Muzeydə “Klassik Azərbaycan ədəbiyyatında gənclik” mövzusunda ədəbi-bədii tədbir keçirilib + Foto
Fevralın 3-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Gənclər Günü münasibətilə “Klassik Azərbaycan ədəbiyyatında gənclik” mövzusunda ədəbi-bədii tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov ölkəmizdə həyata keçirilən gənclər siyasətindən, dövlətimizin bu sahəyə diqqət və qayğısından danışıb. Bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin müvafiq Fərmanı ilə 1997-ci ildən ölkəmizdə fevralın 2-si “Azərbaycan Gəncləri Günü” kimi qeyd olunur. Alimin sözlərinə görə, ulu öndərin gəncliyə və gənclərə etimadı bu gün artıq öz təsdiqini tapmaqdadır. Bu siyasətin nəticəsidir ki, hazırda respublikamızda idarəetmə bacarığı ilə seçilən intellektual, geniş dünyagörüşlü bir nəsil yetişməkdədir.
Akademik R.Hüseynov Azərbaycan dilinin saflığının qorunub saxlanılmasında gənclərin rolundan danışaraq, dilimizin mövcud təhlükələrdən uzaqlaşdırılması və gələcək nəsillərə ötürülməsində onların üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü bildirib. O, idman sahəsində qazanılan uğurlardan da bəhs edərək, gənclər sayəsində ölkəmizin bu sahədə dünya səviyyəsində böyük uğurlara imza atdığını vurğulayıb.
Muzey direktoru savadlı və intellektual Azərbaycan gəncliyinin yetişdirilməsində orta və ali təhsil müəssisələrinin rolundan danışıb, dünyanın müxtəlif ölkələrində müvəffəqiyyət qazanmış gənc alimlərimizin ölkəmizə qayıdaraq Azərbaycan elminə töhfələr verməsinin vacibliyini qeyd edib.
Daha sonra “Gəncliyə münasibətin Cavid düsturu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən akademik R.Hüseynov Azərbaycanın dahi klassiklərindən olan Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi, Məhsəti Gəncəvi və digərlərinin gənc yaşlarından ədəbiyyatla məşğul olmağa başladıqlarını və əsərlərində gənclərə dəyərli nəsihətlər verdiklərini diqqətə çatdırıb.
Akademik R.Hüseynov XX əsrin böyük şair və dramaturqlarından olan Hüseyn Cavidin gənc ikən həyata baxışı və düşüncə tərzi ilə yaşıdlarından irəlidə olduğunu, yaradıcılığında gənclik mövzusuna xüsusi yer verdiyini bildirib. Muzey direktoru ədibin gənclərə həsr olunmuş şeirlərindən nümunələr səsləndirərək, dahi mütəfəkkirin gənc nəslə böyük ümidlə baxdığını, onların gələcəyini hər zaman parlaq görmək arzusunda olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, hazırda ölkəmizdə gənclərin inkişafı üçün hər cür şərait yaradılıb, H.Cavidin görmək istədiyi gəncliyin yetişdirilməsi istiqamətində mühüm işlər görülüb.
Tədbirdə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Eşqanə Babayeva, muzeyin doktorantları Natavan Bağırova, Fatimə Süleymanova və digərləri çıxış edərək Azərbaycanda həyata keçirilən gənclər siyasətindən və bu istiqamətdə AMEA-da və aparılan islahatlardan danışıblar.
Daha sonra tədbir bədii hissə ilə davam edib. Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində fəaliyyət göstərən İncəsənət Gimnaziyasının şagirdləri, həmçinin Bakı şəhəri 3 saylı Uşaq Gənclər İnkişaf Mərkəzinin “Azəri İnciləri” vokal qrupu konsert proqramı ilə çıxış edib.
Sonda elmi və ictimai fəaliyyətlərinə görə fərqlənən muzeyin Gənc alim və mütəxəssislər şurasının bir qrup üzvünə sertifikatlar təqdim olunub.

"Youth in Classical Azerbaijan Literature" literary-art event held at the Museum + Photo
On February 3, National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi, a literary-art event on topic "Youth in Classical Azerbaijani Literature" was held.
Opening the event, director of the museum academician Rafael Huseynov spoke about the youth policy implemented in our country and attention and care of our state in this area. He said that February 2 is celebrated as the Day of Azerbaijani Youth in our country by the relevant decree of the national leader Heydar Aliyev.
Speaking about the role of young people in preserving the purity of the Azerbaijani language, academician R. Huseynov said that they had an important task to distance our language from existing threats and pass it on to future generations.
The director of the museum spoke about the role of secondary and higher education institutions in the educated and intellectual Azerbaijani youth and stressed the importance of returning young scientists who have succeeded in various countries around the world to contribute to Azerbaijani science.
Then, R.Huseynov delivered a lecture on "The Javid's Formula for Youth attitude" and gave valuable advice to young people in the works of Nizami Ganjavi, Imadaddin Nasimi, Mahsati Ganjavi and others, great classics of Azerbaijan.
Academician R. Huseynov said that Huseyn Javid, one of the greatest poets and playwrights of the 20th century, was ahead of his age in life and thinking, giving his youth a special place in his creativity.
Speaking at the event, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, Doctor of Philosophy Eshgana Babayeva, doctoral students of the museum Natavan Baghirova, Fatima Suleymanova and others spoke about the youth policy implemented in Azerbaijan and reforms carried out in the ANAS.
Then the event continued with artistic part. Students of the Gymnasium of Arts, operating under the National Conservatory of Azerbaijan, as well as the Azeri Pearls vocal group of the Children's Youth Development Center # 3 in Baku gave a concert.
Finally, museum employees, distinguished for its scientific and social activities, were presented certificates.