Apr 17, 2020 | 15:45 / Yubileylər
Aprelin 17-si Azərbaycan elminin parlaq nümayəndəsi, görkəmli ictimai-siyasi xadim, əsl vətənpərvər insan, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin doğum günüdür. Alim fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində Azərbaycan elmi, mədəniyyəti, təhsili və siyasətində silinməz izlər qoyub.
Akademik Ramiz Mehdiyev 1938-ci il aprelin 17-də Bakı şəhərində anadan olub. 1957-ci ildə - 19 yaşında Bakı Dənizçilik məktəbini bitirib. Daha sonra o, Azərbaycan Dövlət Unversitetinin Tarix fakültəsinə daxil olub. Alim əmək fəaliyyətinə 1965-ci ildə başlayıb, 1972-ci ildən Azərbaycan Dövlət Universitetində müəllim, baş müəllim vəzifələrində çalışıb. 1974-cü ildə Azərbaycan Kommunist Partiyası (KP) Mərkəzi Komitəsi (MK) aparatında Təbliğat və təşviqat şöbəsində mühazirəçi, 1976-cı ildən Azərbaycan KP MK Elm və tədris müəssisələri şöbəsinin müdir müavini kimi fəaliyyət göstərib. O, 1978-ci ildə Azərbaycan KP 26 Bakı komissarı adına Rayon Komitəsinin birinci katibi vəzifəsinə seçilib.
Görkəmli alim 1980-ci ildə Azərbaycan KP Mərkəzi Komitəsinin Elm və təhsil müəssisələri şöbəsinin müdiri, 1981-ci ildə isə Azərbaycan KP MK-nın Təşkilat-partiya işi şöbəsinin müdiri işləyib. Səmərəli fəaliyyəti nəzərə alınmaqla Ramiz Mehdiyev Azərbaycan KP MK-nın katibi vəzifəsinə təyin edilib.
O, 1988-1993-cü illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının İctimai-Siyasi Tədqiqatlar və İnformasiya İnstitutunun şöbə müdiri vəzifəsində çalışıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev tərəfindən 1994-cü ildə Prezidentin İcra Aparatının şöbə müdiri vəzifəsinə təyin olunub. 1995-ci ildən isə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri vəzifəsini icra etməyə başlayıb.
Görkəmli elm xadimi AR Prezidenti Administrasiyasına rəhbərlik etdiyi illər ərzində dünya siyasi arenasında ölkəmizin nüfuzunun artırılmasında, dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində, azərbaycançılıq ideologiyasının möhkəmləndirilməsində fəal iştirak edib, öz vəzifəsini şərəflə və məsuliyyətlə icra edib.
Ramiz Mehdiyev müstəqil Azərbaycanda dövlət quruculuğu məsələləri, milli dövlətçilik tarixi, cəmiyyətin müasir inkişafı, millətlərarası münasibətlər, modernləşmə və s. problemlərə həsr olunmuş 400-dən çox kitab və elmi məqalənin müəllifidir. Onun elmi əsərləri əsasən ölkənin modernləşmə və dayanıqlı inkişafının konsepsiyası, dövlət ideologiyasının elmi-fəlsəfi əsaslarının işlənilməsi, cəmiyyət və dövlət həyatının fəlsəfəsi və digər mühüm elmi ictimai əhəmiyyət kəsb edən məsələlərə həsr olunub.
Çoxillik və səmərəli fəaliyyətinə görə akademik Ramiz Mehdiyev “Qırmızı Əmək Bayrağı”, “İstiqlal” ordeni (2008), “Şərəf” ordeni (2013), “Şöhrət” ordeni (2018) eləcə də “Heydər Əliyev” ordeni (2019) ilə təltif edilib.
23 oktyabr 2019-cu il tarixdə AMEA-nın Ümumi yığıncağında akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın prezidenti seçilib. Görkəmli alim Akademiyaya rəhbərlik etməyə başladığı gündən bu elm ocağının fəaliyyətində yeni bir səhifə açılıb. AMEA-nın strukturunun əsaslı olaraq təkmilləşdirilməsi, idarəetmə sisteminin modernləşdirilməsi, qurumun fəaliyyətinin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində konkret addımlar atılıb.
AMEA-nın prezidenti qısa müddət ərzində Akademiyanın fəaliyyətinin optimallaşdırılması ilə bağlı düşünülmüş işlər görüb, Azərbaycan elminin prioritet istiqamətlərinə yenidən baxılması, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması və müasir elmin inkişaf tendensiyalarının diqqətdə saxlanılmasını əsas hədəflər kimi müəyyənləşdirib. Akademikin son aylar ərzində qəbul etdiyi məqsədyönlü qərarlar, imzaladığı sərəncamlar AMEA-nın yaxın perspektivdəki inkişafının təməlini təşkil edir.
Hazırda Akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması və innovasiya fəaliyyətinin gücləndirilməsi, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi, multidissiplinar tədqiqatların aparılması üçün köklü islahatlar aparılır, eləcə də yeni elmi əməkdaşlıqların təşkili məqsədilə səmərəli görüşlər keçirilir.
R.Mehdiyev elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması, elmin normativ-hüquqi bazası və informasiya təminatının gücləndirilməsi, eləcə də fundamental və tətbiqi tədqiqatların gücləndirilməsi ilə bağlı məsələləri də diqqət mərkəzində saxlayır.
Azərbaycan elminin görkəmli simasını doğum günü münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, Azərbaycan elminin inkişafı ilə bağlı strateji hədəflərin həyata keçirilməsində uğurlar arzu edirik!

Сегодня день рождения академика Рамиза Мехтиева
17 апреля - день рождения яркого представителя азербайджанской науки, видного общественно-политического деятеля, настоящего патриота, президента НАНА академика Рамиза Мехтиева. За годы своей деятельности ученый оставил неизгладимые следы в науке, культуре, образовании и политике Азербайджана.
Академик Рамиз Мехтиев родился 17 апреля 1938 года в городе Баку. В 1957 году в возрасте 19 лет окончил Бакинскую мореходную школу. Затем поступил на исторический факультет Азербайджанского государственного университета. Ученый начал трудовую деятельность в 1965 году, а с 1972 года работал преподавателем и старшим преподавателем в Азербайджанском государственном университете. В 1974 году работал лектором в Отделе пропаганды и агитации аппарата Центрального комитета (ЦК) Коммунистической партии (КП) Азербайджана, а с 1976 года работал заместителем руководителя Отдела науки и учебных заведений ЦК КП Азербайджана. В 1978 году он был избран первым секретарем райкома Компартии Азербайджана имени 26 Бакинских комиссаров.
В 1980 году видный ученый работал заведующим Отделом науки и учебных заведений ЦК Компартии Азербайджана, а в 1981 году - заведующим Отделом организационных и партийных вопросов ЦК Компартии Азербайджана. Учитывая его эффективную деятельность, Рамиз Мехтиев был назначен секретарем ЦК Компартии Азербайджана.
В 1988-1993 годах он работал заведующим отделом Института социально-политических исследований и информации Академии наук Азербайджана. В 1994 году Президентом Гейдаром Алиевым он был назначен завотделом Исполнительного аппарата Президента. В 1995 году был назначен главой Администрации Президента Азербайджанской Республики.
За годы руководства Администрацией Президента Азербайджанской Республики видный ученый принимал активное участие в повышении престижа страны на мировой политической арене, успешной реализации государственной политики, укреплении идеологии азербайджанства, выполнил своих обязанности с честью и ответственностью.
Рамиз Мехтиев является автором более 400 книг и научных статей по вопросам государственного строительства в независимом Азербайджане, истории национальной государственности, современному развитию общества, международным отношениям, модернизация и др. Его научные труды в основном посвящены концепции модернизации и устойчивого развития страны, разработке научных и философских основ государственной идеологии, философии общества и государственной жизни и другим важным вопросам научного и общественного значения.
За многолетнюю и плодотворную деятельность академик Рамиз Мехтиев был награжден орденом «Трудового Красного Знамени», Орденом «Истиглал» (2008 г.), Орденом «Шараф» (2013 г.), Орденом «Шохрат» (2018 г.) и Орденом «Гейдар Алиев» (2019 г.). ,
23 октября 2019 года на Общем собрании НАНА академик Рамиз Мехтиев был избран президентом НАНА. Со дня, когда выдающийся ученый стал руководить Академией, открылась новая страница в деятельности этого научного центра. Были предприняты конкретные шаги для кардинального улучшения структуры НАНА, модернизации системы управления, адаптации деятельности учреждения к требованиям современности, интеграции азербайджанской науки в мировую науку.
Президентом НАНА за короткое время проделана целенаправленная работа по оптимизации деятельности Академии. Рассмотрение приоритетных направлений азербайджанской науки, подготовка высококвалифицированных кадров, а также акцент на основные тенденции развития современной науки были определены как главные цели. Целенаправленные решения, принятые академиком в последние месяцы, и подписанные им распоряжения составляют основу развития НАНА на ближайшую перспективу.
В настоящее время в Академии проводятся радикальные реформы, направленные на укрепление коммерциализации и инновационной деятельности науки, расширение международных связей, проведение междисциплинарных исследований, а также проводятся эффективные встречи для организации новых научных сотрудничеств.
Р.Мехтиев также держит в центре внимания улучшение социального обеспечения научных сотрудников, укрепление нормативно-правовой базы и информационное обеспечение науки, а также укрепление фундаментальных и прикладных исследований.
Поздравляем выдающегося деятеля азербайджанской науки с днем рождения и желаем ему крепкого здоровья и успехов в реализации стратегических целей для развития азербайджанской науки!