состав Совета по координации научных исследований
Кабинет министров внес изменения в постановление «О создании Совета по координации научных исследований в Азербайджанской Республике».
Премьер-министр Али Асадов подписал постановление об этом.
Новый состав редакции Совета по координации научных исследований в Азербайджанской Республике, учрежденного в соответствии с постановлением Кабинета министров от 20 февраля 2018 года «О создании Совета по координации научных исследований в Азербайджанской Республике», определен в следующем порядке:
Председатель Совета:
Рамиз Мехтиев - Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик
Заместитель председателя Совета:
Дилгам Тагиев - вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, академик
Ответственный секретарь Совета:
Аминага Садыгов - академик-секретарь Национальной академии наук Азербайджана, член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана
Члены Совета:
Иса Габиббейли - первый вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, академик
Ибрагим Гулиев - первый вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, академик
Наргиз Пашаева - вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, академик
Расим Алгулиев - вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, академик
Ариф Пашаев - ректор Национальной авиационной академии, академик
Хошбахт Юсифзаде - первый вице-президент Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, академик
Исмаил Гаджиев - председатель Нахчыванского отделения Национальной академии наук Азербайджана, академик
Фуад Алиев - председатель Гянджинского отделения Национальной академии наук Азербайджана, академик
Ахлиман Амирасланов - директор Онкологической клиники Азербайджанского медицинского университета, академик
Рафаил Мирзаев - первый заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики
Рагим Алиев - заместитель министра здравоохранения Азербайджанской Республики
Рауф Гаджиев - заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, доктор биологических наук
Севиндж Гасанова - заместитель министра экономики Азербайджанской Республики
Фирудин Гурбанов - заместитель министра образования Азербайджанской Республики, доктор философии по экономике
Севда Мамедалиева - заместитель министра культуры Азербайджанской Республики, член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана
Эльчин Зейналов - заместитель министра сельского хозяйства Азербайджанской Республики, доктор технических наук
Эльмир Велизаде - заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики
Ровшан Ахмедов - советник министра оборонной промышленности Азербайджанской Республики
Игбал Бабаев - заместитель председателя Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики, генерал-майор, доктор технических наук
Гейдар Пириев - начальник Военной академии Вооруженных сил Азербайджанской Республики, генерал-лейтенант
Джейхун Салманов - заместитель председателя Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики
Баларахим Гулиев - заместитель председателя Агентства по безопасности пищевых продуктов Азербайджанской Республики
Ровшан Рустамов - заместитель председателя Правления Открытого Акционерного Общества “Azərkosmos”.
Другим постановление Кабинета министров было также внесено изменение в Положении о Совете по координации научных исследований». Согласно поправке, состав Совет повышен с 15 до 26 человек.