“Elm” qəzetinin yeni sayında maraqlı məqalələr yer alıb
Çoxsaylı nəşrlər sırasında özünəməxsus yeri olan və öz dəst-xətti ilə seçilən qəzetin ilk səhifəsində AMEA Rəyasət Heyətində Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, eləcə də Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədovla keçirilən görüşlər yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin Yüksək Texnologiyalar Parkına ziyarəti, "Möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin fəaliyyəti görkəmli siyasi xadim, akademik Ramiz Mehdiyevin təqdimatında" adlı məqalə, Kimya, Humanitar, Biologiya və Tibb Elmləri, Gəncə bölmələrinin, eləcə də Şəki və Lənkəran Regional Elmi mərkəzlərinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərinə dair hesabatları, eləcə də yeni təyinatlar barədə məlumatlar verilib. Həmçinin YAP AMEA Rəyasət Heyəti ilk ərazi təşkilatının iclası və "Elmi Kadrlar" Milli İnformasiya Sisteminin təqdimatı haqqında material əks olunub.
Bundan əlavə, elmi ictimaiyyətin nümayəndələrinin Şəhidlər xiyabanına ziyarəti, Milli Oftalmologiya Mərkəzinin Səyyar Klinikasının AMEA-da keçirdiyi tibbi aksiya, Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişilməsinə dair aparılan tədqiqatlar, akademiyanın Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin iclası, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində AMEA-nın Ümumi yığıncağından irəli gələn məsələlərlə bağlı tədbir, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Elmi şurasının iclası qəzetin altıncı səhifəsində oxucuya təqdim edilir.
Qəzetin yeddi-səkkizinci səhifələrində akademiklər Ramiz Məmmədov və Fuad Əliyevin 70, professor Kamandar Şərifovun isə 80 illik yubileylərinə həsr olunan materiallar, həmçinin Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu ilə müsahibə və elmi yeniliklərə dair xəbərlər yer alıb.
16 səhifəlik qəzetdə rus dilində məqalələr də əksini tapıb.
Qeyd edək ki, 1984-cü ildən nəşr olunmağa başlayan "Elm" qəzetinin baş redaktoru İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürovdur.

“Elm” newspaper presents interesting articles
The next edition of the “Elm” newspaper, which is the printing organ of the Presidium of ANAS, was published.
On the first page of the newspaper, you can find articles on the meetings held in the Presidium of ANAS with the Minister of Labor and Social Protection of the Population Sahil Babayev and the Chairman of the Accounts Chamber Vugar Gulmammadov.
On the next page of the newspaper were reflected - the visit of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev to the High-Tech Park, the article “Activities of the distinguished President Ilham Aliyev in the interpretation of the prominent political figure of academician Ramiz Mehdiyev”, reports on the scientific and organizational activities of the Division of Chemical Sciences, Division of Humanities, Division of Biological and Medical Sciences, Ganja Division, as well as Sheki and Lankaran Regional Scientific Centers in 2019. Also were presented materials on the primary territorial organization of the NAP of the Presidium of ANAS and the presentation of the National Information System "Scientific Staff".
On the sixth page of the newspaper, pigrimage of the representatives of the scientific community to the Alley of Martyrs, the medical campaign of the Mobile Clinic of the National Center for Ophthalmology, research on the Caspian Sea level, a meeting of the presidium of the Nakhchivan Division of ANAS, an event held in the Lankaran Regional Scientific Center in connection with with the tasks set in the General Meeting of ANAS, a meeting of the Scientific Council of the Sheki Regional Scientific Center were taken place.
The seventh and eighth pages of the newspaper contain articles dedicated to the 70th anniversary of academicians Ramiz Mammadov and Fuad Aliyev and the 80th anniversary of Professor Kamandar Sharifov, as well as an interview with the director of the Institute of Linguistics, academician Mohsun Naghisoylu, as well as scientific news.
The newspaper also contains articles in Russian.
Note that, editor-in-chief of the newspaper "Elm", which has been published since 1984, is the head of the Department of Public Relations, Press and Information, Ph.D. in Philology, Aghahuseyn Shukurov.