“Elm” qəzetinin yeni sayında maraqlı məqalələr yer alıb
Çoxsaylı nəşrlər sırasında özünəməxsus yeri olan və öz dəst-xətti ilə seçilən qəzetin ilk səhifəsində AMEA Rəyasət Heyətində Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, eləcə də Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədovla keçirilən görüşlər yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin Yüksək Texnologiyalar Parkına ziyarəti, "Möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin fəaliyyəti görkəmli siyasi xadim, akademik Ramiz Mehdiyevin təqdimatında" adlı məqalə, Kimya, Humanitar, Biologiya və Tibb Elmləri, Gəncə bölmələrinin, eləcə də Şəki və Lənkəran Regional Elmi mərkəzlərinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərinə dair hesabatları, eləcə də yeni təyinatlar barədə məlumatlar verilib. Həmçinin YAP AMEA Rəyasət Heyəti ilk ərazi təşkilatının iclası və "Elmi Kadrlar" Milli İnformasiya Sisteminin təqdimatı haqqında material əks olunub.
Bundan əlavə, elmi ictimaiyyətin nümayəndələrinin Şəhidlər xiyabanına ziyarəti, Milli Oftalmologiya Mərkəzinin Səyyar Klinikasının AMEA-da keçirdiyi tibbi aksiya, Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişilməsinə dair aparılan tədqiqatlar, akademiyanın Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin iclası, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində AMEA-nın Ümumi yığıncağından irəli gələn məsələlərlə bağlı tədbir, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Elmi şurasının iclası qəzetin altıncı səhifəsində oxucuya təqdim edilir.
Qəzetin yeddi-səkkizinci səhifələrində akademiklər Ramiz Məmmədov və Fuad Əliyevin 70, professor Kamandar Şərifovun isə 80 illik yubileylərinə həsr olunan materiallar, həmçinin Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu ilə müsahibə və elmi yeniliklərə dair xəbərlər yer alıb.
16 səhifəlik qəzetdə rus dilində məqalələr də əksini tapıb.
Qeyd edək ki, 1984-cü ildən nəşr olunmağa başlayan "Elm" qəzetinin baş redaktoru İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürovdur.

В новом номере газеты «Элм» опубликованы интересные статьи Фев 03, 2020 | 17:45 / Публикации
На первой странице газеты можно ознакомиться со статьями, посвященными встречам, прошедшим в Президиуме НАНА с министром труда и социальной защиты населения Сахилом Бабаевым и председателем Счетной палаты Вугаром Гульмамедовым.
На следующей странице газеты нашли свое отражение - визит президента НАНА академика Рамиза Мехтиева в Парк высоких технологий, статья «Деятельность уважаемого Президента Ильхама Алиева в интерпретации видного политического деятеля академика Рамиза Мехтиева», отчеты о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук, Отделения гуманитарных наук, Отделения биологических и медицинских наук, Гянджинского отделения, а также Шекинского и Лянкяранского региональных научных центров в 2019 году. Также нашли свое отражение материалы о первичной территориальной организации ПЕА Президиума НАНА и презентации Национальной информационной системы «Научные кадры».
На шестой странице газеты к вниманию читателей представлены визит представителей научного сообщества в Аллею шахидов, проведенная в НАНА медицинская акция Мобильной клиники Национального центра офтальмологии, исследования, посвященные уровню Каспийского моря, заседание президиума Нахчыванского отделения НАНА, мероприятие, прошедшее в Лянкяранском региональном научном центре в связи с задачами, поставленными в Общем собрании НАНА, заседание Ученого совета Шекинского регионального научного центра.
На седьмой-восьмой страницах газеты размещены статьи, посвященные 70-летию академиков Рамиза Мамедова и Фуада Алиева и 80-летию профессора Камандара Шарифова, а также интервью с директором Института языкознания академиком Мохсуном Нагысойлу, а также научные новости.
Газета также содержит статьи на русском языке.
Отметим, что главным редактором газеты «Элм», которая публикуется с 1984 года, является заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации доктор философии по филологии Агагусейн Шукуров.