AMEA-da Azərbaycan Əsilli Alimlərin Assosiasiyası yaradılacaq
AMEA Rəyasət Heyətinin fevralın 5-də keçirilmiş iclasında xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Əsilli Alimlərin Assosiasiyasının yaradılması məsələsi müzakirə olunub.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov bildirib ki, ölkələrarası əlaqələrin sürətli inkişafı, dünyada qlobal problemlərin mövcudluğu və elmi inteqrasiyanın getdikcə daha da genişlənməsi alimlərin ortaq fəaliyyətini şərtləndirir.
Hazırda dünyanın nüfuzlu elm və təhsil mərkəzlərində müxtəlif elm sahələrini təmsil edən çoxsaylı Azərbaycan əsilli görkəmli alimlərin fəaliyyət göstərdiyini deyən akademik-katib həmin alimlərlə elmi əlaqələrin qurulması, onların elmi potensialından və zəngin təcrübəsindən məqsədyönlü istifadə üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq Rəyasət Heyəti AMEA-da xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Əsilli Alimlərin Assosiasiyasının yaradılması haqqında qərar qəbul edib.

В НАНА будет создана Ассоциация ученых азербайджанского происхождения
На прошедшем 5 февраля заседании Президиума НАНА обсуждался вопрос о создании Ассоциации ученых азербайджанского происхождения, работающих за рубежом.
В своем выступлении по данному вопросу академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов сообщил, что ускоренное развитие связей между странами, наличие глобальных проблем в мире и все большее расширение интеграции наук обуславливают совместную деятельность ученых.
Отметив, что в настоящее время во многих ведущих научных и образовательных центрах мира работают ученые азербайджанского происхождения, которые представляют различные научные отрасли, академик-секретарь подчеркнул, что необходимо предпринять комплексные меры, нацеленные на налаживание научных связей с этими учеными и целенаправленное применение их научного потенциала и богатого опыта.
Учитывая вышеизложенное, Президиум НАНА принял решение о создании Ассоциации ученых азербайджанского происхождения, работающих за рубежом.