Elm, texnika, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatları Komissiyasının məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Elm, texnika, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatları Komissiyası bildirir ki, 2020-ci ilin Dövlət Mükafatlarına aşağıdakı işlər təqdim edilmişdir:
Elm sahəsi üzrə:
1. Əsgər Zeynalov – “Fransız ədəbiyyatına aid silsilə əsərlər”
Azərbaycan Dillər Universiteti təqdim etmişdir.
2. Elmira Ramazanova, Vasif Əliyev, İbrahim Həbibov – “Təbii və səmt qazların energetik halı” (Almaniyada nəşr olunmuş kitab).
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin “Neftin, qazın geotexnoloji problemləri və kimya” Elmi-Tədqiqat İnstitutu təqdim etmişdir.
3. Mehman Süleymanov – “Azərbaycan Ordusunun tarixi” (beşcildlik).
Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyası təqdim etmişdir.
4. İradə Ələsgərova – “Azərbaycan kitabının bədii və texniki tərtibatı tarixi”.
Odlar Yurdu Universiteti təqdim etmişdir.
5. Fəxrəddin Qədirov, Dadaş Hüseynov, Pərviz Məmmədov, Arif İsmayılzadə, Tələt Kəngərli, Qurban Yetirmişli, Cəbrayıl Azadəliyev, Muxtar Rüstəmov, Rahid Rəhmanov, Solmaz Vəlizadə - “Azərbaycan ərazisinin geologiyası və faydalı qazıntıları” (silsilə əsərlər).
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Geologiya və Geofizika İnstitutu təqdim etmişdir.
6. Vasif Babazadə, Şəhla Abdullayeva -“Azərbaycanın mineral-xammal resurslarının kompleks tədqiqinə həsr olunmuş silsilə əsərlər”.
Bakı Dövlət Universiteti təqdim etmişdir.
7. Şahbaz Muradov – “Ulu öndər Heydər Əliyevin inkişaf strategiyasının təntənəsi: tənəzzüldən tərəqqiyə yüksələn 50 illik çətin yolun sosial-iqtisadi nəticələri”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutu təqdim etmişdir.
8. Qüdrət Kəlbəliyev, Dilqəm Tağıyev, Sakit Rəsulov – “Dispers sistemlər sahəsində fundamental tədqiqatlar və ingilis dilində nəşr olunmuş “Dispers mühitlərdə daşınma fenomenləri” adlı monoqrafiya.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri–üzvi Kimya İnstitutu təqdim etmişdir.
9. Nəsir Əhmədli - “Jurnalistin nitq mədəniyyətinin əsasları” (dərslik).
Azərbaycan Mətbuat Şurası təqdim etmışdir.
10. İdris Abbasov – “Mirzə Kazımbəyin “Türk-tatar dilinin ümumi qrammatikası”nın tərcümə, tədqiqat və şərhi”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əlyazmalar İnstitutu təqdim etmişdir.
11. Nazım Məmmədov, Məhəmməd Babanlı, İmaməddin Əmiraslanov, Nadir Abdullayev, Ziya Əliyev – “Materiyanın yeni kvant halı – antiferromaqnit topoloji izolyator: dizayn, əsas elektron xassələri və tətbiq perspektivləri”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutu təqdim etmişdir.
12. Nağdəli Zamanov – “Heydər Əliyev və Azərbaycan nitq mədəniyyəti” - dördcildlik.
Azərbaycan Tibb Universiteti təqdim etmişdir.
13. Hacı Qulamhüseyn Sultanlı – “Azərbaycan arıçılıq ensiklopediyası”.
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Baytarliq Elmı-Tədqiqat İnstitutu təqdim etmışdir.
14. Qəzənfər Kazımov – “Azərbaycan dilinin tarixi (ən qədim dövrlərdən XIII əsrə qədər)”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu təqdim etmişdir.
Texnika sahəsi üzrə:
1. Vaqif Abbasov, Elmar Abdullayev, Cəlal Məmmədov, Vüqar Fərəcov, Teyyub İsmayılov, Rəna Əsədova, Nəcla Nəbiyeva – “İki və üç qida elementli yeni gübrələr və bitkilərin boy stimullaşdırıcıları: araşdırmalar, sınaqlar, tətbiq”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft - Kimya Prosesləri İnstitutu təqdim etmişdir.
2. Ayaz Abdullayev, Əli Nəcəfov, Ramiz Qasımov, Bəyalı Əhmədov, Anar Haciyev – “Ştanqlı quyu nasoslarının innovativ mexaniki intiqalı”.
Azərbaycan Texniki Universiteti təqdim etmişdir.
Memarlıq sahəsi üzrə:
1. Ömər Eldarov, Elbay Qasımzadə - “Maestro Niyazinin Bakı şəhərində ucaldılan abidəsi”.
Azərbaycan Respublikasının Memarlar İttifaqı təqdim etmişdir.
Mədəniyyət sahəsi üzrə:
1. Eldar İskəndərzadə, Vasif Məmmədzadə, Rafiq Quliyev – “Fədakar” ikihissəli bədii-sənədli film.
PSG Production MMC təqdim etmişdir.
2. Vasif Allahverdiyev – “Heydər Əliyev - ömür yolu” (simfonik poema).
Azərbaycan Milli Konservatoriyası təqdim etmişdir.
3. İlqar Fəhmi, Mehriban Ələkbərzadə - “Mənəm, mən...” tamaşası.
“YUĞ” Dövlət Teatrı təqdim etmişdir.
4. Firəngiz Əlizadə - “Nasimi-Passion” vokal-simfonik əsəri və Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliği sahəsində xidmətləri”
Yaradıcı Qadınlar İctimai Birliyi təqdim etmişdir.
Ədəbiyyat sahəsi üzrə:
1. Yunus Oğuz (Əliyev)- “Ovçu”(roman).
Azərbaycanda Atatürk Mərkəzi təqdim etmişdir.
2. İsa Həbibbəyli – “Azərbaycan ədəbiyyatı: dövrləşdirmə konsepsiyası və inkişaf mərhələləri”.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyi təqdim etmişdir.
3. Teymur Əhmədov – “Nəriman Nərimanov (həyatı, mühiti, yaradıcılığı)”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu təqdim etmişdir.
Dövlət Mükafatlarına irəli sürülmüş işlərlə ictimaiyyətin geniş tanış olması və müvafiq rəylərin bildirilməsi məqsədilə idarə və təşkilatlardan, ictimai və yaradıcı birliklərdən xahiş olunur ki, yuxarıda göstərilən işlərin müzakirəsini təşkil etsinlər.

Сообщение Комиссии по государственным премиям в области науки, техники, архитектуры, культуры и литературы
Апр 28, 2020 | 13:47 / Официальные документы
Комиссия по государственным премиям Азербайджанской Республики в области науки, техники, архитектуры, культуры и литературы сообщает, что на соискание государственных премий 2020 года выдвинуты следующие работы:
В области науки:
1. Аскер Зейналов – «Цикл трудов по французской литературе»
Представил: Азербайджанский университет языков.
2. Эльмира Рамазанова, Васиф Алиев, Ибрагим Габибов – «Энергетическое состояние природных и попутных газов» (изданная в Германии книга).
Представил: Научно-исследовательский институт «Геотехнологические проблемы нефти, газа и химия» Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности.
3. Мехман Сулейманов – «История азербайджанской армии» (пятитомник).
Представила: Военная академия Вооруженных сил Азербайджанской Республики.
4. Ирада Алескерова – «История художественно-технического оформления азербайджанских книг».
Представил: Университет «Одлар Юрду».
5. Фахраддин Гадиров, Дадаш Гусейнов, Парвиз Мамедов, Ариф Исмаилзаде, Талат Кенгерли, Гурбан Етирмишли, Джабраил Азадалиев, Мухтар Рустамов, Рахид Рахманов, Солмаз Велизаде – «Геология Азербайджана и полезные ископаемые на территории Азербайджана» (цикл трудов).
Представил: Институт геологии и геофизики Национальной академии наук Азербайджана.
6. Васиф Бабазаде, Шахла Абдуллаева – «Цикл трудов, посвященных комплексному исследованию минерально-сырьевых ресурсов Азербайджана».
Представил: Бакинский государственный университет.
7. Шахбаз Мурадов – «Торжество стратегии развития великого лидера Гейдара Алиева: социально-экономические итоги сложного пути длиною в 50 лет – от спада к прогрессу».
Представил: Институт экономики Национальной академии наук Азербайджана.
8. Гудрат Калбалиев, Дильгам Тагиев, Сакит Расулов – «Фундаментальные исследования в области дисперсных систем и монография «Феномены переноса в дисперсных средах» на английском языке».
Представил: Институт катализа и неорганической химии имени академика М.Нагиева Национальной академии наук Азербайджана.
9. Насир Ахмедли – «Основы речевой культуры журналиста» (учебник).
Представил: Совет печати Азербайджана.
10. Идрис Аббасов – «Перевод, исследование и толкование «Общей грамматики тюрко-татарского языка» Мирзы Казем-бека».
Представил: Институт рукописей имени Мухаммеда Физули Национальной академии наук Азербайджана.
11. Назим Мамедов, Мухаммед Бабанлы, Имамеддин Амирасланов, Надир Абдуллаев, Зия Алиев – «Новое квантовое состояние материи – антиферромагнитный топологический изолятор: дизайн, основные электронные свойства и перспективы применения».
Представил: Институт физики Национальной академии наук Азербайджана.
12. Нагдали Заманов – «Гейдар Алиев и культура речи в Азербайджане» (четырехтомник).
Представил: Азербайджанский медицинский университет.
13. Гаджи Гуламгусейн Султанлы – «Азербайджанская энциклопедия пчеловодства».
Представил: Научно-исследовательский институт ветеринарии Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики.
14. Газанфар Кязимов – «История азербайджанского языка (с древнейших времен до XIII века)».
Представил: Институт языкознания имени Насими Национальной академии наук Азербайджана.
В области техники:
1. Вагиф Аббасов, Эльмар Абдуллаев, Джалал Мамедов, Вугар Фараджев, Тейюб Исмаилов, Рена Асадова, Неджла Набиева – «Новые удобрения с двумя или тремя питательными элементами и стимуляторы роста растений: исследования, испытания, применение».
Представил: Институт нефтехимических процессов имени академика Юсифа Мамедалиева Национальной академии наук Азербайджана.
2. Аяз Абдуллаев, Али Наджафов, Рамиз Гасымов, Бейалы Ахмедов, Анар Гаджиев – «Инновационный механический привод штанговых скважинных насосов».
Представил: Азербайджанский технический университет.
В области архитектуры:
1. Омар Эльдаров, Эльбай Гасымзаде – «Памятник маэстро Ниязи в городе Баку».
Представил: Союз архитекторов Азербайджанской Республики.
В области культуры:
1. Эльдар Искендерзаде, Васиф Мамедзаде, Рафиг Гулиев – «Самоотверженный» (художественно-документальный фильм в двух частях).
Представило: ООО PSG Production.
2. Васиф Аллахвердиев – «Гейдар Алиев – жизненный путь» (симфоническая поэма).
Представила: Азербайджанская национальная консерватория.
3. Ильгар Фахми, Мехрибан Алекперзаде – спектакль «Mənəm, mən...» («Я есть я…»).
Представил: Государственный театр YUĞ.
4. Фирангиз Ализаде – «Вокально-симфоническое произведение «Nasimi-Passion» и ее заслуги в области пропаганды азербайджанской культуры в мире».
Представило: Общественное объединение «Творческие женщины».
В области литературы:
1. Юнус Огуз (Алиев) – «Охотник» (роман).
Представил: Центр Ататюрка в Азербайджане.
2. Иса Габиббейли – «Азербайджанская литература: концепция периодизации и этапы развития».
Представил: Союз писателей Азербайджана.
3. Теймур Ахмедов – «Нариман Нариманов (жизнь, среда, творчество)».
Представил: Институт литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана.
Для широкого ознакомления общественности с выдвинутыми на соискание государственных премий работами и получения соответствующих отзывов Комиссия обращается к управлениям и организациям, общественным и творческим объединениям с просьбой организовать обсуждение вышеназванных работ.