Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Yan 31, 2020 | 17:47 / Rəsmi sənədlər
2020-ci ilin may ayında Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük dramaturq, nasir, publisist və teatr təşkilatçısı, tanınmış ictimai xadim Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin anadan olmasının 150 illiyi tamam olur.
Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev öz məşhur sələflərinin ədəbi ənənələrinin layiqli davamçısı və geniş erudisiyaya malik müasir dünyagörüşlü maarifpərvər ziyalı kimi çoxşaxəli fəaliyyət göstərmiş, Azərbaycan realist ədəbiyyatını və maarifçi-demokratik fikrini yeni mərhələyə qaldıraraq milli düşüncənin inkişafında əhəmiyyətli rol oynamışdır. Ustad sənətkarın dramaturji irsi ölkəmizdə teatr mədəniyyətinin yüksəlişinə yol açmışdır. Onun canlı həyat lövhələri ilə son dərəcə zəngin hekayələri nəsr tariximizin ən qiymətli nümunələri sırasında xüsusi yer tutur. Vətənpərvər ədib sevdiyi və təmənnasız xidmətində dayandığı xalqın arzu və istəklərini əsərlərində dolğun əks etdirmiş, maarifçiliyin alovlu təbliğatçısı olaraq daim mədəni oyanışa və tərəqqiyə səsləmişdir. Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev Azərbaycanın ictimai həyatında fəal iştirak etmiş və sosial-mədəni quruculuq işlərində yorulmadan çalışmışdır.
Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin adının UNESKO-nun 2020–2021-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri siyahısına daxil edilməsi çoxəsrlik ədəbiyyatımızın parlaq siması olan ədibin mənəvi sərvətlərimizi və ali ümumbəşəri dəyərləri özündə təcəssüm etdirən humanist ruhlu yaradıcılığının lazımınca və yüksək qiymətləndirilməsinin aydın təzahürüdür.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan xalqının ədəbi-bədii və mədəni-ictimai fikir xəzinəsinə töhfələr bəxş etmiş qüdrətli söz ustası Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illiyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, böyük ədib Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the 150th anniversary of Abdurrahim bey Hagverdiyev
Jan 31, 2020 | 17:47 / Official documents
In May 2020, marks the 150th anniversary of the birth of an outstanding representative of Azerbaijani literature, a prominent playwright, prose writer, publicist and theater organizer, well-known public figure Abdurrahim bey Hagverdiyev.
Abdurrahim bey Hagverdiyev carried out multifaceted activities as a worthy successor of the literary traditions of his famous predecessors, an intellectual who possessed wide erudition and a modern worldview, raising Azerbaijani realistic literature and educational democratic thought to a new level, played a significant role in the development of national consciousness. The dramatic heritage of the master paved the way for the progress of theatrical culture in our country. His rich stories of real life take a special place among the most valuable examples of our prose. The patriot writer fully reflected in his works the desires and aspirations of the people who loved and served for free, as an ardent educator of enlightenment, he always called for cultural awakening and progress. Abdurrahim bey Hagverdiyev took an active part in the public life of Azerbaijan, worked tirelessly in the field of socio-cultural creation.
The inclusion of the name Abdurrahim bey Hagverdiyev in the list of anniversaries of prominent persons and significant events of UNESCO for 2020-2021 is a clear manifestation of the well-deserved and high appreciation of the work of the humanist writer as a bright personality of our centuries-old literature, embodying our spiritual and highest universal values.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the 150th anniversary of the mighty master of the word Abdurrahim bey Hagverdiyev, who has contributed to the treasury of literary, artistic, cultural and social thought of the Azerbaijani people, I decide:
1. The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, together with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan National Academy of Sciences, taking into account the proposals of the Azerbaijan Writers’ Union to prepare and implement an action plan related to the 150th anniversary of the outstanding writer Abdurrahim bey Hagverdiyev.