AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Gündəlikdə yer alan ilk məsələ ilə bağlı AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli danışıb. Akademiyanın 28 dekabr 2019-cu il tarixində keçirilmiş Ümumi yığıncağında AMEA-nın Nizamnaməsinin yeni redaksiyada qəbul olunduğunu xatırladan İsa Həbibbəyli Nizamnamə üzrə Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin (HİEB) yeni yaradılmış Elmi şurasının tərkibi haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə HİEB-in Elmi şurasının yeni tərkibi müavinlər – akademik Teymur Kərimli və akademik Nərgiz Axundova, eləcə də 14 nəfər tanınmış alimdən ibarət üzvlərlə təsdiqlənib.
Sonra “Elm və həyat” jurnalı barədə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli 1961-ci ildən nəşr olunan jurnalın dünyanın və Azərbaycanın görkəmli alimlərinə məxsus elmi əsərlərin nəticələrinin işıqlandırılması baxımından əhəmiyyətindən söz açıb. Akademik yarandığı ilk dövrlərdən “Elm və həyat”ın səhifələrində elmi nailiyyətlərin həyat və cəmiyyətin inkişafı ilə əlaqələndirilməsinə, gənc alimlərin apardığı tədqiqatların nəticələrinin təbliğinə geniş yer ayrıldığını nəzərə çatdırıb. Həmçinin jurnalın yüksək keyfiyyətli tərtibatda və müasir üslubda nəşr olunmasının zəruriliyini qeyd edib.
İclasda “Elm və həyat” jurnalının zəngin ənənələrinin müasir dövrün elmi-kütləvi nəşr tələblərinə uyğun, yüksək poliqrafik tərtibatda davam etdirilməsi məqsədilə redaksiya heyətinin yeni tərkibi təsdiq olunub.
Daha sonra akademik Fərəməz Maqsudovun 90, AMEA-nın müxbir üzvü Əziz Mirəhmədovun 100, AMEA-nın müxbir üzvü Yevgeni Paxomovun 140 və AMEA-nın müxbir üzvü Rəna Məmmədovanın 70 illik yubileylərinin keçirilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) Elmi şurasının tərkibi barədə çıxış edən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev bölmənin 15 yanvar 2020-ci il tarixində Ümumi yığıncağının keçirildiyini, gizli səsvermə nəticəsində YEB-in Elmi şurasının üzvlərinin seçildiyini bildirib. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə tərkib təsdiqlənib.
İslasda, həmçinin Kimya Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının tərkibi bərədə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının tərkibi ilə bağlı isə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək Elmi şuraların üzvlüyünə keçirilən seçkilərin nəticələri barədə məlumat veriblər.
Qərarla bölmələrin Elmi şuralarının yeni tərkibi təsdiqlənib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası “Qırmızı Kitabı”nın III nəşri üzrə iş proqramı haqqında akademik İradə Hüseynova çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın III nəşrinin Redaksiya heyəti tərəfindən 2020-2023-cü illəri əhatə edən iş proqramının hazırlandığını iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. Kitabın III nəşri üzrə 2020-2023-cü illəri əhatə edən iş proqramı ətrafında müzakirələr aparıldıqdan sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən proqram qəbul edilib. Bununla yanaşı, nəşrlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə müvafiq məsələlərin birgə müzakirəsinin təşkil edilməsi məqsədəuyğun hesab edilib. “Qırmızı Kitabı”n III nəşri ilə əlaqədar elmi-təşkilati, texniki, maliyyə və s. məsələlərin vaxtında və səmərəli həllini nəzərdə tutan multidissiplinar elmi-tədqiqat proqramının hazırlanması tövsiyə olunub.
İclasda, həmçinin “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin strukturu və ştat cədvəli haqqında məlumat verilib. Bu məsələ ilə bağlı AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov çıxış edərək qurumun yeni strukturunun müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırıldığını, perspektiv layihələrin reallaşdırılması üzrə məqsədyönlü işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, son zamanlar Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyətində baş verən müsbət dəyişikliklər gələcəkdə bu müəssisənin struktur vahidlərinin işinin daha da təkmilləşdirilməsinə gətirib çıxaracaq.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin struktur və ştat cədvəli təsdiqlənib.
Sonda kadr məsələsinə baxılıb. Akademik İbrahim Quliyev öz ərizəsiylə AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun direktoru vəzifəsindən azad edilib və institutun direktoru vəzifəsinin icrası akademik Fəxrəddin Qədirova həvalə edilib.

Meeting of the Presidium of ANAS
ANAS President academician Ramiz Mehdiyev opened the event and introduced the participants to the issues on the agenda of the meeting.
In connection with the first issue on the agenda, the first-vice president of ANAS, academician Isa Habibbayli, spoke and recalling the establishment of a new edition of the ANAS Charter at the General Meeting held on December 28, 2019, Academician Isa Habibbayli spoke about the composition of the newly created Scientific Council of the ANAS Division of Humanities.
The decision of the Presidium approved the new composition of the Academic Council of the Division of Humanities and Social Sciences, which includes academician Teymur Karimli and academician Nargiz Akhundova and 14 well-known scientists, was noted.
Speaking further in connection with the journal "Science and Life", academician Isa Habibbayli brought to the attention of those present that from the first days of publication, the journal, which began to be published in 1961, giving a wide place to cover in its pages the results of scientific works of prominent scientists of the world and Azerbaijan, coordination of these results with the development of life and society, the promotion of research results of young scientists, made a significant contribution to the development of science. The academician emphasized the importance of publishing a journal in high quality.
At the meeting, the new composition of the editorial board was approved in order to continue the rich traditions of the journal "Science and Life" in high print design in accordance with the requirements of popular science publications.
Then a decision was made regarding the 90th anniversary of Academician Faramaz Maksudov, the 100th anniversary of ANAS corresponding member Aziz Mirahmadov, the 140th anniversary of ANAS corresponding member Yevgeny Pakhomov and the 70th anniversary of ANAS corresponding member Rena Mammadova.
The first vice-president of ANAS academician Ibrahim Guliyev, speaking in connection with the composition of the Academic Council of the Division of Earth Sciences of ANAS, noted that as a result of a secret ballot held during the general meeting of the department on January 15, 2020, members of the People's Political Council were elected. The composition of the Council was approved by a decision of the Presidium.
The vice-president of ANAS academician Dilgam Tagiyev, spoke at the meeting in connection with the composition of the Scientific Council of the ANAS Division of Chemical Sciences and Irada Huseynova, vice-president of ANAS, spoke at the meeting of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences. The speakers informed about the results of the election of members of the Academic Councils.
By the decision of the Presidium, the new composition of the Academic Councils of the Division was approved.
Providing information on the work program of the 3rd edition of the Red Book of the Azerbaijan Republic academician Irada Huseynova brought to mind that, editorial board of the work program of the 3rd edition of the Red Book of the Azerbaijan Republic, covering 2020-2023, is being prepared. After discussions, the work program of the 3rd edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan covering the years 2020–2023 was adopted by the Presidium. In addition, it was considered advisable to organize joint discussions with the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan on relevant issues. It was recommended to develop an interdisciplinary research program that provides for scientific, organizational, technical, financial and other issues related to the 3rd edition of the Red Book.
ANAS academician - secretary, corresponding member Aminaga Sadigov delivered a lecture on another issue regarding the structure and staffing of the High Technology Park Limited Liability Company. He noted that the new structure of the LLC was brought into line with the requirements of the present, which will further improve the efficiency of the HTP structural units.
After discussions by the decision of the Presidium, the structure and staffing of High Technology Park of ANAS LLC were approved.
In conclusion, a number of personnel issues were considered. Academician Ibrahim Guliyev, at his own request, was dismissed from the post of director of the Institute of Oil and Gas of ANAS, academician Fakhraddin Gadirov was appointed to the position of acting director of the institute.